Na zdjęciu budynek z ozdobną elewacją.

Ruszył Plebiscyt na Śląską Lokację Filmową 2024

Instytucja Filmowa Silesia Film i Silesia Film Commission zapraszają do udziału w 5. edycji Plebiscytu na Śląską Lokację Filmową. Zgłoszenia można nadsyłać do 12 lipca 2024.

Miejsca jak z bajki, gotowe scenografie do filmu, malownicze plenery, mroczne i opuszczone budynki… a może intrygujące, choć z pozoru całkiem zwyczajne miejsca, znajome blokowiska czy zapomniane zaułki wielkich miast… Do Plebiscytu mogą zostać zgłoszone obiekty lub obszary na terenie województwa śląskiego, które są ciekawe architektonicznie, historycznie albo turystycznie, mają interesujący wystrój, bądź w jakikolwiek inny sposób mogą zainteresować czy zainspirować twórców filmowych. Większość filmów realizowanych województwie śląskim to filmy dziejące się w okresie PRL-u i w latach 90. XX wieku, warto więc zwrócić uwagę na obiekty z tego okresu, a takich w naszym regionie nie brakuje. Zachęcamy, by zgłaszać nie tylko miejsca najpiękniejsze, o walorach krajoznawczych i turystycznych, ale także spróbować zabawić się w scenografa filmowego: spojrzeć okiem fachowca na obiekty historyczne, z zachowanym wystrojem z okresu w którym powstały, oddające prawdę historyczną. Wszelkie miejsca przeznaczone do renowacji, której jeszcze nie podjęto, bądź ważą się jej losy będą mile widziane.

Obiekt możesz zgłosić, jeśli jesteś jego właścicielem/ką bądź osobą zarządzającą. Zgłoszenia należy dokonać, wypełniając formularz załączony w linku wraz z opisanymi nazwiskami autorów i właścicieli zdjęciami oraz opisem obiektu. Do udziału w Plebiscycie można zgłaszać jedynie obiekty i miejsca z terenu województwa śląskiego. Na zgłoszenia czekamy do 12.07.2024.

Spośród nadesłanych zgłoszeń Komisja Plebiscytu wybierze pięć finałowych lokacji. Zwycięzcę wybiorą mieszkańcy w głosowaniu internetowym.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

  • Formularz zgłoszeniowy: Śląska Lokacja Filmowa 2024
    docx 79 kB pobierz
  • NAN B pobierz

REGULAMIN PLEBISCYTU

  • REGULAMIN Śląska Lokacja Filmowa 2024
    pdf 187 kB pobierz

PLEBISCYT NA ŚLĄSKĄ LOKACJĘ FILMOWĄ: DLACZEGO WARTO

Tegoroczny Plebiscyt będzie już piątą odsłoną konkursu na najciekawszą lokację filmową w województwie śląskim. W poprzednich latach tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej otrzymały Kampus w Rybniku (2020), Wielki Piec Huty „Pokój” w Rudzie Śląskiej (2021), Okiennik Wielki w gminie Kroczyce (2022) i IV Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Bytomiu (2023). Ubiegłoroczny laureat – bytomskie IV LO, gościł już ekipę filmową Netflixa, a w tym roku planowane są tam zdjęcia do familijnego filmu fabularnego pt. „Skrzat” w reżyserii Krzysztofa Komandera. W 2022 roku Plebiscyt został wyróżniony nominacją do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii animacja kultury filmowej. Śląski Fundusz Filmowy – wyjątkowe narzędzie, którym dysponuje IF Silesia Film, wspiera finansowo produkcję filmów związanych z województwem śląskim tematycznie, poprzez miejsce realizacji lub twórców, co przyczyniło się do powstania niemalże 90 filmów, wśród nich wyróżnionej dwoma Oscarami produkcji „Strefa interesów” (2023) w reżyserii Jonathana Glazera. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach, gdzie m.in. powstawały zdjęcia do tego filmu, był nominowany jako polski kandydat do nagrody European Film Commission Network na najlepszą europejską lokację filmową 2023.

Dzięki działaniom prowadzonym przez Silesia Film Commission – organizatora Plebiscytu – promującym nasz region jako miejsce otwarte dla filmowców, zwiększa się liczba dni zdjęciowych w województwie śląskim. Od początku 2024 roku czołowi polscy i zagraniczni producenci filmowi zrealizowali w lokacjach w naszym regionie już około 40 dni zdjęciowych, a na wakacje planowane są kolejne. Realizacja filmu w śląskich lokacjach to nie tylko promocja regionu, ale też realne korzyści dla przedsiębiorców i mieszkańców: finansowe, wynikające z zatrudniania lokalnych firm i specjalistów oraz promocyjne: dla miasta i konkretnych obiektów biorących udział w produkcji filmowej.

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|