About usAbout usAbout usAbout usAbout usAbout usAbout usAbout usAbout usAbout usAbout usAbout usAbout usAbout usAbout usAbout usAbout usAbout usAbout usAbout us

Instytucja Filmowa Silesia Film, której początki sięgają połowy lat 40., jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

W Silesia Film zajmujemy się prowadzeniem działalności w zakresie kinematografii, ochrony zasobów sztuki filmowej oraz promocji i upowszechniania twórczości i kultury filmowej, przede wszystkim związanej z regionem oraz dystrybucją i rozpowszechnianiem filmów,
szczególnie filmów o walorach artystycznych. Działamy w trzech sferach:

Branżowej

Wspieramy produkcję filmową i prowadzimy dystrybucję filmów. Należąca do nas Silesia Film Commission zajmuje się popularyzacją regionu jako atrakcyjnego dla filmowców. W ramach dofinansowania przyznawanego z prowadzonego przez nas Śląskiego Funduszu Filmowego współprodukujemy filmy szczególnie istotne dla kultury naszego regionu oraz przyczyniające się do jego rozwoju i promocji.

Staramy się koprodukować filmy jak najlepsze, doceniamy kino artystyczne i autorskie. Od chwili ogłoszenia przez nas pierwszego konkursu przyczyniliśmy się do powstania ponad 60 filmów. Wśród naszych koprodukcji są m.in. „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida, „Kongres” Ariego Folmana, „Chce się żyć” i „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy, „Demon” Marcina Wrony, „Wspomnienie lata” Adama Guzińskiego, dokument „Gruba” Marii Zmarz-Koczanowicz, „Dolina Bogów” Lecha Majewskiego, a także nominowana do trzech Oscarów „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego czy film Agnieszki Holland „Obywatel Jones”, który swoją światową premierę miał na festiwalu w Berlinie w lutym 2019 roku. Jesteśmy dystrybutorem filmów “Jurek” Pawła Wysoczańskiego oraz “Wspomnienie lata” Adama Guzińskiego.

Popularyzatorskiej

Prowadzimy jedyną w Polsce regionalną Filmotekę Śląską z bogatym archiwum polskiej i światowej kinematografii, kładziemy nacisk na edukację filmową i kulturalną, prowadzimy działalność wydawniczą oraz upowszechniamy i promujemy dorobek śląskich twórców filmowych, jak Kazimierz Kutz, Lech Majewski, Maciej Pieprzyca, Magdalena Piekorz, Michał Rosa, Adam Sikora, Barbara Ptak.

Publicznej

Na terenie województwa prowadzimy pięć kin studyjnych. W Katowicach są to: Kino Kosmos, w którym, oprócz bieżącego repertuaru, prezentujemy klasykę kina; Kino Światowid – premierowe kino arthousowe oraz eklektyczny Kinoteatr Rialto, w którym aktualne premiery filmowe sąsiadują z koncertami i wydarzeniami adresowanymi do sprofilowanych grup odbiorców. W Raciborzu zapraszamy do Kina Bałtyk, a w Żywcu – do Kina Janosik.