Na zdjęciu grupa ośmiu osób: dziecko, mężczyzna w garniturze, kobieta w białej bluzce i spódnicy, starszy mężczyzna w garniturze, starsza kobieta w białej sukience, starszy mężczyzna w eleganckich spodniach i marynarce, mężczyzna w koszuli w kratę i kobieta w czarnym ubraniu i kapeluszu.

MODA NA RETRO. Home Movie Day 2023

Domowe archiwa na dużym ekranie, zwiedzanie Filmoteki Śląskiej dla najmłodszych, tajniki mody sportowej lat 30. i wystawa unikatowych zdjęć modowych z lat 60. autorstwa Bronisława Tuziaka. Filmoteka Śląska zaprasza na kolejną edycję Home Movie Day 25 listopada w Kinie Kosmos.

Home Movie Day – Święto Kina Domowego każdego roku obchodzone jest przez archiwistów i pasjonatów wąskich taśm analogowych (8 mm, super 8mm i 16 mm) w różnych zakątkach świata. Ideą HMD jest zachowanie filmów z domowych zbiorów, stanowiących bezcenne świadectwo czasów, ale także zebranie okruchów indywidualnych wspomnień, które uruchamiają się dzięki obrazom sprzed lat. Tematem przewodnim tegorocznej edycji HMD edycji jest szeroko rozumiana moda.

PROGRAM

Home Movie Day | Święto Kina Domowego

25.11.2023 | SB | 14.00 – 20.00 | Kino Kosmos

14.00 | Zwiedzanie Filmoteki Śląskiej | 7+

Wyjątkowa wycieczka, podczas której uczestnicy odkryją tajemnice Filmoteki Śląskiej. Zwiedzanie zostanie zakończone warsztatami plastycznymi – uczestnicy wykonają prace inspirowane swoim ulubionym filmem. Wycieczce będzie towarzyszyła projekcja filmu „Wesołe Miasteczko (Dzień Dziecka)” w nietypowej przestrzeni!

Osoby prowadzące: Małgorzata Lietz, Karolina Iwanowicz

Czas trwania: 60 min

Uwaga! Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona. Zapisy przyjmujemy do 24.11.2023, do godz. 21.00 pod adresem: kasa@kosmos.katowice.pl. W treści maila prosimy o podanie imion i nazwisk opiekuna i dziecka oraz nazwy i terminu wydarzenia.

Warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu jest podpisanie zgody na udostępnianie wizerunku.

Bilety: 10 zł

16.00 | Przegląd filmów z domowych archiwów z komentarzem autorów bądź członków ich rodzin | sala Solaris

Projekcja amatorskich materiałów filmowych udostępnionych przez mieszkańców Górnego Śląska i okolic. Pokazy będą komentowane przez autorów lub bohaterów filmów.

Bilety: 8 zł

18.00 | Pokaz filmu „Jadzia”, reż. Mieczysław Krawicz | Polska | 1936 | + prelekcja Anny Gołkowskiej o modzie sportowej z lat 30. | sala Solaris

Jadzia Jędruszewska (Wanda Zawiszanka) – mistrzyni tenisa – gra zawsze rakietą firmy Malicz, robiąc jej ogromną reklamę i tym samym odbierając klientów konkurencyjnej firmie Oksza. Młody i przystojny syn właścicielki firmy Oksza (Aleksander Żabczyński) postanawia uwieść Jędruszewską, a następnie namówić, aby zaczęła ona reklamować jego firmę. Kiedy zjawia się przed pokojem Jędruszewskiej i widzi wychodzącą z niego dziewczynę, bierze ją oczywiście za słynną tenisistkę i od razu zaczyna smalić do niej cholewki. Dziewczyną jednak nie jest Jędruszewska, tylko Jadzia Maliczówna (Jadwiga Smosarska), która przyniosła tenisistce nową rakietę. Dziewczyna podejmuje grę, podając się odtąd za Jędruszewską, Jan Oksza natomiast udaje przed dziewczyną zdolnego rzeźbiarza. Tą maskaradą młodzi powodują całą serię nieporozumień, pomyłek i zabawnych sytuacji.

Bilety: 18 zł normalny/14 zł ulgowy/13 zł z kartą KAŚKA

Anna Gołkowska – pasjonatka mody retro i wszystkiego co się wiąże z epoką lat od 20. XX wieku do lat 50. XX wieku Wielbicielka filmów, książek i nieustannego odkrywania nowych znaczeń, tropów i połączeń w kulturze. Po godzinach aktywnie zaangażowana w działania kulturalne dla swojego ukochanego miasta – Tarnowskich Gór.

……………………………………………………………………………………………………………

Bronisław Tuziak | Wystawa fotografii

8.11 – 26.11 | Galeria przed seansem

Elementem towarzyszącym tegorocznej edycji HMD jest wystawa fotografii autorstwa Bronisława Tuziaka.

Bronisław Tuziak (1921-1987) urodził się we Lwowie, gdzie zaczął studia na weterynarii, ale przerwała je wojna. Po wkroczeniu Sowietów do Lwowa wyjechał do Polski i osiedlił się w Bytomiu. Skończył studia ekonomiczne i przez wiele lat pracował w przedsiębiorstwie Metalzbyt. Był pasjonatem fotografii. Poza zdjęciami typowo rodzinnymi dokumentował również wydarzenia z historii Bytomia. Podejmował się także różnych zleceń fotograficznych od firm takich jak PSS Społem. Wystawa prezentuje zdjęcia zrobione w latach 1962-66, których głównym tematem jest szeroko rozumiana moda.

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|