Filmoteka ŚląskaFilmoteka ŚląskaFilmoteka ŚląskaFilmoteka ŚląskaFilmoteka ŚląskaFilmoteka ŚląskaFilmoteka ŚląskaFilmoteka ŚląskaFilmoteka ŚląskaFilmoteka ŚląskaFilmoteka ŚląskaFilmoteka ŚląskaFilmoteka ŚląskaFilmoteka ŚląskaFilmoteka ŚląskaFilmoteka ŚląskaFilmoteka ŚląskaFilmoteka ŚląskaFilmoteka ŚląskaFilmoteka Śląska

Filmoteka Śląska to jedyna filmoteka regionalna w Polsce. Dzięki niej gromadzimy, przechowujemy i udostępniamy filmy na taśmach 16 mm i 35 mm. W naszych zasobach znajdują się również filmy dvd oraz inne materiały filmowe (fotosy, plakaty, scenariusze, wycinki prasowe), a także czasopisma i książki o szeroko pojętej tematyce filmowej. Zbiory filmowe są udostępniane kinom, domom kultury i instytucjom, które prowadzą działalność związaną z promocją i popularyzacją filmu i kultury filmowej.

Obecnie Filmoteka Śląska koncentruje się na poszukiwaniu i archiwizowaniu amatorskich materiałów filmowych, które dokumentują historię regionu i jego przemiany i nierzadko mogą być jedynym śladem po niematerialnym dziedzictwie naszego kraju.

Filmoteka Śląska, będąca częścią Instytucji Filmowej „Silesia-Film”, prowadzi projekt „Śląskie Digitarium”, który jest realizowany przez cztery instytucje kultury województwa śląskiego: Bibliotekę Śląską (lidera projektu), Regionalny Instytut Kultury, Instytucję Filmową „Silesia-Film” i Operę Śląską w Bytomiu. Celem przedsięwzięcia jest digitalizacja i udostępnienie zasobów kultury województwa śląskiego poprzez kompleksowy system cyfryzacji, archiwizacji i prezentacji zbiorów. W efekcie powstaną 153 TB danych, a internetowej publiczności zostanie udostępnionych łącznie ponad 93 tys. obiektów, prezentujących dokumenty piśmiennicze, filmy, zabytkowe eksponaty oraz rekwizyty i kostiumy operowe.

Filmoteka Śląska 
ul. Sokolska 66
40-087 Katowice

tel. 32 351 12 20, wew. 201, 126, 506

Wystawy, materiały informacje, plakaty:

Małgorzata Łuczak / 32 351 12 20 wew. 126
m.luczak@filmotekaslaska.pl

Filmoteka Śląska