Na zdjęciu mężczyzna stojący przed kubikiem wystawy z kadrami filmowymi na tle przestrzeni miejskiej.

MIEJSCA, GDZIE DZIAŁA SIĘ MAGIA KINA. WYSTAWA PLENEROWA „SZLAKIEM LOKACJI FILMOWYCH”

Jakie filmowe tajemnice kryje Spodek, nieistniejący hotel „Silesia” czy legendarny peron 5. katowickiego Dworca PKP? Gdzie w Katowicach kręcono kultowe „Jesteś Bogiem”, „Obywatela Jonesa” Agnieszki Holland czy „Dolinę Bogów” z Johnem Malkovichem. Od 1 kwietnia w Katowicach można oglądać wystawę „Szlakiem Lokacji Filmowych” przygotowaną przez Instytucję Filmową Silesia Film.

WYSTAWA

Wystawa przygotowana w ramach jubileuszu 15-lecia Śląskiego Funduszu Filmowego prezentuje wybrane filmy koprodukowane przez Instytucję Filmową Silesia Film, realizowane na terenie województwa śląskiego dzięki dofinansowaniu ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego – innowacyjnego narzędzia finansowania filmów przez Województwo Śląskie.

Złożona z sześciu kubików wystawa plenerowa rozmieszczona jest w najważniejszych punktach w centrum Katowic. W pobliżu gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego na ulicy Dworcowej i Stawowej, na Rynku obok starej siedziby Muzeum Śląskiego oraz przy Rondzie Sztuki i w Strefie Kultury znajdziemy elementy wystawy prezentujące kadry z filmów realizowanych w pobliskich lokacjach: miejscach, przestrzeniach, budynkach, obiektach miejskich. Ekspozycja pokazuje ogromną różnorodność katowickich lokacji i ich potencjał filmowy, które sprawiły, że w ciągu 15 lat działalności Śląskiego Funduszu Filmowego w Katowicach powstały zdjęcia do 34 z ponad 80 filmów wspartych przez fundusz. Na wystawie zobaczymy 12 z nich, w tym takie tytuły jak kultowe „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida, po dwa filmy Macieja Pieprzycy, Lecha Majewskiego i Beaty Dzianowicz, uhonorowany nagrodą w Wenecji debiut fabularny Damiana Kocura czy międzynarodową produkcję Agnieszki Holland – „Obywatel Jones”. Cześć wizualną wystawy uzupełniają opisy, z których dowiemy się, w jakich lokacjach powstawały filmy oraz które katowickie obiekty i przestrzenie możemy zobaczyć w prezentowanych na wystawie produkcjach.

Wystawę „Szlakiem Lokacji Filmowych” można oglądać na terenie Katowic od 1 kwietnia do 3 maja 2023 i od 22 maja do 30 września 2023.

Za projekt graficzny wystawy odpowiada musk kolektyw z Katowic.

OPROWADZANIE SZLAKIEM LOKACJI FILMOWYCH

Wydarzeniem specjalnym towarzyszącym wystawie jest kuratorskie oprowadzanie po Katowicach szlakiem lokacji filmowych. Autorski spacer śladem filmów i miejsc prezentowanych na wystawie poprowadzą architekt Ryszard Nakonieczny oraz filmoznawca Mariusz Ciszewski. Spacer rozpocznie się o 12.00 na ul. Jagiellońskiej przed głównym wejściem do budynku Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i potrwa ok. 2 godziny. Wydarzenie jest biletowane – bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasach Kina Światowid, Kina Kosmos i Kinoteatru Rialto oraz na Filmowa.net. Pierwsze oprowadzanie odbędzie się w niedzielę, 16 kwietnia i jest już całkowicie wyprzedane, a Silesia Film zaprasza na kolejny termin – tydzień później, 23 kwietnia.

DOSTĘPNOŚĆ

Wystawa „Szlakiem Lokacji Filmowych” jest przygotowana z uwzględnieniem zasad dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym – dla osób niewidomych i słabowidzacych posługujących się polskim alfabetem Braille’a, na który przetłumaczono tytuły filmów oraz informację wskazującą kod QR przenoszący na stronę z treściami dostępnymi.

Kuratorskie oprowadzanie, które odbędzie się 16 kwietnia jest dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową (poruszających się na wózkach) oraz osób niesłyszących. Osoby, które chciałyby wziąć udział w wydarzeniu 23 kwietnia i chcą skorzystać ze wsparcia tłumacza PJM, prosimy po zakupie biletu o przesłanie zgłoszenia na adres: m.ciszewski@silesiafilm.com z dopiskiem „PJM” (termin przyjmowania zgłoszeń: do piątku, 21 kwietnia do godz. 14.00).

15 LAT W AKCJI! | URODZINY ŚLĄSKIEGO FUNDUSZU FILMOWEGO

W 2023 roku obchodzimy jubileusz 15 lat działalności Śląskiego Funduszu Filmowego – narzędzia finansowania produkcji filmowych realizowanych na terenie województwa śląskiego lub związanych z nim tematycznie. Śląski Fundusz Filmowy, prowadzony przez Instytucję Filmową Silesia Film, powstał w 2008 roku jako pierwszy fundusz obejmujący obszar całego województwa i jako drugie tego typu narzędzie wspierania produkcji filmowej w Polsce. Od 2008 do 2022 roku ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego dofinansowano 83 tytuły, które – zdobywając nagrody na najważniejszych festiwalach filmowych, zyskując uznanie krytyków i sympatię publiczności – na stałe wpisały się w krajobraz polskiej i światowej kinematografii.

Filmy wsparte przez Śląski Fundusz Filmowy obejrzało w polskich kinach prawie 4 miliony widzów.

Dziękujemy, że jesteście z nami!

Obchody jubileuszu 15-lecia Śląskiego Funduszu Filmowego zostały objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego

fot. Tomasz Böhm

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|