AKTOR POŚRÓD MIASTA. WSPOMINAMY ZBIGNIEWA CYBULSKIEGO

W najbliższą sobotę, 8 stycznia, przypada 55. rocznica śmierci Zbigniewa Cybulskiego. By uhonorować postać wybitnego, związanego z Katowicami aktora, Instytucja Filmowa Silesia Film przygotowała wystawę plenerową „Cybulski. Aktor pośród miasta”, którą od 5 stycznia można oglądać na katowickim Rynku, a w Kinie Kosmos 8 stycznia będzie można zobaczyć film „Cała naprzód” z Cybulskim w głównej roli.

Ikona polskiego kina, symbol swoich czasów i swojego pokolenia. Nikt tak jak on nie wyrażał ducha nowoczesności w polskim kinie i kulturze, nadając mu jednocześnie walor indywidualnego doświadczenia i uniwersalny pokoleniowy wymiar. 8 stycznia 2022 roku mija 55 lat od tragicznej śmierci Zbigniewa Cybulskiego – aktora, który swoim wizerunkiem, charyzmą i kreowanymi rolami zmienił oblicze polskiego powojennego kina, wprowadzając do niego niespotykaną wcześniej aktorską intensywność ekranowej obecności. W 55. rocznicę tragicznej śmierci Cybulskiego Instytucja Filmowa Silesia Film zaprasza na wystawę plenerową poświęconą aktorowi – „Cybulski. Aktor pośród miasta”. Na kilkunastu kadrach filmowych przyglądamy się ikonicznej postaci Zbigniewa Cybulskiego wpisanej w dwie istotne dla niego i jego twórczości kategorie: nowoczesności i miasta. Oddajemy mu symbolicznie głos, by własnymi słowami – pochodzącymi z udzielonych wywiadów czy prowadzonych zapisków – opowiedział nam swój świat, pozwalając spojrzeć na niego z niepowtarzalnej perspektywy. Wystawę można oglądać od 5 do 31 stycznia 2022 roku na katowickim Rynku. Projekt został objęty mecenatem Miasta Katowice.

W ramach wydarzeń rocznicowych katowickie Kino Kosmos pokaże w sobotę, 8 stycznia film „Cała naprzód” (1966) Stanisława Lenartowicza – komedię przygodową, w której Cybulskiemu, w popisowym duecie, partneruje Zdzisław Maklakiewicz, a sam film przenosi nas m.in. w egzotyczne plenery Afryki. Wydarzeniu w Kinie Kosmos towarzyszy wystawa w Galerii przed seansem, gdzie prezentowane są plakaty z filmów, w których wystąpił Zbigniew Cybulski. Plakaty pochodzą ze zbiorów Biblioteki Śląskiej i będzie je można oglądać w katowickim Kinie Kosmos do 23 stycznia.

8 stycznia | 16.00 | Kino Kosmos

„Cała naprzód” | reż. S. Lenartowicz | Polska 1966 | 86 min | bilety dostępne w kasie kina oraz na Filmowa.net

do 23 stycznia | Galeria przed seansem | Kino Kosmos

wystawa plakatów z filmów ze Zbigniewem Cybulskim – ze zbiorów Biblioteki Śląskiej

5 – 31 stycznia | Rynek w Katowicach

„Cybulski. Aktor pośród miasta” | wystawa plenerowa

Wystawa „Cybulski. Aktor pośród miasta” została objęta mecenatem Miasta Katowice

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|