Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

O instytucji

Instytucja Filmowa Silesia Film, której początki sięgają połowy lat 40., jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego. W Silesia Film zajmujemy się prowadzeniem działalności w zakresie kinematografii, ochrony zasobów sztuki filmowej oraz promocji i upowszechniania twórczości i kultury filmowej, przede wszystkim związanej z regionem oraz dystrybucją i rozpowszechnianiem filmów, szczególnie filmów o walorach artystycznych.

Działamy w trzech sferach:

Branżowej

Wspieramy produkcję filmową i prowadzimy dystrybucję filmów. Należąca do nas Silesia Film Commission zajmuje się popularyzacją regionu jako atrakcyjnego dla filmowców. W ramach dofinansowania przyznawanego z prowadzonego przez nas Śląskiego Funduszu Filmowego współprodukujemy filmy szczególnie istotne dla kultury naszego regionu oraz przyczyniające się do jego rozwoju i promocji.

Staramy się koprodukować filmy jak najlepsze, doceniamy kino artystyczne i autorskie. Od chwili ogłoszenia przez nas pierwszego konkursu przyczyniliśmy się do powstania ponad 60 filmów. Wśród naszych koprodukcji są m.in. „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida, „Kongres” Ariego Folmana, „Chce się żyć” i „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy, „Demon” Marcina Wrony, „Wspomnienie lata” Adama Guzińskiego, dokument „Gruba” Marii Zmarz-Koczanowicz, „Dolina Bogów” Lecha Majewskiego, a także nominowana do trzech Oscarów „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego czy film Agnieszki Holland „Obywatel Jones”, który swoją światową premierę miał na festiwalu w Berlinie w lutym 2019 roku. Jesteśmy dystrybutorem filmów “Jurek” Pawła Wysoczańskiego oraz “Wspomnienie lata” Adama Guzińskiego.

Popularyzatorskiej

Prowadzimy jedyną w Polsce regionalną Filmotekę Śląską z bogatym archiwum polskiej i światowej kinematografii, kładziemy nacisk na edukację filmową i kulturalną, prowadzimy działalność wydawniczą oraz upowszechniamy i promujemy dorobek śląskich twórców filmowych, jak Kazimierz Kutz, Lech Majewski, Maciej Pieprzyca, Magdalena Piekorz, Michał Rosa, Adam Sikora, Barbara Ptak.

Publicznej

Na terenie województwa prowadzimy pięć kin studyjnych. W Katowicach są to: Kino Kosmos, w którym, oprócz bieżącego repertuaru, prezentujemy klasykę kina; Kino Światowid – premierowe kino arthousowe oraz eklektyczny Kinoteatr Rialto, w którym aktualne premiery filmowe sąsiadują z koncertami i wydarzeniami adresowanymi do sprofilowanych grup odbiorców. W Raciborzu zapraszamy do Kina Bałtyk, a w Żywcu – do Kina Janosik.

SILESIA FILM