Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy Instytucji

Wydawnictwo Filmoteki Śląskiej

Urok melancholii. Dziewięć spotkań z Hanną Schygullą

pod redakcją Andrzeja Gwoździa

Książka poświęcona Hannie Schygulli, aktorce urodzonej 25 grudnia w 1943 roku w Chorzowie (Königshütte), która w wieku dwóch i pół lat opuściła wraz z matką Śląsk.

Na przełomie 1966 i 1967 roku spotkała Rainera Wernera Fassbindera - reżysera, enfant terrible kina niemieckiego. Przez wiele lat znajdowała się (obok m.in. Irm Hermann) w ścisłym trzonie jego grupy aktorskiej, brała udział w tworzeniu Antyteatru, wystąpiła w wielu wyreżyserowanych przez niego filmach. Po śmierci Fassbindera grała z powodzeniem w produkcjach włoskich, francuskich i amerykańskich.

Książka pod redakcją prof. Andrzeja Gwoździa to dziewięć spotkań z Schygullą, które – jak pisze profesor – zostało tak zaaranżowanych przez znawców jej twórczości z całego kraju, aby miało posmak przygody i dawało poczucie obcowania z osobowością jedyną w swoim rodzaju, pełną.

Wydane przez Wydawnictwo Filmoteki Śląskiej i Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
Wydanie: 1
Data premiery: październik 2014
Format: 150 x 220 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 186
ISBN: 978-83-938848-1-0 / 978-83-63995-07-2

Cena: 18,50 zł
Do każdej zakupionej książki z serii Wydawnictwa Filmoteki Śląskiej dołączamy w prezencie zbiór wywiadów DOCąd. Rozmowy z polskimi dokumentalistami.

Łowca androidów. Słowa i obrazy

Andrzej Tuziak

Łowca androidów. Słowa i obrazy” jest z kilku względów pozycją niezbędną w biblioteczce każdego, kto fascynuje się filmem Ridleya Scotta. Nie jest to dysertacja teoretyczna, ale analiza pokazująca znaczenie takich, a nie innych decyzji scenariuszowych. Przedstawiono w niej proces powstawania scenariusza „Łowcy”, który okazuje się co najmniej tak bardzo filmowy jak sam film.

Andrzej Tuziak ukończył wydział scenariuszowy Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Publikował między innymi w "Polityce", "Dialogu", "Magazynie Literacko-Artystycznym", "Regionach", "Tak i Nie", "Życiu Bytomskim", "Trybunie Śląskiej", "Miesięczniku Śląsk" i "Fantastyce" . Od roku 1990 członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, w latach 2005 - 2008 prezes katowickiego oddziału tego Stowarzyszenia. Autor książek, m.in. „Jak pisać scenariusze dla telewizji”,  „Kurs pisania scenariuszy filmowych”, „Miasta ucieczki”.  Scenarzysta „Tramwajady”, „Fali zbrodni”, „Majki”. Laureat Nagrody Literackiej im. Andrzeja Bursy , Nagroda Literacka - Książka Roku, trzykrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Do każdej zakupionej książki z serii Wydawnictwa Filmoteki Śląskiej dołączamy w prezencie zbiór wywiadów DOCąd. Rozmowy z polskimi dokumentalistami.

Wydanie: 1
Data premiery: czerwiec 2014
Format: 150 x 220 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 207
ISBN: 978-83-938848-0-3

Cena: 28,50 zł
Do każdej zakupionej książki z serii Wydawnictwa Filmoteki Śląskiej dołączamy w prezencie zbiór wywiadów DOCąd. Rozmowy z polskimi dokumentalistami.

DOCąd. Rozmowy z polskimi dokumentalistami

Rozmawiali Jakub Socha i Katarzyna Taras

Publikacja poświęcona jest różnym odsłonom filmu dokumentalnego. Bohaterami są tuzy polskiego dokumentu, uznani filmowcy, będący jednocześnie fascynującymi osobowościami. W wywiadach opowiadają nie tylko o pracy dokumentalisty na każdym jej etapie i różnorodnych postawach twórczych, ale także o świecie, do którego starają się zbliżyć. Ich twórczość przekracza utarte stereotypy, dotykając tematów często niewygodnych i niechcianych. W publikacji udało się zachować tempo i nastrój bezpośredniego spotkania. Zapis rozmów prowadzonych przez Jakuba Sochę i Katarzynę Taras może stanowić niezwykle cenną pozycję dla pasjonatów kina dokumentalnego, ale także dla każdego czytelnika, który chce widzieć i wiedzieć więcej.

Wydanie: 1
Data premiery: styczeń 2015
Format: 150 x 220 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 143
ISBN: 978-83-938848-2-7
Książkę można otrzymać w prezencie przy zakupie dowolnej pozycji z serii Wydawnictwa Filmoteki Śląskiej.

Gdzie kupić?

Sprzedaż stacjonarna:

Kino Kosmos
ul. Sokolska 66
40-087 Katowice
tel. 32 351 12 20

Sprzedaż wysyłkowa:

Wyślij zamówienie na adres wydawnictwo@filmotekaslaska.pl
Koszt wysyłki: 9 zł
W treści podaj tytuł książki, ilość egzemplarzy oraz adres do wysyłki.

Dane do przelewu:

Nr konta: 40 1050 1214 1000 0007 0000 4641
Instytucja Filmowa Silesia-Film
ul. Górnicza 5
40-008 Katowice

Zamówienie zostanie zrealizowane po zaksięgowaniu wpłaty.

Kontakt
Małgorzata Łuczak
SILESIA FILM