Na zdjęciu ciemny profil kobiecej twarzy na tle granatowo oświetlonego pomieszczenia.

21.MDAG W KATOWICACH. KUP KARNET!

Można już kupić karnety na śląską edycję 21. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, który już w maju zagości ponownie w Katowicach. Na miłośników kina dokumentalnego czeka 40 najciekawszych tytułów z całego świata, 10 dni festiwalowych emocji, spotkania, rozmowy, wydarzenia specjalne. Śląska edycja 21. MDAG odbędzie się od 10 do 19 maja w Kinie Światowid w Katowicach.

Karnety na śląską edycję 21. MDAG w Katowicach w cenie 170 zł dostępne są w kasie Kina Światowid, na swiatowid.katowice.pl oraz filmowa.net

Tegoroczna edycja Millennium Docs Against Gravity odbędzie się będzie pod hasłem „W relacji ze światem”. W programie śląskiej odsłony festiwalu znalazło się 40 tytułów filmowych. Widzowie będą mogli zobaczyć w Katowicach m.in. najnowszy film Elizy Kubarskiej o Wandzie Rutkiewicz („Ostatnia wyprawa”), „Rave” – wspólny projekt Łukasza Rondudy (reżysera nagradzanego filmu „Wszystkie nasze strachy”) i Dawida Nickla („Filipka”, „Ostatni komers”) opowiadający o muzyce techno i kulturze rave w Polsce. Jak zwykle nie zabraknie filmów o najbardziej aktualnych zjawiskach społecznych i problemach współczesności. Na szczególną uwagę zasługują dwa filmy pokazujące Internet i nowe technologie w zupełnie różnych perspektywach, czyli „Another Body” – wstrząsający dokument o deepfake’ach oraz „Ibelin” – o tym, że świat wirtualny może być źródłem głębokich i prawdziwych relacji. W tegorocznym programie śląskiej edycji sporo będzie filmów o relacjach z naturą – zarówno spektakularnego slow cinema, jak i bliskich bohaterom dokumentów obserwacyjnych (np. „A New Kind of Wilderness”). W tym roku na pewno zadowoleni będą miłośnicy muzycznych klimatów – pojawi się blisko 10 filmów o artystach i muzyce oraz wydarzenia specjalne z nimi związane.

Duża część repertuaru śląskiej edycji to dokumenty reżyserowane lub współreżyserowane przez kobiety, z perspektywy kobiety, z kobiecymi bohaterkami i kobiecym spojrzeniem. Matki, córki, przyjaciółki, partnerki, żony, kochanki, naukowczynie, artystki, sportowczynie; kobiety, które zostały wymazane z historii i których wpływ na kulturę, sztukę czy naukę był przez lata pomijany – odzyskują głos i opowiadają własne herstorie.

W tym roku, już po raz trzeci, kinem festiwalowym śląskiej edycji MDAG będzie katowicki Światowid, gdzie odbywać się będzie większość seansów oraz spotkań i wydarzeń. Na wybrane wydarzenia organizatorzy zaproszą do Kinoteatru Rialto. Pokazom najlepszych filmów dokumentalnych będą tradycyjnie towarzyszyły spotkania z twórczyniami i twórcami, bohaterkami i bohaterami prezentowanych filmów, rozmowy wokół ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie i wydarzenia specjalne.

Katowice dołączyły do grona miast festiwalowych w 2019 roku. Z roku na rok śląska odsłona festiwalu cieszy się coraz większym zainteresowaniem naszej publiczności. Dotychczasowe pięć śląskich edycji zgromadziło przed ekranami kin IF Silesia Film blisko 17000 widzów.

Karnety na śląską edycją 21. MDAG w Katowicach w cenie 170 zł dostępne są w kasie Kina Światowid, na swiatowid.katowice.pl oraz filmowa.net

Ilość karnetów ograniczona. Sprzedaż potrwa do 19.05.2024 lub do wyczerpania puli dostępnych karnetów.

Zapraszamy!

MDAG | O FESTIWALU

Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce i jeden z największych na świecie. Jest to jedyny festiwal filmowy w Europie, który odbywa się jednocześnie w ośmiu różnych miastach (Warszawa, Gdynia, Wrocław, Lublin, Bydgoszcz, Katowice, Poznań i od 2022 roku także Łódź). W 2009 roku festiwal otrzymał prestiżową nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za „najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe” w Polsce. Festiwal został ponownie nominowany w tej samej kategorii w 2013 roku. W 2019 roku MDAG znalazł się na liście 25 Najbardziej Cool Festiwali Filmowych na Świecie według „MovieMaker Magazine”. W 2022 roku Europejska Akademia Filmowa włączyła Millennium Docs Against Gravity w poczet najważniejszych europejskich festiwali filmowych, co daje mu możliwość kwalifikowania filmów do Europejskiej Nagrody Filmowej. Dzięki temu filmy pokazywane i nagradzane na festiwalu MDAG będą miały możliwość rywalizować o EFA.

Millennium Docs Against Gravity jest współzałożycielem i członkiem sieci Doc Alliance, która skupia siedem kluczowych europejskich festiwali filmów dokumentalnych: CPH: DOX Copenhagen, DOK Leipzig, IDFF Jihlava, FID Marsylia, Visions du Réel Nyon, Doclisboa i Millennium Docs Against Gravity.

21. MDAG odbędzie się od 10 do 19 maja 2024 w ośmiu miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź, Bydgoszcz i Lublin) a następnie online – od 21 maja do 3 czerwca na mdag.pl. Mecenasem tytularnym wydarzenia jest Bank Millennium.

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|