Grafika przedstawiająca głowę konia.

Galopem do kina. Ars Independent łączy siły z Silesia Film

Multimedialny i popkulturowy festiwal filmu, animacji, wideoklipu i gier wideo wraca do kin! W październiku 2024 roku, dzięki współpracy Katowice Miasto Ogrodów i Instytucji Filmowej Silesia Film, Ars Independent Festival zagości w Kinie Światowid, a sam program wzbogaci się o dodatkowe sekcje i wydarzenia.

Po pięciu latach Ars Independent przechodzi ze stanu rozproszenia w stan stały kinowy. Festiwal, działający przez ostatnie lata w formule czterech odsłon w roku: wiosennej, letniej, jesiennej i zimowej, w przyszłym roku odbędzie się w jednej pełnej edycji w całości zrealizowanej wspólne z Silesia Film. Nadal pod banderą Czarnego Konia, wciąż z młodą energią i awangardowym, eksperymentalnym programem, w którym nie zabraknie pokazów filmowych, wystaw, gier wideo, koncertów i live actów, spotkań i dyskusji. Przyszłoroczna edycja Ars Independent będzie pierwszym takim i jedynym w skali kraju filmowym wydarzeniem organizowanym wspólnie przez dwie wiodące instytucje kultury w regionie, czyli Katowice Miasto Ogrodów i Instytucję Filmową Silesia Film.

W ramach festiwalu gwarantujemy cztery sekcje programowe: film, animacja, gry wideo i teledyski, dodatkowo – Silesia Film zapewnia dwie sekcje autorskie: przegląd czterech filmów Dereka Jarmana, wraz ze spotkaniami i wydarzeniami specjalnymi oraz sekcję wideoartów.

Kiedy? Między 8 a 13 października 2024. Gdzie? Festiwal otwieramy i zamykamy w Kinoteatrze Rialto, a na wszystkie pokazy i wydarzenia zaprosimy do serca filmowego arthouse’u w Katowicach, czyli do Kina Światowid.

Zapraszamy!

Słowo o nas, czyli organizatorzy Ars Independent Festival 2024

Katowice Miasto Ogrodów

Instytucja kultury Miasta Katowice. Organizuje m.in. Urodziny Miasta „Kocham Katowice”, Katowice JazzArt Festival, Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków, Street Art AiR czy Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”. Zdobyła dla Katowic tytuł Miasta Muzyki UNESCO i realizując program członkostwa w Sieci Miast Kreatywnych wspiera rozwój muzycznych przemysłów kreatywnych dając młodym artystom możliwość rozwoju talentu w inkubatorze MusicHub, promując ich w ramach projektu Dzielnica Brzmi Dobrze, poszerzając kompetencje ludzi z branży podczas spotkań Katowickiego Radaru Muzycznego czy współfinansując najlepsze projekty Muzykograntami.

Instytucja Filmowa Silesia Film

Instytucja Filmowa Silesia Film w Katowicach to jedno z kluczowych miejsc na kulturalnej i filmowej mapie Górnego Śląska. Silesia Film jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego. Jej początki sięgają połowy lat 40. XX wieku, obecnie siedziba instytucji mieści się w budynku przy ulicy Górniczej 5. Zajmujemy się szeroko rozumianą działalnością w zakresie kinematografii, ochrony dziedzictwa filmowego oraz promocją i upowszechnianiem sztuki filmowej, przede wszystkim związanej z regionem. Prowadzimy pięć kin studyjnych. Są to: Kino Kosmos, które prezentuje głównie klasykę filmową, zorientowane na kino autorskie Kino Światowid oraz znany miłośnikom sztuki Kinoteatr Rialto. Poza Katowicami są to Kino Janosik w Żywcu i Kino Bałtyk w Raciborzu. Zarządzamy również Filmoteką Śląską – jedynym regionalnym archiwum filmowym w kraju. Wspieramy produkcję filmową i prowadzimy dystrybucję filmów. Za pośrednictwem Silesia Film Commission popularyzujemy region wśród filmowców. W ramach dofinansowania przyznawanego z prowadzonego przez siebie Śląskiego Funduszu Filmowego współprodukujemy filmy ważne dla kultury regionu oraz przyczyniające się do jego rozwoju i promocji.

Silesia Film to klasyka i najnowsze premiery filmowe prosto ze światowych festiwali. Edukacja filmowa i warsztaty dla młodych widzów. Uroczyste premiery koprodukowanych przez nas filmów i spotkania z ich twórcami. Pokazy specjalne skierowane do seniorów, młodych rodziców, osób z niepełnosprawnościami, miłośników klasyki kina i wielbicieli filmowej awangardy. Dyskusje i koncerty. Śląska edycja festiwalu kina dokumentalnego Millennium Docs Against Gravity. Archiwalia filmowe i projekt „Śląskie Digitarium”. Seanse bez reklam, konkurencyjne ceny biletów, karty rabatowe dla stałych widzów. Wyjątkowe miejsca, najlepszy repertuar i wierna publiczność.

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|