O dofinansowanie ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego jak co roku mogą ubiegać się projekty, które są powiązane z województwem śląskim tematycznie, poprzez miejsce realizacji lub twórców. Wnioski w tegorocznej, 18. edycji, można składać od 3 marca 2025 r. do 21 marca 2025 r. do godziny 12.00. Więcej informacji , regulamin oraz szczegółowe zasady zgłoszenia znajdują się w ogłoszeniu dostępnym na stronach www.silesiafilm.com i www.silesiafilmcommission.pl. Wnioski konkursowe należy składać w formie elektronicznej wyłącznie za pośrednictwem platformy dostępnej pod adresem: https://wnioski.silesiafilmcommission.pl/
Śląski Fundusz Filmowy, prowadzony przez Instytucję Filmową Silesia Film, powstał w 2008 roku jako pierwszy fundusz obejmujący obszar całego województwa i jako drugie tego typu narzędzie wspierania produkcji filmowej w Polsce. Każdego roku, dzięki wsparciu ŚFF oraz zaangażowaniu Silesia Film Commission, powstaje w regionie kilkanaście filmów – pełnych metraży, filmów krótkich, seriali, dokumentów i animacji. Od 2008 roku ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego dofinansowano już 93 tytuły, a filmy wyprodukowane dzięki wsparciu ŚFF obejrzały w polskich kinach blisko 5 milionów widzów.
Największym dotychczasowym sukcesem Śląskiego Funduszu Filmowego nagrodzona w ubiegłym roku dwoma Oscarami amerykańsko-brytyjsko-polska „Strefa interesów” (2023) w reżyserii Jonathana Glazera. Wśród filmów dotychczas wspartych ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego znalazły się produkcje docenione na festiwalach w kraju i za granicą oraz cieszące się popularnością widzów. Tylko w ostatnich latach dzięki wsparciu ŚFF powstały takie filmy jak: „Miało cię nie być” (2023) Kuby Michalczuka z Borysem i Sonią Szyc; wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach dokument Łukasza Kowalskiego „Lombard” (2022), „Niebezpieczni dżentelmeni” (2022) – pełnometrażowy debiut fabularny Macieja Kawalskiego z Andrzejem Sewerynem, Tomaszem Kotem, Marcinem Dorocińskim i Wojciechem Mecwaldowskim, wyróżnione na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Strzępy” (2022) Beaty Dzianowicz oraz „Chleb i sól” (2022) Damiana Kocura – jeden z najbardziej spektakularnych debiutów polskiego kina ostatnich lat. Od początku swojej działalności Fundusz dofinansował m.in. kultowy film „Jesteś Bogiem” (2012) Leszka Dawida, nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową „Kongres” (2012) Ariego Folmana, „Chce się żyć” (2013) i „Jestem mordercą” (2016) Macieja Pieprzycy, nagrodzony na gdyńskim festiwalu film „Obywatel Jones” (2019) Agnieszki Holland czy nominowaną do trzech Oscarów „Zimną wojnę” (2018) Pawła Pawlikowskiego. W postprodukcji są: najnowszy projekt Kasi Adamik – „Zima pod znakiem wrony” oraz „Przez ścianę” w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego, które uzyskały dofinansowanie Funduszu w 2023 i do których zdjęcia realizowano w śląskich lokacjach. W finałową fazę produkcji wkroczył również duży projekt wsparty w 2024 roku, czyli „Chopin, Chopin!” Michała Kwiecińskiego z Erykiem Kulmem – nakręcona z rozmachem opowieść o polskim kompozytorze, do której zdjęcia realizowane były m.in. Muzeum Zamkowym w Pszczynie.
Instytucja Filmowa Silesia Film, udzielając wsparcia ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego, staje się koproducentem z wkładem finansowym, a środki uzyskane z koprodukcji zasilają budżet Funduszu.
Celem działalności Śląskiego Funduszu Filmowego nie jest wyłącznie finansowanie produkcji. Każdy film współprodukowany przez Instytucję Filmową Silesia Film to też praca dla związanych z województwem śląskim przedsiębiorców – nie tylko ludzi kina, ale także usługodawców, aktorów, statystów. Jednocześnie sukcesy filmów dofinansowanych przez ŚFF dają wymierne korzyści promocyjne, przyczyniając się do zwiększenia obecności województwa śląskiego na filmowej mapie Polski i świata.
NABÓR WNIOSKÓW DO 18. EDYCJI KONKURSU NA WSPIERANIE PRODUKCJI FILMOWEJ ZWANEGO ŚLĄSKIM FUNDUSZEM FILMOWYM
Więcej informacji: www.silesiafilmcommission.pl
Wszelkich informacji dotyczących wniosków udzielają pracownicy Silesia Film Commission mailowo (m.podgorska@silesiafilm.com) lub telefonicznie 32 351 12 22 wew. 109, w dni robocze w godzinach 7.00-15.00.