Wielki Piec Huty "Pokój"

PLEBISCYT ŚLĄSKA LOKACJA FILMOWA Z NOMINACJĄ DO NAGRODY PISF!

Ubiegłoroczna edycja organizowanego przez Silesia Film Commission i Instytucję Filmową Silesia Film w Katowicach plebiscytu „Śląska Lokacja Filmowa” została nominowana do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Animacja kultury filmowej. Laureatów nagród poznamy 14 września podczas uroczystej gali na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nagroda PISF to najważniejsze w kraju wyróżnienie dla instytucji, osób czy działań wspierających rozwój polskiej kinematografii.

Organizowany od 2020 roku w województwie śląskim plebiscyt Śląska Lokacja Filmowa to unikatowa w skali kraju i polskiego kina inicjatywa. Pomysłodawcą wydarzenia jest działająca w ramach Instytucji Filmowej Silesia Film w Katowicach Silesia Film Commission, która od ponad 10 lat zajmuje się m.in. współpracą z producentami filmowymi, wspieraniem produkcji filmowej na Górnym Śląsku, a przede wszystkim dysponuje rozległą bazą lokacji filmowych w regionie. Do udziału w plebiscycie na Śląską Lokację Filmową właściciele, instytucje, zarządcy, gminy i miasta mogą zgłaszać obiekty i miejsca na terenie województwa śląskiego: ciekawe architektonicznie, atrakcyjne wizualnie, z potencjałem, by stać się lokacją filmową – miejscem idealnym do realizacji filmu. Spośród nadesłanych zgłoszeń komisja plebiscytu, w skład której wchodzą przedstawiciele organizatora oraz eksperci filmowi, w tym scenografowie i kierownicy produkcji ds. lokacji, wybiera 5 lokacji, spośród których swojego faworyta wybierają mieszkańcy. Głosy oddają za pomocą specjalnie przygotowanego internetowego systemu do głosowania. Zwycięzca plebiscytu otrzymuje tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej i nagrodę: spot reklamowy emitowany w kinach należących do Instytucji Filmowej Silesia Film. Do zeszłorocznej edycji plebiscytu zgłoszono ponad 50 miejsc i obiektów z 24 miejscowości województwa śląskiego. W finałowym głosowaniu oddano ponad 2000 głosów, a tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2021 otrzymał Wielki Piec Huty „Pokój” w Rudzie Śląskiej.
Niebawem rozpocznie się głosowanie w tegorocznej odsłonie plebiscytu, a kolejnego laureata poznamy już w październiku.

NAGRODY PISF

Nagrody PISF zostaną przyznane już po raz 14. w następujących kategoriach: Animacja kultury filmowej, Innowacja lub rozwiązanie technologiczne, Krytyka filmowa, Książka o tematyce filmowej, Dystrybucja polskiego filmu, Debiut roku i Plakat filmowy. 

Nominowanych, a następnie laureatów wskaże Kapituła w składzie: dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski, kierowniczka Działu Upowszechniania Kultury Filmowej i Promocji Aleksandra Świerczewska, historyczka sztuki i kuratorka Hanna Wróblewska, producentka filmowa Aneta Hickinbotham, historyk i dziennikarz Piotr Zaremba, publicysta Wiesław Kot oraz krytyk filmowy i publicysta tygodnika „Polityka” Janusz Wróblewski. 

Przyznawane od 2008 roku nagrody PISF są szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej, doceniającym pracę osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. To jedyne polskie odznaczenia, których celem jest wyróżnienie szczególnych osiągnięć wspierających rozwój polskiej kinematografii, promujących jej dorobek, ułatwiających społeczeństwu dostęp do polskiej twórczości filmowej. Tegorocznych laureatów poznamy 14 września na uroczystej gali podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Więcej o nagrodach PISF: TUTAJ

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|