FILMOWE PODRÓŻE MARCINA KYDRYŃSKIEGO

Odległe miejsca, zapierające dech krajobrazy, odmienne kultury i Marcin Kydryński w roli przewodnika po fascynującej różnorodności świata. Wiosną Kinoteatr Rialto rozpoczyna nowy cykl filmowy z podróżami w roli głównej. Na pierwsze spotkanie ze znanym i cenionym dziennikarzem muzycznym oraz na wyprawę do bliskiej jego sercu Afryki z bohaterami filmu „Pod osłoną nieba” Rialto zaprasza 24 marca. Patronem cyklu jest Millenium Inwestycje Sp. z o.o.

Nowe filmowe wydarzenie na mapie Katowic – cykl FILMOWE PODRÓŻE MARCINA KYDRYŃSKIEGO to cztery spotkania w Kinoteatrze Rialto, kolejno z czterema wielkimi filmami, z których każdy otworzy drogę do rozmów, wspomnień, fotografii. Każdy stanie się przepustką do innego świata, po którym widzów oprowadzi znany i lubiany dziennikarz muzyczny i podróżnik Marcin Kydryński.

Podczas każdego ze spotkań widzowie obejrzą wybrany przez Marcina Kydryńskiego film – obraz, który tematem czy miejscem akcji odsyła nas do punktów na podróżniczej mapie świata odwiedzonych przez dziennikarza podczas jego wieloletnich wędrówek. Film będzie punktem wyjścia do rozmowy z Marcinem Kydryńskim o jego wyprawach, doświadczeniach, odmiennych kulturach i refleksjach związanych z poznawaniem świata. Rozmowę poprowadzi dr Anita Skwara. Na pierwsze spotkanie Rialto zaprasza w czwartek, 24 marca o 19.00. Zobaczymy „Pod osłoną nieba” (1990) Bernardo Bertolucciego z Debrą Winger i Johnem Malkovichem w rolach młodego amerykańskiego małżeństwa, które w latach 40. XX wieku wyrusza w dziwną podróż przez Saharę. Szukają egzotyki, ale przede wszystkim rozwiązania swoich problemów – wyzwolenia się spod władzy konwenansu, ocalenia nadwątlonych więzi, ucieczki od niemocy twórczej.

Marcin Kydryński – radiowiec, wędrowiec, fotograf. Chwilami piosenkopisarz, producent płytowy, organizator koncertów i festiwali.

Przez ponad 30 lat współtworzył wizerunek radiowej Trójki, a jego audycja „Siesta” została wybrana jedną z najpopularniejszych w historii stacji. Od lipca 2020 roku prowadzi autorską audycję „Pora Siesty” w Radiu Nowy Świat w godzinach 15 – 17.

Od 1992 roku podróżuje po Afryce. Swoje reportaże publikował w „National Geographic”; pierwszy autor i fotograf, jakiemu centrala w Waszyngtonie wydała okładkowy materiał w lokalnej edycji. Od 2010 roku prowadzi ekspedycje fotograficzne i warsztaty, głównie w krajach afrykańskich.

Uhonorowany medalem „Ordem de Merito” przez prezydenta Portugalii, za promocję muzyki tego kraju. Od 2011 roku prowadzi w Gdańsku Siesta Festival, a także serie koncertów SIESTA w drodze, które nawiązują do jego radiowych audycji. Coroczne płyty „Siesta” stają się regularnie bestsellerami, lądując na pierwszych miejscach Olisu.

Autor książek: „Upadek jest Formą Lotu: Metro Na Broadwayu” (1993), „Chwila Przed Zmierzchem” (1996) i uhonorowanej nagrodą im. Arkadego Fiedlera „Pod Słońce” (1999), „Biel. Notatki z Afryki” (2016). W 2013 roku National Geographic opublikował książkę-album „Lizbona. Muzyka Moich Ulic”, a w 2017 r. w Edipresse Książki – nowe i odświeżone wydanie tytułu. 20 maja 2020 r. ukazała się najnowsza książka pt. „Dal”, efekt czteroletniej pracy nad zbiorem starych fotografii z afrykańskich kolonii.

FILMOWE PODRÓŻE MARCINA KYDRYŃSKIEGO

24.03 | czwartek | 19.00 | bilet: 35 zł

„Pod osłoną nieba” | reż. B. Bertolucci | Wielka Brytania, Włochy | 1990 | 138 min

Patronem cyklu jest Millenium Inwestycje Sp. z o.o.

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|