Na zdjęciu duży statek na zboczu góry, obok drzewo, poniżej stojący tyłem mężczyzna w białym garniturze przyglądający się widokowi.

„Fitzcarraldo” WERNERA HERZOGA i SPOTKANIE Z ŁUKASZEM GUTTEM

Praca na planie filmowym w ekstremalnych warunkach, zmaganie się z żywiołami przyrody, przekraczanie własnych granic na ekranie i za kamerą. W sobotę, 29 października w Kinie Kosmos porozmawiamy o tym z operatorem Łukaszem Guttem, autorem zdjęć m.in. do filmu „Broad Peak”. Po spotkaniu widzowie zobaczą jeden z najbardziej spektakularnych filmów o konfrontacji człowieka z naturą, czyli „Fitzcarraldo” Wernera Herzoga.

O WSPÓŁPRACY Z ŻYWIOŁAMI NA PLANIE FILMOWYM

Kino to żywioł wyobraźni, który pozwala materializować się na ekranie najbardziej szalonym pomysłom twórców filmowych. Ich realizacja to bardzo często okupione ciężką pracą, ryzykiem i forsowaniem własnych granic mierzenie się z realnym żywiołem: przyrodą, która zarazem inspiruje, jak i wskazuje nam nasze ludzkie ograniczenia.

Symbolem kina, które konfrontuje człowieka z naturą, stała się twórczość Wernera Herzoga. Niemiecki reżyser, zarówno w swoich filmach dokumentalnych, jak i fabułach sięga po tematy i motywy związane ze skomplikowaną relacją jednostki uwikłanej w kreacyjno-destrukcyjną moc przyrody. Herzog okazuje bohaterów – jak Aguirre („Aguirre, gniew boży”), Fitzcarraldo („Fitzcarraldo”), ścigający się ze sobą alpiniści („Krzyk kamienia”), Bruce Chatwin („Nomada. Na tropie Bruce’a Chatwina”), czy on sam („Pod wulkanem”), którzy, zafascynowani żywiołami natury, próbują je okiełznać w szaleńczych przypływach życiowej, twórczej i filmowej pasji.

Podczas spotkania poświęconego współpracy z żywiołami na planie filmowym pokażemy jeden z najważniejszych filmów Wernera Herzoga – „Fitzcarraldo” z 1982 roku, opowiadający o Irlandczyku owładniętym obsesją wybudowania w amazońskiej dżungli opery. Pokaz filmu poprzedzi spotkanie z Łukaszem Guttem – operatorem realizującym zdjęcia m.in. do filmów „Co się wydarzyło na wyspie Pam?” Elizy Kubarskiej i „Broad Peak” Leszka Dawida – te drugie kręcone były w Karakorum na wysokości ponad 5000 m.n.p.m. Łukasz Gutt opowie o pracy operatora w ekstremalnych warunkach, współpracy z żywiołami i o tym, z jakimi decyzjami musi się zmierzyć operator i ekipa filmowa w konfrontacji z potęgą natury.

„Fitzcarraldo”, reż. Werner Herzog | RFN, Peru | 1982 | 156 min | spotkanie z Łukaszem Guttem – operatorem, absolwentem Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach autorem zdjęć m.in. do filmów „Broad Peak”, „Co się wydarzyło na wyspie Pam?” i „Wszystkie nasze strachy”, którego jest także współreżyserem.

W Kinie Kosmos do 10 listopada można oglądać wystawę plakatów filmowych nawiązujących do tematyki przyrody i żywiołów. Plakaty pochodzą ze zbiorów Biblioteki Śląskiej, partnera projektu „Żywioły kina. Twórcza moc przyrody”.

Na spotkanie z Łukaszem Guttem oraz pokaz filmu „Fitzcarraldo” Wernera Herzoga zapraszają również Kino Janosik w Żywcu (piątek, 28 października) oraz Kino Bałtyk w Raciborzu (niedziela, 30 października).

Więcej na stronach kin oraz na Filmowa.net

Cena biletu: 16 zł | 13 zł | 13 zł – z kartą KAŚKA

ŻYWIOŁY KINA. TWÓRCZA MOC PRZYRODY

Wydarzenie jest częścią projektu „Żywioły kina. Twórcza moc przyrody” realizowanego przez trzy kina IF Silesia Film oraz Filmotekę Śląską.

Na Górnym Śląsku, kojarzonym z przemysłem i industrializacją, podejmujemy działania i otwieramy dyskusję o roli i znaczeniu przyrody: w ramach idei zielonej transformacji chcemy – poprzez kino – przywracać i ożywiać więzi łączące człowieka z naturą i przyrodą. Skupimy się na czterech żywiołach: ogniu, wodzie, powietrzu i ziemi, które funkcjonują w naszym życiu dosłownie oraz jako znaki w kulturze i symbole kształtujące myślenie o świecie.

Przyświeca nam myśl Władysława Hasiora – że piątym żywiołem jest ludzka zdolność fantazjowania. A co bardziej niż kino pobudza naszą wyobraźnię? Może być środkiem do realizacji najśmielszych fantazji i medium przez które możemy w nich zbiorowo i indywidualnie uczestniczyć, a zarazem rzetelnym zapisem rzeczywistości wokół nas i narzędziem jej twórczego przekształcania.

Międzypokoleniowe i interdyscyplinarne „Żywioły kina. Twórcza moc przyrody” to rozpisane na dwa lata cykliczne pokazy filmów podejmujących tematykę związków człowieka z naturą – zarówno klasyki filmowej spod znaku Wernera Herzoga i Petera Weira, jak i zupełnie nowych i premierowych propozycji. Ale także prelekcje, spotkania z ekspertami – filmowcami, filmoznawcami, naukowcami, przyrodnikami, warsztaty dla najmłodszych i wydarzenia integrujące lokalną społeczność: spacery miejskie, działania w terenie; zbiórki archiwalnych filmów amatorskich, które – odrestaurowane i scyfryzowane – pokażemy na naszych kinowych ekranach.

Projekt „Żywioły kina. Twórcza moc przyrody” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|