Na zdjęciu na niebieskim tle górna część kobiecej twarzy odwrócona do góry nogami.

ŚLĄSKA EDYCJA 20.MDAG

Poznaj pełny program śląskiej edycji 20. MDAG i kup bilety na największe święto kina dokumentalnego!

Millennium Docs Against Gravity po raz piąty na Śląsku. Na miłośników kina dokumentalnego w katowickich kinach IF Silesia Film czeka 10 dni festiwalowych emocji: 41 najciekawszych tytułów filmowych z całego świata, 20 wydarzeń specjalnych, dwa konkursy – w tym zupełnie nowy Konkurs o Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego dla najlepszego filmu o tematyce eko. Na śląską edycję jubileuszowego 20. MDAG zapraszamy od 12 do 21 maja do Kina Światowid, a na wybrane wydarzenia – do Kina Kosmos i Kinoteatru Rialto.

Podczas tegorocznej śląskiej edycji MDAG chcemy przyglądać się światu i ludziom z czułością i zrozumieniem. Stawiając na ciekawe spotkania i czerpiąc z lokalnego potencjału, chcemy budować przestrzeń spotkań z wyjątkowym kinem, które otwiera nas na to, co naprawdę ważne i z ludźmi, którzy je takim czynią: twórcami_czyniami, bohaterami_kami, ekspertami_kami poszerzającymi filmowe konteksty, a przede wszystkim z widzami i widzkami.

Zapraszamy! Bądźcie z nami w Katowicach.

PROGRAM FESTIWALU

Jean-Luc Godard, fot. Jean Jean-Louis Swiners

Hasło tegorocznej edycji MDAG brzmi „Nie bądź obojętny_a” i odwołuje się do słynnych słów Mariana Turskiego, które stały się także hasłem obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim organizowanych przez Muzeum POLIN. Te słowa korespondują z misją Millennium Docs Against Gravity oraz prezentowanym na festiwalu od lat programem filmowym. To wyraz wartości, które towarzyszą festiwalowi od początku istnienia: uważności i wrażliwości na otaczających nas ludzi.

W tym roku wszyscy jesteśmy myślami z Ukraińcami i Ukrainkami cierpiącymi z powodu rosyjskiej napaści, dlatego w programie znalazły się filmy ukazujące różne oblicza inwazji. „Skąd dokąd” Maćka Hameli opowiada o początku rosyjskiej agresji z 2022 roku, Piotr Pawlus i Tomasz Wolski w filmie „W Ukrainie” przyglądają się skali zniszczeń, które niesie ze sobą wojna oraz próbie powrotu do normalności na wyzwolonych obszarach. W obliczu rosyjskiej inwazji z 2022 roku zupełnie nowego wymiaru nabiera film Alisy Kovalenko – „Nie znikniemy”, którym wracamy do 2019 roku i obserwujemy piątkę wchodzących w dorosłość ukraińskich nastolatków, którzy zaczynają poważnie myśleć o swojej przyszłości.

Dzięki festiwalowi MDAG od 20 lat na dużym ekranie możemy oglądać świat w jego najciekawszych, najpiękniejszych, ale i najtrudniejszych odsłonach. Od 5 lat, za sprawą współpracy Instytucji Filmowej Silesia Film i MDAG, również śląska publiczność może uczestniczyć w najważniejszym w Polsce i jednym z największych na świecie święcie kina dokumentalnego.W tym roku w Katowicach pokażemy ponad 40 najciekawszych filmów dokumentalnych z całego świata. Nagradzanych na międzynarodowych festiwalach, poruszających emocje, skłaniających do myślenia i działania. W programie śląskiej edycji znajdziemy dokumenty o tematyce społecznej, ekologii i przyrodzie (m.in. „Pieśni wielorybów”, „W zgodzie z naturą” czy „Pustelnik z Treig”); filmy o architekturze („Sowieckie przystanki autobusowe”), o sztuce, literaturze i muzyce (m.in. „Apolonia, Apolonia”, „Całe to piękno i krew”, „Pianoforte”, „Muzyka dla czarnych gołębi”, „8 mm cudownych lat”).Dużo miejsca poświęcimy w tym roku kinu i audiowizualności. Opowiemy o wielkich osobowościach świata filmu: Jane Campion, fascynacjach Davida Lyncha, Alfredzie Hitchcocku czy Jean-Luku Godardzie, a festiwal otworzy porywający dokument poświęcony jednemu z najwybitniejszych współczesnych twórców filmowych, mistrzowi ekranowej metafizyki i wizjonerowi kina dokumentalnego Wernerowi Herzogowi („Werner Herzog. Radyklany marzyciel”). Zastanowimy się nad naszymi relacjami z obrazem i nad tym, jak kino i media kształtują nasze myślenie o świecie („I król rzekł: Co za fantastyczna maszyna!, „Części intymne”, „Bohater_ka”). Wreszcie – przyjrzymy się różnym kulturom oraz stylom życia („Siostrzeństwo świętej sauny”, „A wrony są białe”, „Pod niebem Damaszku”) i sobie samym – w refleksji nad globalnymi zjawiskami („Po pracy”, „Teatr myśli”) i w intymnych portretach („Prawy chłopak”, „Vika!”, „Filipka”, „Kiosk”). Będziemy celebrować kobiecą siłę i potęgę siostrzeństwa – oddając głos bohaterkom i ekranową przestrzeń ich historiom: opowieściom o solidarności, tworzeniu bezpiecznych przestrzeni, szukaniu swojej drogi oraz wspólnym działaniu wobec przemocy i nierówności, które podejmują kobiety na całym świecie.

KONKURS GŁÓWNY | Nagroda Publiczności Województwa Śląskiego – SILESIAN AUDIENCE AWARD 2023

Na zdjęciu dwie młode kobiety i dwóch młodych mężczyzn przy fortepianie.
„Pianoforte” , reż. Jakub Piątek, fot. Darek Golik

Podczas śląskiej edycji 20. Millennium Docs Against Gravity w Katowicach już po raz czwarty najlepszy film festiwalu wybiorą widzowie. O Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego – SILESIAN AUDIENCE AWARD 2023, której fundatorem jest KSSE, powalczy w tym roku 12 filmów dokumentalnych z całego świata.

W Konkursie Głównym zobaczymy filmowe obrazy kobiecej siły w jej różnorodnych przejawach: fascynujący i trzymający w napięciu portret Nan Goldin, która opuściła dom w młodym wieku i dokonała przełomu jako fotografka, a obecnie walczy z wielkim koncernem farmaceutycznym („Całe to piękno i krew”, reż. Laura Poitras); historia próbującej przebić się w świecie sztuki undergroundowej artystki Apolonii Sokol („Apolonia, Apolonia”, reż. Lea Glob); emanująca spokojem opowieść o odzyskiwaniu własnego ciała i wewnętrznej siły („Siostrzeństwo świętej sauny”, reż. Anna Hints) czy wreszcie przejmujący obraz codziennego życia młodych syryjskich kobiet walczących o prawo do samostanowienia w kulturze mizoginii („Pod niebem Damaszku”, reż. Talal Derki, Ali Wajeeh).

Temat przemocy i walki z opresyjnym systemem podejmują też konkursowe: „Zła prasa” (reż. Rebecca Landsberry-Baker, Joe Peeler) opowiadająca o próbach cenzurowania wolnych mediów i ich dramatycznych konsekwencjach, „W teatrze przemocy” (reż. Łukasz Konopa, Emil Langballe) – wstrząsająca spowiedź człowieka, który jako dziecko był żołnierzem oraz „Niewinność” (reż. Guy Davidi) pokazująca proces militaryzacji izraelskiego społeczeństwa, które od kołyski poddane jest działaniom PR-owym armii.

Młodym bohaterom przyglądają się twórcy filmów „Nie znikniemy” (reż. Alisa Kovalenko) i „Pianoforte” (reż. Jakub Piątek). Pierwszy śledzi losy piątki ukraińskich nastolatków dorastających w małych miasteczkach górniczego okręgu ukraińskiego Donbasu; drugi to opowieść o młodych uczestnikach_czkach prestiżowego Konkursu Chopinowskiego, którzy stając przed szansą na życiowy sukces, mierzą się z własnymi lękami, ograniczeniami i marzeniami.

Wśród filmów mających szansę na nagrodę śląskiej publiczności nie mogło zabraknąć dokumentów o relacjach człowieka z przyrodą: obok historii braci rybaków z Bombaju („Czekając na przypływ”,reż. Sarvnik Kaur)mamy portret Kena Smitha, który ostatnie cztery dekady spędził w szkockich górach, mieszkając samotnie w domku z bali i szukając duchowego związku z dziką przyrodą („Pustelnik z Treig”, reż. Lizzie MacKenzie)oraz spektakularny wizualnie i muzycznie film inspirowany bestsellerową książką Heathcote Williamsa „Whale Nation”, który zabiera nas w odkrywczą podróż do świata wielorybów, pokazując ich niezwykłe zdolności oraz bogate i złożone życie społeczne („Pieśni wielorybów”, reż. Jean-Albert Lièvre).

O tym, który film otrzyma Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego zdecydują widzowie, oceniając filmy konkursowe za pomocą specjalnie do tego przygotowanych kart do głosowania wręczanych przed seansem.

Fundatorem tegorocznej Nagrody Publiczności Województwa Śląskiego – SILESIAN AUDIENCE AWARD 2023 jest KSSE – Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

NAGRODA MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO DLA NAJLEPSZEGO FILMU O TEMATYCE EKOLOGICZNEJ

Na zdjęciu dwa wieloryby w wodzie.
„Pieśni wielorybów”, reż. Jean-Albert Lièvre

Festiwal MDAG od lat prezentuje kino zaangażowane społecznie, duży nacisk kładąc na tematykę ekologiczną. Podczas śląskiej edycji MDAG stawiamy na lokalność, podejmujemy tematy związane ze Śląskiem i szczególnie ważne dla naszego regionu. Kwestie związane z ochroną środowiska zajmują szczególne miejsce w programie rozwoju Województwa Śląskiego, stąd – dzięki zaangażowaniu i wsparciu Województwa oraz Marszałka Jakuba Chełstowskiego podczas tegorocznej śląskiej edycji MDAG po raz pierwszy zostanie przyznana Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego dla najlepszego filmu, który podejmuje tematykę ekologii, ochrony środowiska i roli przyrody w życiu człowieka.

O Nagrodę powalczy 6 filmów dokumentalnych z całego świata: „Pieśni wielorybów” (reż. Jean-Albert Lièvre), „Nie na miejscu” (reż. Nikolaus Geyrhalter), „Dewayne „Lee” Johnson kontra Monsanto” (reż. Jennifer Baichwal), „W zgodzie z naturą” (reż. Elisabeth Chay Vasarhelyi, Jimmi Chin), „Czekając na przypływ” (reż. Sarvnik Kaur), „Pustelnik z Treig” (reż. Lizzie Mackenzie).

O tym, który film otrzyma wyróżnienie, zdecyduje Jury Konkursowe, w skład którego wejdą prof. Andrzej Gwóźdź – filmoznawca, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, przewodniczący Rady Programowej Instytucji Filmowej Silesia Film, dr Agnieszka Skorupa – psycholożka, wykładowczyni Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zajmująca się m.in. relacjami człowieka z przyrodą oraz przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Fundatorem Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego dla najlepszego filmu o tematyce ekologicznej śląskiej edycji 20. MDAG jest Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Na zdjęciu starsza kobieta z niebieskim ubraniu za stołem mikserskim.
„Vika!”, reż. Agnieszka Zwiefka

Festiwal Millennium Docs Against Gravity to nie tylko doskonałe kino dokumentalne, ale również spotkania z twórcami i wydarzenia specjalne towarzyszące pokazom, poszerzające ich kontekst i angażujące widzów w tematy bliskie idei festiwalu oraz budujące festiwalową społeczność miłośników filmowego dokumentu. W tym roku podczas 10 dni śląskiej edycji zaprosimy na łącznie aż 20 spotkań, warsztatów, prelekcji i wydarzeń angażujących lokalną społeczność. Tradycyjnie stawiamy na współpracę z lokalnymi ośrodkami kulturalnymi i akademickimi oraz inicjatywami społecznymi z regionu. Celebrujemy współdziałanie i wspólnotowość.

Cykl wydarzeń specjalnych rozpoczynamy w piątek, 12 maja, uroczystą galą otwarcia festiwalu i pokazem filmu „Werner Herzog. Radykalny marzyciel”, który poprzedzi rozmowa Anny Dudzińskiej, dziennikarki Radia 357, autorki nagradzanych reportaży z Łukaszem Kowalskim – reżyserem filmu „Lombard” – zwycięzcy zeszłorocznej edycji MDAG, który podbija polskie i światowe festiwale kina dokumentalnego. W sobotę, 13 maja, zaprosimy na aż trzy wydarzenia: rozpoczniemy o 12.00 w przestrzeni przed Kinem Światowid Wyprzedażą Garażową, gdzie na stoiskach lokalnych wystawców – m.in. Śląskich Lumpiar, Two Rivers Vintage, Faza Charity Shop czy Sklepu Społecznego Tyle Tego – będzie można upolować perełki mody vintage, płyty, książki, retro akcesoria, niepowtarzalne przedmioty, którym moda na retro nadaje drugie, lepsze życie. Swoje stoisko będzie miała Fundacja „Kupuj odpowiedzialnie” – działająca od 20 lat ogólnopolska organizacja prowadzącą działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji oraz przestrzegania praw człowieka i zasad ochrony środowiska w biznesie. Przed sobotnim pokazem filmu „Świat po pracy” wspólnie z doktorem Łukaszem Jachem z Instytutu Psychologii UŚ zastanowimy się, jakie miejsce zajmuje praca w naszym życiu i czy związane z nią potrzeby da się spełniać w inny sposób. Wieczorem przeniesiemy się do Kinoteatru Rialto, gdzie w klimat dokumentu „Muzyka dla czarnych gołębi” o ekscentrycznych artystach jazzowych wprowadzi nas Marcin Markiewicz – trębacz, wokalista, autor muzyki i tekstów, animator kultury, fotograf, listonosz; współzałożyciel i lider zespołu KoNoPiAnS.

Pierwsza festiwalowa niedziela, 14 maja, będzie równie intensywna, a przy tym niezwykle różnorodna pod względem tematyki wydarzeń. O 12.00 architekt Ryszard Nakonieczny zabierze nas na kuratorskie oprowadzanie po Katowicach Szlakiem Małej Architektury. Wydarzenie zapowiada czwartkowy pokaz filmu „Sowieckie przystanki autobusowe”, również ze wstępem Ryszarda Nakoniecznego, który opowie, jak imperialne sny o potędze przenikają się z lokalną tradycją miejsc, wierzeń i estetyk. W niedzielę o 15.30, przed seansem filmu „Siostrzeństwo świętej sauny”, zapraszamy na wyjątkowe spotkanie, podczas którego Kinga Carska, założycielka Kręgów Kobiet, opowie o inicjatywie, która powstała, by stworzyć kobietom bezpieczną przestrzeń rozwoju, wzrostu i głębokiej przemiany. Niedzielny wieczór zakończymy fantastycznym filmem „Pianoforte”, a o tym, co dzieje się za kulisami Konkursu Chopinowskiego, jak jego uczestnicy radzą sobie z niewyobrażalną presją i jak to jest zrobić dokument o pianistach, który angażuje i trzyma w napięciu jak najlepszy thriller z reżyserem filmu Jakubem Piątkiem porozmawia Ewa Niewiadomska.

Z twórcą jednego z najciekawszych filmów tegorocznego festiwalu – Kubą Mikurdą spotkamy się w poniedziałek, 15 maja po projekcji jego filmu „Solaris Mon Amour”. O niezwykłym, inspirowanym „Solaris” Stanisława Lema filmie found footage i pamięci zapisanej na taśmie filmowej z reżyserem porozmawia Mariusz Ciszewski z IF Silesia Film. We wtorkowe popołudnie 16 maja Mariusz Ciszewski, tym razem w towarzystwie dr Anity Skwary – zaproszą – wyjątkowo do Kina Światowid – na specjalne spotkanie w ramach swojego autorskiego cyklu „Lekcji filmowe, czyli jak czytać kino”, które poświęcone będzie postaci wybitnego francuskiego reżysera Jean-Luka Godarda. We wtorek spotkamy się również z Hanką Nobisreżyserką filmu „Prawy chłopak”, która przez pięć lat towarzyszyła bohaterowi swojego filmu, portretując kolejne etapy życiowych poszukiwań chłopaka, jego relacje z rodziną i bliskimi.

W środę, 17 maja, wraz z filozofem prof. Dariuszem Kubokiem z Uniwersytetu Śląskiego spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jakie pożytki wynikają z postawy wycofania się, dystansu i samotności, do której zachęca film „Pustelnik z Treig” – poruszający portret człowieka, który wybrał odosobnienie wśród przyrody.

Wszystkich miłośników fantastyki naukowej zapraszamy w piątek, 19 maja, do Kina Kosmos na spotkanie z gościem po seansie filmu poświęconego Maciejowi Parowskiemu – postaci kultowej dla miłośników science fiction, polskiego redaktora, krytyka i pisarza fantastyki naukowej, wieloletniego redaktora naczelnego miesięcznika „Nowa Fantastyka”.

Drugi festiwalowy piątek to tradycyjnie dzień, w którym odbywa się uroczysta gala wręczenia nagród dla najlepszych filmów festiwalu – w tym roku będzie to Nagroda Publiczności Województwa Śląskiego oraz Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego dla najlepszego filmu o tematyce ekologicznej. Podczas gali pokażemy film „I król rzekł: Co za fantastyczna maszyna!”, przed którym o naszej relacji z widzialnością, obrazem i kulturą medialną porozmawiają prof. Tadeusz Sławek – wybitny literaturoznawca, filozof, eseista, poeta i prof. Grzegorz Hańderek – rektor katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, artysta grafik zajmujący się sztukami wizualnymi.

W sobotę, 20 maja, na specjalne wydarzenie towarzyszące zaprasza partner śląskiej edycji MDAG – On Lemon. O 13.00 na katowickim Rynku będzie można zobaczyć triki, ewolucje i wariacje na deskorolkach w wykonaniu pasjonatów deski, których na co dzień można spotkać na katowickim PTG, a o 14.00 w Kinie Światowid pokażemy jeden z hitów festiwalu MDAG sprzed kilku lat – film „Jutro albo pojutrze”: wnikliwy portret wkraczających w dorosłość nieokrzesanych młodych deskorolkarzy.

Sobota to również spotkanie z reżyserem „Ostatniego komersu” i najnowszego serialu HBO #BringBackAlice Dawidem Nickelem i Filipką Rutkowską – tytułową bohaterką prezentowanego na tegorocznym MDAG i zrealizowanego w Katowicach dokumentu o poszukiwaniu tożsamości, odwadze wyrażania siebie, otwartości i uważności po obu stronach kamery.

Otwartość i uważność będzie nam towarzyszyć również podczas ostatniego sobotniego wydarzenia. O 20.00 przed filmem „A wrony są białe” zapraszamy na spotkanie z mnichem Zen z katowickiego ośrodka Sanghi Dogen Zenji, który m.in. opowie o praktyce medytacji zazen.

Niedziela 21 maja to ostatni dzień festiwalu – chcemy, by był pełen wrażeń i został z nami na długo. Rozpoczynamy już o 11.00 śniadaniową edycją Wegańskiej Kuchni Społecznej, której parterem są w tym roku @Otwarte Klatki, organizacja, której misją jest zapobieganie cierpieniu zwierząt hodowlanych poprzez wprowadzanie systemowych zmian społecznych, dokumentowanie warunków chowu przemysłowego oraz edukację promującą pozytywne postawy wobec zwierząt – a także poprzez promocję diety roślinnej. O 15.30 spotkamy się z seksuolożką Agnieszką Wiszniewicz, która przed filmem „Części intymne” opowie o zjawisku seksualizacji w kontekście filmowych wizerunków kobiet.

Festiwal zakończymy absolutnie wyjątkowym wydarzeniem w Kinoteatrze Rialto. Po pokazie filmu „Vika!” o najstarszej i najbardziej charyzmatycznej polskiej DJ-ce nie tylko spotkamy się z bohaterką filmu DJ Wiką i reżyserką filmu Agnieszką Zwiefką, ale zaprosimy na parkiet Rialta na międzypokoleniową imprezę, którą poprowadzą DJ Alex i sama DJ Wika.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Na zdjęciu kobieta stojąca na parapecie budynku na tle panoramy miasta z wieżowcami w tle.
„I król rzekł: Co za fantastyczna maszyna!”, reż. Alexander Tikhomirov

Śląska edycja 20. Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w Katowicach w dniach 12 – 21 maja 2023. Uroczysta gala otwarcia festiwalu: 12 maja 2023, godz. 19.00. Gala wręczenia nagród: 19 maja 2023, godz. 19.00

Kinem festiwalowym śląskiej edycji jest Kino Światowid, gdzie odbywają się seanse, spotkania i wydarzenia specjalne. Wybrane pokazy i towarzyszące im wydarzenia odbędą się również w Kinoteatrze Rialto (pokaz filmu „Muzyka dla czarnych gołębi” i pokaz filmu „Vika!” ze spotkaniem oraz międzypokoleniową imprezą taneczną) oraz w Kinie Kosmos (pokaz filmu „Fantastyczny Matt Parey” i spotkanie z reżyserem filmu Bartoszem Paduchem).

Bilety na seanse w Kinie Światowid do kupienia na stronie festiwalu, stronie filmowa.net i w kasie Kina Światowid. Bilety na seanse i wydarzenia w Kinie Kosmos i Kinoteatrze Rialto do kupienia na stronie festiwalu, stronie filmowa.net, w kasie Kina Światowid i w kasie kina, w którym odbywa się seans i wydarzenie. Bilety na oprowadzanie kuratorskie do kupienia w kasie Kina Światowid i na filmowa.net

Ceny biletów: 19 zł (normalny) | 16 zł (ulgowy)

PROGRAM FESTIWALU ORAZ SPRZEDAŻ BILETÓW: TUTAJ

Więcej informacji: swiatowid.katowice.pl | mdag.pl | facebook.com/MillenniumDocsAgainstGravity | sielsiafilm.com

Na zdjęciu mężczyzna w kurtce na tle łąki i gór.
„Werner Herzog. Radykalny marzyciel”, reż. Thomas von Steinaecker

MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY

Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce i jeden z największych na świecie. Jest to jedyny festiwal filmowy w Europie, który odbywa się jednocześnie w ośmiu różnych miastach (Warszawa, Gdynia, Wrocław, Lublin, Bydgoszcz, Katowice, Poznań i od 2022 roku także Łódź). W 2009 roku festiwal otrzymał prestiżową nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za „najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe” w Polsce. Festiwal został ponownie nominowany w tej samej kategorii w 2013 roku. W 2019 roku MDAG znalazł się na liście 25 Najbardziej Cool Festiwali Filmowych na Świecie według „MovieMaker Magazine”. W 2022 roku Europejska Akademia Filmowa włączyła Millennium Docs Against Gravity w poczet najważniejszych europejskich festiwali filmowych, co daje mu możliwość kwalifikowania filmów do Europejskiej Nagrody Filmowej. Dzięki temu filmy pokazywane i nagradzane na festiwalu MDAG będą miały możliwość rywalizować o EFA. Millennium Docs Against Gravity jest współzałożycielem i członkiem sieci Doc Alliance, która skupia siedem kluczowych europejskich festiwali filmów dokumentalnych: CPH: DOX Copenhagen, DOK Leipzig, IDFF Jihlava, FID Marsylia, Visions du Réel Nyon, Doclisboa i Millennium Docs Against Gravity.

20. edycja Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 12 – 21 maja w kinach oraz 23 maja – 4 czerwca online na mdag.pl.

W 2019 roku za sprawą współpracy Instytucji Filmowej Silesia Film z Millennium Docs Against Gravity do wąskiego grona miast festiwalowych dołączyły Katowice, a widzowie z południowej Polski od kilku już lat mogą śledzić najważniejsze światowe dokumenty ostatnich lat. Z roku na rok śląska odsłona festiwalu cieszy się coraz większym zainteresowaniem naszej publiczności. Dotychczasowe cztery śląskie edycje zgromadziły przed ekranami kin IF Silesia Film prawie 12000 widzów, z czego ostatnia – blisko 4000, udowadniając, że kino dokumentalne, fascynujące, często niełatwe, choć zawsze niezwykle interesujące i dające wgląd w to, co na co dzień nie jest nam dostępne, to coś, co lokalna publiczność ceni, na co czeka i czego potrzebuje.

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|