Na zdjęciu trzy statuetki - prostokątne obiekty w czarno-czerwonym kolorze.

WYGRYWA FILMOWY BYTOM

Wybraliście ulubiony film 15-lecia Śląskiego Funduszu Filmowego i Śląską Lokację Filmową 2023.

W niedzielę, 18 czerwca, na urodzinowej gali 15-lecia Śląskiego Funduszu Filmowego w Kinoteatrze Rialto ogłoszono zwycięzców dwóch tegorocznych plebiscytów filmowych organizowanych w naszym regionie przez Instytucję Filmową Silesia Film i Silesia Film Commission. Głosami mieszkańców tytuł „Śląskiej Lokacji Filmowej 2023” otrzymało IV Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Bytomiu, a ulubionym filmem 15-lecia Śląskiego Funduszu Filmowego został „Lombard” Łukasza Kowalskiego – wielokrotnie nagradzany dokument o legendarnym lombardzie w bytomskim Bobrku. Podczas wydarzenia w Kinoteatrze Rialto specjalne wyróżnienie dla „Mecenasa Sztuki Filmowej w Województwie Śląskim” otrzymał Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

ŚLĄSKA LOKACJA FILMOWA 2023

Na zdjęciu budynek z ozdobną elewacją.
IV LO im. Bolesława Chrobrego w Bytomiu, fot. Grzegorz Goik, UM Bytom

Do tegorocznego Plebiscytu „Śląska Lokacja Filmowa” zgłoszono 32 obiekty i lokalizacje z 21 miejscowości województwa śląskiego. Komisja w składzie: Joanna Macha – scenograf i dekorator wnętrz (m.in. „Polowanie na ćmy”, „Znachor”, „Brigitte Bardot cudowna”, „Pokot”, „Jack Strong”), Michał Korynek – kierownik produkcji i kierownik ds. lokacji (m.in. „Niebezpieczni dżentelmeni”, „Obywatel Jones”, „Silent Twins”, „Fuga”, „Mistrz”) oraz Anna Szrama – zastępca dyrektora IF Silesia Film i Patrycja Młynarczyk – szefowa Silesia Film Commission, biorąc pod uwagę m.in. unikatowość, wyjątkowe walory filmowe oraz chcąc podkreślić niezwykłą różnorodność zgłoszonych miejsc, wybrała pięć finałowych lokacji, które walczyły o głosy mieszkańców. Najlepszy wynik – ponad 50 procent wszystkich oddanych głosów – otrzymało IV Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Bytomiu. Znajdujący się przy placu Władysława Sikorskiego budynek to efektowny przykład architektury secesyjnej, która stanowi wyróżnik i cechę charakterystyczną zabytkowego śródmieścia Bytomia. Zlokalizowany w bliskim sąsiedztwie Opery Śląskiej i Szkoły Muzycznej gmach wzniesiony na początku XX wieku, według projektu niemieckiego architekta Carla Bruggera, zachwyca zarówno elewacją, jak i unikatowymi wnętrzami.

Zwycięzca Plebiscytu otrzymał tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2023, a przygotowany przez Silesia Film spot promujący zwycięską lokację będzie można oglądać przez dwa tygodnie przed seansami filmowymi w katowickich kinach Kosmos i Światowid. Bytomskie IV LO dołączyło do laureatów plebiscytu z poprzednich lat: Kampusu w Rybniku (2020), Wielkiego Pieca Huty „Pokój” w Rudzie Śląskiej (2021) i Okiennika Wielkiego w gminie Kroczyce (2022).

Szczegółowe wyniki głosowania w plebiscycie „Śląska Lokacja Filmowa 2023”:

IV Liceum Ogólnokształcące im. B. Chrobrego w Bytomiu: 53,31 % głosów

Źródła Zygmunta w Złotym Potoku: 22,16 % głosów

Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu: 17,84 % głosów

Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia w Katowicach: 5,27 % głosów

Global Office Park, Katowice: 1,42 % głosów

Organizowany od 2020 roku w województwie śląskim plebiscyt to unikatowa w skali kraju i polskiego kina inicjatywa. Do udziału w plebiscycie właściciele, instytucje, zarządcy i miasta mogą zgłaszać obiekty i miejsca na terenie województwa śląskiego: ciekawe architektonicznie, atrakcyjne wizualnie, z potencjałem, by stać się lokacją filmową. Pomysłodawcą wydarzenia jest działająca w ramach Instytucji Filmowej Silesia Film w Katowicach Silesia Film Commission, która od ponad 10 lat zajmuje się m.in. współpracą z producentami filmowymi, wspieraniem produkcji filmowej na terenie województwa śląskiego, a przede wszystkim dysponuje rozległą bazą lokacji filmowych w regionie. Rangę i znaczenie konkursu docenił Polski Instytut Sztuki Filmowej, przyznając Plebiscytowi w 2022 roku nominację do prestiżowych Nagród PISF – najważniejszych w kraju wyróżnień dla osób, instytucji i inicjatyw wspierających i promujących rozwój polskiej kinematografii.

ULUBIONY FILM 15-LECIA ŚLĄSKIEGO FUNDUSZU FILMOWEGO

Na zdjęciu mężczyzna w płaszczu i kobieta w futrze siedzący na kanapie w pomieszczeniu wypełnionym przedmiotami.
„Lombard”, reż. Łukasz Kowalski, fot. Stanisław Cuske, © 4.30 Studio

związanych z naszym regionem tematycznie bądź przez miejsce realizacji. Filmy koprodukowane przez Silesię Film obejrzało w polskich kinach ponad 4 miliony widzów. Z okazji tegorocznego jubileuszu ŚFF to właśnie w ręce widzów oddano decyzję, który film wsparty finansowo przez Silesia Film otrzyma tytuł „ulubionego filmu 15-lecia Śląskiego Funduszu Filmowego” Spośród filmów dofinansowanych przez Śląski Fundusz Filmowy grono w składzie: dziennikarka radiowa i telewizyjna Agnieszka Szydłowska oraz Anita Skwara i Łukasz Maciejewski – filmoznawcy, krytycy filmowi, członkowie Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI i Europejskiej Akademii Filmowej wybrało 7 finałowych produkcji.

O głosy widzów i tytuł ulubionego filmu 15-lecia Śląskiego Funduszu Filmowego walczyły: pełne optymizmu „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy z Dawidem Ogrodnikiem, jeden z najgłośniejszych debiutów polskiego kina ostatnich lat, czyli „Chleb i sól” Damiana Kocura, Dolina Bogów” Lecha Majewskiego z Johnem Malkovichem, kultowa filmowa biografia Paktofoniki, czyli „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida, wielokrotnie nagradzany dokument „Lombard” Łukasza Kowalskiego, nagrodzony Złotymi Lwami „Obywatel Jones” Agnieszki Holland i nominowana do Oscara „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego.

W głosowaniu internetowym zwyciężył „Lombard” (2022) Łukasza Kowalskiego, który zdobył ponad 40 procent z oddanych 1390 głosów. Nagrodzony film to zabawny i poruszający dokument o bytomskim lombardzie, gdzie codzienne życie lokalnej społeczności, przeplatając się z realizmem magicznym śląskich podwórek, układa się w pełną ciepła, humoru i mądrości historię o tym, czego w życiu potrzebujemy najbardziej. „Lombard” ma na koncie już ponad 20 nagród i wyróżnień na polskich i zagranicznych festiwalach filmowych, w tym Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego oraz Grand Prix 19. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity; został też nagrodzony Polską Nagrodą Filmową „Orzeł” 2023 w kategorii „Najlepszy film dokumentalny”.

Do reżysera zwycięskiego filmu trafi statuetka oraz nagroda w wysokości 15000 zł.

Szczegółowe wyniki głosowania w plebiscycie na Ulubiony film 15-lecia Śląskiego Funduszu Filmowego

„Lombard” (2022), reż. Łukasz Kowalski: 42,73% głosów

„Jesteś Bogiem” (2012), reż. Leszek Dawid: 34,10% głosów

„Chleb i sól” (2022), reż. Damian Kocur: 8,13% głosów

„Zimna wojna” (2018), reż. Paweł Pawlikowski: 7,19% głosów

„Chce się żyć” (2013), reż. Maciej Pieprzyca: 3,89% głosów

„Dolina Bogów” (2019), reż. Lech Majewski: 2,66% głosów

„Obywatel Jones” (2019), reż. Agnieszka Holland: 1,30% głosów

Statuetki dla laureatów zaprojektowała i wykonała dla nas Oliwia Klopatowska – studentka katowickiej ASP.

Wszystkim mieszkańcom dziękujemy za oddane w plebiscytach głosy, a zwycięzcom gratulujemy!

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|