Zdjęcie przedstawia czterech mężczyzn ubranych w kurtki zimowe z okresu PRL

11 LISTOPADA W KATOWICKICH KINACH STUDYJNYCH

Tajemnice filmowego międzywojnia w Kinie Kosmos, koncert Mai Kleszcz w Kinoteatrze Rialto, a w Światowidzie – najlepsze polskie filmy jesieni. Katowickie kina Silesia Film zapraszają na wydarzenia i pokazy specjalne z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

KINO KOSMOS: Lata dwudzieste… lata trzydzieste

W piątek 11 listopada o 18.00 w Kinie Kosmos spotkamy się z kultowym niegdyś filmem „Lata dwudzieste… lata trzydzieste…” (1983) – komedią muzyczną z popisowymi rolami Grażyny Szapołowskiej, Piotra Frączewskiego i Ireny Kwiatkowskiej, by zastanowić się nad obrazami dwudziestolecia międzywojennego w polskim kinie. Prelekcję do filmu wygłosi Maciej Kędziora, popularny krytyk młodego pokolenia specjalizujący się w historii polskiego kina; publikujący na portalu filmawka.pl, prowadzący audycję „Zapiski na bilecie” w Radiu Klang, współautor podcastu „Krótki podcast o kinie”. Maciej Kędziora opowie o międzywojniu filmowym, o tym, jak inspirowano się kinem tamtego okresu, a wreszcie – jak powstał rodzimy film muzyczny.

KINOTEATR RIALTO: Maja Kleszcz „B.L.UES”

Katowickie Rialto zaprasza na wyjątkowe wydarzenie muzyczne. Będzie to koncert Mai Kleszcz „B.L.UES”, czyli program z ostatniej płyty artystki uważanej przez krytykę i prasę, za jedną z najlepszych wokalistek w Polsce. Koncert to w całości wypełniony jest tekstami Bogdana Loebla – ojca stylistyki polskiego bluesa, znanego z legendarnej już współpracy z Tadeuszem Nalepą. Oprócz utworów znanych z repertuaru min. Breakout (Rzeka dzieciństwaModlitwaKiedy byłem małym chłopcem i inne), Maja Kleszcz zaśpiewa także utwory napisane przez Bogdana Loebla specjalnie dla niej na przestrzeni ostatnich 10 lat. Płyta, która ukazała się w czerwcu przeszła przez media jak burza zyskując entuzjastyczne recenzje w prasie, godząc gusta wszystkich krytyków i specjalistów.
Unikalny głos Mai, 100 letnia gitara, kontrabas, saksofon oraz teksty wybitnego literata. Zjawiskowy, wysmakowany wieczór rozpocznie się o 19.00.

KINO ŚWIATOWID: „Silent Twins”, „Lombard”, „Chrzciny”, „Przytul mnie. Poszukiwacze miodu”

Kino Światowid Narodowy Dzień Niepodległości świętuje tradycyjnie – najlepszymi polskimi filmami, które widzowie mogą zobaczyć premierowo i przedpremierowo. W piątkowym repertuarze znajdzie się „Lombard” (2022) Łukasza Kowalskiego, przedpremierowe „Chrzciny” (2021, reż. Jakub Skoczeń) i ciepła animacja dla najmłodszych – „Przytul mnie. Poszukiwacze miodu”. Wciąż będzie można zobaczyć nagrodzony Złotymi Lwami w Gdyni „Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej.

„Przytul mnie. Poszukiwacze miodu”, które Światowid pokaże o 13.00, to pierwsza od lat polska animacja dla całej rodziny. Oparta na bestsellerowej książce Przemysława Wechterowicza i Emilii Dziubak kontynuacja hitowego serialu dla najmłodszych to mądra i pięknie zrealizowana historia o przygodach Małego Misia i Taty Misia, którzy wyruszają na poszukiwania miodu.

Najlepszy polski dokument według widzów tegorocznego festiwalu Millennium Docs Against Gravity, czyli „Lombard” i przedpremierowy pokaz „Chrzcin” to pozycje obowiązkowe w piątkowe popołudnie. „Lombard” Łukasza Kowalskiego to mądra i zabawna, do bólu szczera, osadzona w szarej rzeczywistości Bytomia, ale niezwykle barwna dzięki swoim bohaterom opowieść o codziennych zmaganiach mieszkańców polskiego Detroit. Z kolei „Chrzciny”, które w Światowidzie zobaczymy 11 listopada przedpremierowo o 18.15, to intrygująca historia skłóconej rodziny, której losy połączyły się z przełomowym dla Polski wydarzeniem. Plejada znakomitych aktorów – w filmie zobaczymy m.in. Katarzynę Figurę, Michała Żurawskiego, Tomasza Schuchardta, Tomasza Włosoka – daje popis swoich umiejętności w tej rodzinnej tragikomedii rozpiętej gdzieś między „Weselem” Wojciecha Smarzowskiego a „Weselem” Andrzeja Wajdy.

Zapraszamy!

Więcej informacji na stronach kin oraz na filmowa.net

Bilety dostępne w kasach kin oraz na filmowa.net

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|