Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy Instytucji

Filmoteka Śląska

Labirynty korytarzy, setki tysięcy okrągłych pudełek z niepoliczalną ilością kilometrów taśmy filmowej… Miejsce tajemne, które przyciąga w swe kazamaty istnych magików – ludzi, którzy potrafią działać cuda. Są lekarzami filmowych dusz, a ich zręczne dłonie klatka po klatce, 24 klatki na sekundę (która tutaj potrafi rozciągnąć się do kilku godzin), przeglądają i dopieszczają celuloidowe taśmy, dbając o każdy odcień, niwelując rysy, nawilżając...

To jedyna filmoteka regionalna w Polsce. Dzięki niej gromadzimy, przechowujemy i UDOSTĘPNIAMY na taśmach 16 mm, 35 mm, dvd filmowe skarby, wśród których nie brak również sporych (nieustannie aktualnych!) zasobów czasopism i książek! Do końca 2017 Filmoteka Śląska prowadzi Mediatekę, gdzie przez 5 dni w tygodniu znajdziecie wszystko, czego potrzebujecie. Wystarczy przejść przez szklane drzwi Kina Kosmos Centrum Sztuki Filmowej przy ul. Sokolskiej 66 w Katowicach… i wejść w kolejne szklane drzwi po lewej stronie :) Współpracujemy również z kinami, domami kultury i instytucjami prowadzącymi działalność związaną z promocją i propagowaniem kultury filmowej – udostępniamy im filmoteczne zbiory, a także służymy merytoryczną radą i pomocą.

Mimo tego, że w przeważającej części filmoteka ukryta jest pod ziemią, a jej kazamaty to prawdziwa fortyfikacja, zabezpieczająca zbiory od szkodliwych właściwości warunków świata zewnętrznego, niejednokrotnie wydarza się tak, że jej undergroundowa aktywność sięga Kosmosu. Przypatrzcie się dobrze… KAKADU (czyli Kosmiczny Klub Aktywności Dziecięcej) to projekt edukacyjny Filmoteki Śląskiej, podobnie cykle takie jak Wielcy Nieobecni, Czwartki z Kryminałem, czy Myślenie na żywo realizowane we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”… I żaden betonowy strop nie powstrzyma filmotecznej ekspansji!

Zbiory Filmoteki Śląskiej

Filmoteka Śląska

ul. Sokolska 66, Katowice

www.filmotekaslaska.pl

SILESIA FILM