"Simona"

TRWA 19. MDAG w Światowidzie. Co TRZEBA zobaczyć

Za nami pierwszy weekend śląskiej edycji tegorocznego festiwalu MDAG. Po pełnym emocji otwarciu, któremu towarzyszyła polska premiera filmu „Lombard”, festiwal nabiera rozpędu. Czeka nas jeszcze blisko tydzień z najlepszymi światowymi dokumentami, spotkania z twórczyniami, rozmowy o kinie, architekturze i sztuce życia oraz wydarzenia specjalne jak społeczna kuchnia wegańska. Do niedzieli 22 maja wszystkie filmowe ścieżki prowadzą do Światowidu!

UKRAIŃSKI SPODEK

Przed nami jeszcze ponad 30 festiwalowych pokazów w ramach tegorocznej śląskiej edycji Millennium Docs Against Gravity. Spotkania, wydarzenia towarzyszące, atrakcje dla najmłodszych. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Wśród śląskich kinomanów nie brakuje miłośników architektury, co pokazały poprzednie edycje festiwalu, na których dokumenty o tej tematyce cieszyły się ogromną popularnością. W tegorocznym programie znalazły się trzy filmy dotyczące architektury i jej kontekstów. We wtorek pokażemy dokument „Po co nam architekci?” (2021, reż. Giorgio Ferrero), który próbuje zdefiniować rolę architektów w budowaniu społeczeństwa przyszłości. O nowatorskich pomysłach i wizjach na ulepszenie rzeczywistości, m.in. w kontekście funkcjonowania miast, opowiada czwartkowa propozycja – „Wymyślić świat na nowo” (2022, reż. Niger Walk, Richard Dale). Również w czwartek szczególnie zapraszamy na niezwykle ciekawy film poświęcony sylwetce „ukraińskiego Leonardo da Vinci”, czyli Floriana Jurjewa: wszechstronnego artysty, naukowca, architekta, który zaprojektował salę koncertową w kształcie spodka (!) w Kijowie. W tematykę filmu „Nieskończoność według Floriana” (2022, reż. Oleksiy Radynski) przed filmem wprowadzi widzów Oskar Grąbczewski z katowickiej pracowni OVO Grąbczewscy Architekci.

Ukraina to temat, którego nie mogło zabraknąć na tegorocznym festiwalu. Oprócz opowieści o Florianie Jurjewie, w poniedziałek i w sobotę w Kinie Światowid można będzie obejrzeć nagrodzony w Cannes dokument znanego ukraińskiego reżysera Siergieja Łoźnicy „Babi Jar. Konteksty” (2021) pełen nieznanych materiałów archiwalnych z okresu II wojny światowej. W zaplanowanych na czwartek „Skarbach Krymu” (2021, reż. Oeke Hoogendijk) przeplatają się wątki niedawnej historii, polityki i sztuki, która mimowolnie staje się zakładnikiem trudnych czasów, natomiast w Domu z drzazg” (2022, reż. Simon Lereng Wilmont) o tymczasowym domu dziecka położonym w samym środku ukraińskiej strefy wojennej, przyglądamy się osobistym historiom najmłodszych ofiar konfliktu zbrojnego sprzed kilku lat.

Kino, kobiety i… kuchnia

Młodym bohaterom swój film poświęciła Lidia Duda – pochodząca ze Śląska autorka reportaży, z którą będzie można spotkać się po niedzielnym pokazie „Pisklaków” (2022). To niezwykły, poruszający ale i napełniający nadzieją, pełen ciepła dokument o Zosi, Oskarze i Kindze – kilkulatkach, którzy pełni obaw rozpoczynają naukę w szkole z internatem dla dzieci niewidomych i niedowidzących. Kino Światowid podczas festiwalu będzie gościć jeszcze dwie reżyserki: we wtorek, po pokazie filmu „Simona” (2022) o Simonie Kossak zapraszamy na spotkanie z Natalią Koryncką-Gruz, a w piątek czeka nas rozmowa z nominowaną do Oscara® za „Dzieci z Leningradzkiego”, urodzoną w Katowicach Hanną Polak, która na tegorocznym MDAG pokazuje wstrząsające „Anioły z Sindżaru” (2022). Natomiast w sobotę o 20.00 pokaz, który elektryzował widzów od chwili ogłoszenia pierwszych zapowiedzi programu festiwalu, czyli mini-retrospektywa filmów … Susan Sontag. Mało kto wie, że wybitna eseistka podejmowała próby reżyserskie i dwie z nich – „Elementarz Piny Bausch” (1984, reż. Jolyon Wimhurst, Susan Sontag)i „Czekając na Godota… w Sarajewie” (1993, reż. Nicole Stéphane, Susan Sontag) zobaczymy w Katowicach podczas tegorocznej edycji MDAG. Wprowadzenie do filmów Susan Sontag poprowadzi Adrian Chorębała – menadżer galerii ASP w Katowicach Rondo Sztuki, kurator, na co dzień pracujący z obrazami wizualnymi, prywatnie wielki fan Susan Sontag.

Niemal na sam finał festiwalowych atrakcji, w niedzielne popołudnie, zapraszamy do Kina Światowid na pierwszą wegańską kuchnię społeczną, która rozpocznie się o 12.00 i potrwa do 15.00, czyli do rozpoczęcia filmu „Mięso przyszłości” (2021, reż. Liz Marshall). Na wydarzenie obowiązuje wstęp wolny, jeśli przychodzisz z ugotowanym przez siebie jedzeniem, a jeśli bez niego – opłata minimum 15 zł, która zostanie przekazana na cele charytatywne. Więcej o zasadach niedzielnego wydarzenia na stronie Kina Światowid i na Filmowa.net.

Tegoroczna śląska edycja 19. MDAG potrwa do niedzieli, 22 maja. A już w piątek, 20 maja, podczas uroczystej gali zamknięcia dowiemy się, jaki film otrzymał Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego przyznawaną przez widzów festiwalu.

Więcej o programie, filmach i wydarzeniach na swiatowid.katowice.pl, filmowa.net oraz mdag.pl

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|