Kino wrażliweKino wrażliweKino wrażliweKino wrażliweKino wrażliweKino wrażliweKino wrażliweKino wrażliweKino wrażliweKino wrażliweKino wrażliweKino wrażliweKino wrażliweKino wrażliweKino wrażliweKino wrażliweKino wrażliweKino wrażliweKino wrażliweKino wrażliwe

Seanse z audiodeskrypcją, pętla indukcyjna dla osób słabosłyszących, kino przyjazne sensorycznie dla maluchów, współpraca z fundacją Siódmy Zmysł, miejsca dedykowane widzom poruszającym się na wózkach. Nasze katowickie Kino Światowid – w ramach realizacji idei KINA WRAŻLIWEGO od 2019 roku wprowadza kolejne udogodnienia dla widzów ze szczególnymi potrzebami, by jak największa ilość kinomanów mogła w pełni korzystać z jego oferty repertuarowej i dostępu do najlepszych światowych premier filmowych. Od 2021 roku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami dostosowywana jest również oferta repertuarowa naszych pozostałych kin.

Pomysł KINA WRAŻLIWEGO zrodził się w 2019 roku i był wspólną inicjatywą nowej wówczas dyrektor Instytucji Filmowej Silesia Film Ewy Sadkowskiej i kierownictwa Kina Światowid. Jesienią 2019 roku przyjaznymi sensorycznie pokazami bajek dla dzieci i seansami z audiodeskrypcją filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, Kino Światowid zainaugurowało projekt kina, które jest otwarte na każdego widza i w swojej ofercie stara się uwzględnić jego szczególne potrzeby i indywidualne uwarunkowania.

– Zależy nam, aby kino było dostępne dla wszystkich widzów, również tych ze szczególnymi potrzebami i by nic nie ograniczało miłośników kina w korzystaniu z dobrodziejstw X Muzy. Dlatego podczas seansów w ramach cyklu KINO WRAŻLIWE będziemy dostosowywać przestrzeń Kina Światowid, warunki panujące w sali oraz parametry samej projekcji do możliwości i preferencji odbiorczych widzów, którym dany pokaz będzie dedykowany. – mówi Beata Głubisz, kierowniczka Kina Światowid.

Podczas seansów dostosowujemy przestrzeń Kina Światowid, warunki panujące w sali oraz parametry samej projekcji do możliwości i preferencji odbiorczych widzów, którym dany pokaz będzie dedykowany.

W Kinie Światowid dla widzów dostępna jest:

Pętla indukcyjna

Kino Światowid to kino z zainstalowaną pętlą indukcyjną dla osób słabosłyszących! Aby korzystać z pętli indukcyjnych, przełącz aparat słuchowy na program cewki „t

AudioMovie

Pokazy z zastosowaniem aplikacji audiomovie umożliwiającej odbiór audiodeskrypcji. Audiomovie to aplikacja na smartfony, która odtwarza i synchronizuje z filmem dodatkowe ścieżki dźwiękowe.

Od 2022, z myślą o osobach z niepełnoprawnością narządu wzroku oraz tej części widzów, szczególnie starszych, dla których śledzenie napisów na ekranie jest nieco trudniejsze, do repertuaru Kinoteatru Rialto i Kina Kosmos zostały wprowadzone cykliczne pokazy filmów z lektorem/lektorką. W Kinoteatrze Rialto są to odbywające się raz w miesiącu pokazy filmów o sztuce z towarzyszeniem lektora. Kino Kosmos zaprasza na cykl pokazów filmów zagranicznych z lektorem/lektorką. Seanse z lektorem w Kinie Kosmos odbywają się raz w miesiącu, zawsze w ostatni poniedziałek miesiąca.