Śląski Fundusz FilmowyŚląski Fundusz FilmowyŚląski Fundusz FilmowyŚląski Fundusz FilmowyŚląski Fundusz FilmowyŚląski Fundusz FilmowyŚląski Fundusz FilmowyŚląski Fundusz FilmowyŚląski Fundusz FilmowyŚląski Fundusz FilmowyŚląski Fundusz FilmowyŚląski Fundusz FilmowyŚląski Fundusz FilmowyŚląski Fundusz FilmowyŚląski Fundusz FilmowyŚląski Fundusz FilmowyŚląski Fundusz FilmowyŚląski Fundusz FilmowyŚląski Fundusz FilmowyŚląski Fundusz Filmowy

Śląski Fundusz Filmowy powstał w 2008 roku jako jeden z pierwszych regionalnych funduszy filmowych w Polsce. To doskonałe narzędzie w rękach producentów i twórców, którzy szukają sposobu na finansowanie swoich projektów. Każdego roku, dzięki naszym wkładom koproducenckim, powstaje w regionie kilkanaście filmów – pełnych metraży, filmów krótkich, dokumentów i animacji, które poprzez swój temat lub dzięki miejscu realizacji, związane są z województwem śląskim.

O dofinansowanie ze środków ŚFF mogą ubiegać się projekty, które są powiązane z województwem śląskim tematycznie lub poprzez miejsce realizacji. Instytucja Filmowa Silesia Film, udzielając wsparcia, staje się koproducentem z wkładem finansowym, a środki uzyskane z koprodukcji zasilają Fundusz, który dzięki temu w kolejnych latach może się powiększać.

Staramy się koprodukować filmy jak najlepsze, doceniamy kino artystyczne i autorskie. Przyczyniliśmy się do powstania ponad 70 filmów. Wśród obrazów dotychczas dofinansowanych ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego znalazły się produkcje docenione na festiwalach w kraju i za granicą oraz cieszące się popularnością widzów, w tym „Jesteś Bogiem” (2012) Leszka Dawida, nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową „Kongres” (2012) Ariego Folmana, „Chce się żyć” (2013) i „Jestem mordercą” (2016) Macieja Pieprzycy, „Wspomnienie lata” Adama Guzińskiego, „Gruba” Marii Zmarz-Koczanowicz, „Dolina Bogów” Lecha Majewskiego, nagrodzony na Gdyńskim festiwalu „Obywatel Jones” (2019) Agnieszki Holland czy nominowana do trzech Oscarów® „Zimna wojna” (2018) Pawła Pawlikowskiego.

Celem działalności Śląskiego Funduszu Filmowego nie jest wyłącznie finansowanie produkcji. Każdy współprodukowany przez Instytucję Filmową Silesia Film film oznacza też pracę dla związanych z województwem śląskim przedsiębiorców – nie tylko ludzi kina, ale także usługodawców, aktorów, statystów. Jednocześnie sukcesy filmów dofinansowanych przez ŚFF dają wymierne korzyści promocyjne, przyczyniając się do zwiększenia obecności województwa śląskiego na filmowej mapie Polski i świata.

Kontakt:

Patrycja Młynarczyk | +48 698 353 147 | p.mlynarczyk@silesiafilm.com

Monika Domin-Podgórska | +48 662 300 891 | m.podgorska@silesiafilm.com