Beata Dzianowicz i Tomasz Kolankiewicz_fot.Anna_Bobrowska_mat.prasowe 47.FPFF

Nasze filmy z nagrodami 47. FPFF w Gdyni

„Strzępy” Beaty Dzianowicz odkryciem Festiwalu w Gdyni, „Chleb i sól” Damiana Kocura z Nagrodą Dziennikarzy i Nagrodą Jury Młodych! Nasze koprodukcje przywiozły z tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych aż 6 wyróżnień.

W sobotę, 17 września 2022, zakończył się 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W Konkursie Głównym festiwalu, wśród 20 wyselekcjonowanych przez ekspertów najlepszych polskich filmów znalazły się dwie koprodukcje IF Silesia Film dofinansowane przez Śląski Fundusz Filmowy: „Strzępy” Beaty Dzianowicz oraz „Chleb i sól” – pełnometrażowy debiut fabularny Damiana Kocura. Nasze filmy zostały nie tylko bardzo dobrze przyjęte przez festiwalową publiczność i krytyków filmowych, ale zdobyły jedne z najważniejszych wyróżnień konkursowych. „Strzępy” otrzymały nagrody w kategoriach: „za debiut reżyserski lub drugi film” dla reżyserki Beaty Dzianowicz, „za drugoplanową rolę męską” dla Grzegorza Przybyła oraz Nagrodę Onetu „Odkrycie Festiwalu”. Nagrodzony już na festiwalu w Wenecji „Chleb i sól” w Gdyni został uhonorowany Nagrodą Dziennikarzy, Nagrodą Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych (Don Kichot) oraz Nagrodą Jury Młodych.

„strzępy” Beaty Dzianowicz

„Strzępy”, reż. Beata Dzianowicz

„Strzępy” Beaty Dzianowicz to drugi, po „Odnajdę cię”, pełnometrażowy film fabularny katowickiej reżyserski. Znana ze swoich produkcji dokumentalnych Dzianowicz tym razem opowiada historię rodziny dotkniętej chorobą dziadka. Sprawny i aktywny zawodowo 60-kilkuletni Gerard zaczyna chorować na Alzheimera. Kiedy symptomy choroby nasilają się, relacje w rodzinie zostają wystawione na próbę, a syn Gerarda musi podjąć decyzje, które zaważą na życiu każdego z jego bliskich. W głównych rolach oglądamy pochodzącego z Zabrza Michała Żurawskiego oraz aktorów Teatru Śląskiego: Agnieszkę Radzikowską i Grzegorza Przybyła w roli Gerarda. Autorką scenariusza jest Beata Dzianowicz. „Strzępy” to pięknie opowiedziany wizualnie, kameralny, ale pełen emocji i napięcia obraz stopniowego rozpadu świata i relacji z najbliższymi ludźmi. Film stawiający pytania, na jakie nikt nie chciałby odpowiadać, a zarazem przejmujący portret zagubienia, lęku i miłości.

„CHleb i sól” Damiana Kocura

„Chleb i sól”, reż. Damian Kocur

Pełnometrażowy debiut fabularny Damiana Kocura, absolwenta Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ w Katowicach, nagradzanego już za swoje filmy krótkometrażowe, został entuzjastycznie przyjęty przez gdyńską publiczność. „Chleb i sól” do Gdyni przyjechał tuż po sukcesie w Wenecji, gdzie został nagrodzony Nagrodą Specjalną Jury sekcji Orizzonti. Rozgrywająca się w małym miasteczku na Opolszczyźnie, zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami i zagrana przez naturszczyków – w tym braci pianistów Tymoteusza i Jacka Biesów – fabuła opowiada historię Tymka – studenta Akademii Muzycznej, który na wakacje wraca do swojej rodzinnej miejscowości, brata i kumpli. Centralnym punktem spotkań młodych ludzi staje się nowo otwarty bar z kebabem… „Chleb i sól” łączy niezwykłą dojrzałość i dyscyplinę filmowego opowiadania z autentyzmem czasu, miejsca i bohaterów. Wciąga i porusza. Opowiadając bardzo realistyczną, momentami wręcz dokumentalną historię, dotyka najbardziej palących problemów naszej codzienności – w wymiarze indywidualnym i zbiorowym: samotności, lęku przed wykluczeniem, potrzeby akceptacji: własnej tożsamości i cudzej odmienności, ale też odpowiedzialności za dobro i zło, której nie mierzy się wielkimi czynami, a małym gestem.

„Strzępy” Beaty Dzianowicz i „Chleb i sól” Damiana Kocura zostały dofinansowane ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego.

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|