KINO DOSTĘPNE. Pokazy dla widzów ze szczególnymi potrzebami

„Lśnienie” z audiodeskrypcją, Modigliani z lektorem, pokazy Kina Wrażliwego dla najmłodszych. W styczniu Kino Kosmos, Kino Światowid i Kinoteatr Rialto, w ramach działań na rzecz dostępności kultury, zapraszają na kolejne pokazy filmowe skierowane do osób ze szczególnymi potrzebami. W styczniowym repertuarze katowickich kin Silesii Film, obok projekcji z lektorem i audiodeskrypcją, znajdziemy także wydarzenie „Słuchaj oczami”, które poświęcone będzie społeczności i twórczości filmowej osób Głuchych.

Instytucja Filmowa Silesia Film od kilku lat aktywnie działa na rzecz zwiększenia dostępności kultury, a szczególnie kultury filmowej, dla widzów z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami, w tym dzieci ze spektrum autyzmu czy seniorów. Od blisko dwóch lat w katowickim Kinie Światowid można oglądać wybrane filmy z audiodeskrypcją, działa pętla indukcyjna dla osób słabosłyszących, organizowane są także pokazy filmów i animacji dla młodej widowni, podczas których warunki na sali kinowej i parametry projekcji dostosowane są do potrzeb najmłodszych. Pod koniec ubiegłego roku udogodnienia dla osób niedowidzących oraz widzów, dla których śledzenie tradycyjnych napisów w kinie jest trudne – np. seniorów – pokazy z lektorem wprowadził Kinoteatr Rialto, a w nowym roku dołączyło do niego Kino Kosmos.

Już 16 stycznia Kinoteatr Rialto zaprasza na kolejny pokaz z lektorem w ramach cyklu Wielka Sztuka w Kinoteatrze Rialto. Tym razem widzowie obejrzą filmową podróż przez życie i dzieła Modiglianiego, uwielbianego na całym świecie, awangardowego twórcy. Dokument Modigliani: portret odarty z legendy” z lektorem Rialto pokaże w najbliższą niedzielę o 18.00.

W środowe popołudnie 19 stycznia kolejna odsłona cyklu Kino Wrażliwe w katowickim Światowidzie, który pokaże norweską animację „Ella Bella Bingo”. To pełna przygód, ciepła i mądra opowieść o sile przyjaźni – film zdobył sympatię widzów festiwalu Kino Dzieci, otrzymując nagrodę publiczności.

Również w Światowidzie, ale 22 stycznia o godz. 16.00, odbędzie się niezwykle ciekawe spotkanie dotyczące relacji między sztuką filmową a językiem migowym jako formą komunikacji. W społeczeństwie funkcjonują osoby niesłyszące, które zalicza się do kategorii osób niepełnosprawnych. Część z nich przynależy do mniejszości kulturowo-językowej, czyli do świata Głuchych i komunikują się w swoim języku migowym – w Polsce jest to Polski Język Migowy, oznaczony skrótem PJM. Z kolei część z nich pragnie należeć do świata słyszących, a reszta oscyluje pomiędzy tymi dwoma światami. Pomimo licznych wysiłków włożonych w rozwój mowy oraz słuchu, wydanych kosztów na aparaty słuchowe, osoby niesłyszące zawsze były na marginesie świata słyszących wskutek bariery komunikacyjnej. Przyczyną samotności osób niesłyszących jest brak świadomości tego problemu w społeczeństwie i konsekwencji z tego wynikających. SŁUCHAJ OCZAMI to wydarzenie, podczas którego zaprezentowane zostaną dwa filmy dotykające tematyki komunikacji osób niesłyszących oraz ich relacji ze słyszącymi: film krótkometrażowy Kingi Hołdy-Justyckiej „Problem komunikacji” oraz animacja „Blue 52” autorstwa Klaudii Wysiadeckiej i Katarzyny Stefańskiej skupiająca się na przedstawieniu problematyki dziecka niesłyszącego urodzonego w rodzinie słyszącej. Projekcjom towarzyszyć będzie spotkanie i rozmowa z autorkami.

We wtorek, 25 stycznia Kino Kosmos i Klub Filmowy „Ambasada” zapraszają na pokaz „Lśnienia”. Kultowy horror Stanley’a Kubricka z popisową rolą Jacka Nicholsona zaprezentowany w ramach spotkań „Ambasady” oraz cyklu Klasyka Warner Bros., zostanie pokazany z audiodeskrypcją. Prelekcję przed seansem wygłosi i dyskusję poprowadzi Alicja Maciejewska, wiceprezeska Fundacji Siódmy Zmysł, ekspertka w dziedzinie dostępności, twórczyni audiodeskrypcji. Film będzie przystosowany dla osób niewidomych i niedowidzących; sprzęt do audiodeskrypcji będzie udostępniany przed wejściem na salę kinową.

Więcej o wydarzeniach na stronach kin oraz na Filmowa.net.

Bilety dostępne w kasach kin oraz na Filmowa.net

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|