19.MDAG

KUP KARNET NA TEGOROCZNĄ ŚLĄSKĄ EDYCJĘ 19. FESTIWALU FILMOWEGO MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY

Wielkie święto kina dokumentalnego po raz czwarty w Katowicach! Wiosną w Kinie Światowid odbędzie się kolejna odsłona Festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Karnety na śląską edycję Festiwalu właśnie trafiły do sprzedaży.

Wiosną w stolicy Górnego Śląska ponownie zobaczymy najlepsze polskie i światowe filmy dokumentalne, weźmiemy udział w spotkaniach z twórcami i skorzystamy z bogatej oferty wydarzeń towarzyszących. Wszystko to w ramach kolejnej śląskiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY. Tym razem Festiwal odbywać się będzie w Kinie Światowid – jednym z trzech katowickich kin Instytucji Filmowej Silesia Film, które między 13 a 22 maja stanie się centrum najlepszych filmowych doznań i festiwalowych emocji.

Każdego roku dbamy o to, aby w programie śląskiej edycji znalazły się najciekawsze filmy Festiwalu, atrakcyjne wydarzenia towarzyszące, spotkania z ciekawymi gośćmi, ekspertami, twórcami filmowymi. W tym roku nieco zmieniliśmy formułę i w maju tego roku przez 10 festiwalowych dni będziemy spotykać się w katowickim Kinie Światowid, gdzie zobaczymy 35 wyselekcjonowanych dla śląskiej publiczności filmów. Na kilka wybranych wydarzeń tematycznych i pokazów specjalnych zaprosimy widzów do naszych pozostałych katowickich kin: Kina Kosmos i Kinoteatru Rialto.

Wybór Kina Światowid na miejsce dedykowane Festiwalowi podyktowany był naszą chęcią skupienia lokalnej społeczności miłośników MDAG wokół jednego miejsca oraz faktem, że dwusalowy Światowid to miejsce kultowe dla wielbicieli kina autorskiego i artystycznego na Górnym Śląsku, które swoim profilem repertuarowym oddaje ducha i idee Festiwalu. Światowid od lat trzyma rękę na pulsie filmowych nowości: najciekawsze polskie i zagraniczne filmy można obejrzeć tutaj zawsze premierowo i przedpremierowo. Liczymy, że dzięki ścisłej współpracy Kina Światowid i MDAG, Festiwal i jego fani będą mieć swoje stałe miejsce na kulturalnej mapie Katowic i Śląska.

Wszyscy miłośnicy dobrego filmowego dokumentu mogą już od piątku, 11 lutego, kupić – w kasie Kina Światowid i na Filmowa.net – KARNET na śląską edycję Festiwalu. Liczba karnetów jest ograniczona i można je nabyć jedynie w przedsprzedaży.

Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Od 18 lat co roku prezentuje najlepsze, starannie wyselekcjonowane dokumenty z całego świata, a bogaty i różnorodny repertuar uzupełniony jest debatami, spotkaniami z gośćmi z Polski i zagranicy, a także szeroką ofertą wydarzeń towarzyszących. Festiwal był nagradzany m.in. przez Polski Instytut Sztuki Filmowej jako „najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce”, od lat jest uznaną i rozpoznawalną marką w przestrzeni kultury, a jego kolejne edycje cieszą się niesłabnącą popularnością wśród widzów w całym kraju. W 2019 roku Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity znalazł się na liście 25 Najbardziej Cool Festiwali Filmowych na Świecie według „MovieMaker Magazine”. Oprócz MDAG na liście znalazły się jedynie trzy inne festiwale z Europy: DokuFest w Kosowie, Glasgow Short Film Festival oraz festiwal Skábmagovat w fińskim Inari. Festiwal Millennium Docs Against Gravity jako jedyny odbywa się równolegle w najważniejszych miastach w Polsce: w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Lublinie, Bydgoszczy, Poznaniu i Katowicach, a od 2022 roku również w Łodzi. Od dwóch lat Festiwal odbywa się w formie hybrydowej: po części kinowej, rozpoczyna się część online na stronie mdag.pl.

W 2019 roku za sprawą współpracy Instytucji Filmowej Silesia Film z Festiwalem Millennium Docs Against Gravity do wąskiego grona miast festiwalowych dołączyły Katowice, a widzowie z południowej Polski od kilku już lat mogą śledzić najważniejsze światowe dokumenty ostatnich lat. Dotychczasowe trzy śląskie edycje zgromadziły przed ekranami kin IF Silesia Film ponad 8000 widzów, udowadniając, że wrażliwe na świat kino dokumentalne to coś, co lokalna publiczność ceni, na co czeka i czego potrzebuje, szczególnie w trudnych czasach.

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|