Na zdjęciu siedząca kobieta w niebieskim płaszczu, obok siedzący pies.

NAGRODA PUBLICZNOŚCI LUX 2024. Wybierz najlepszy europejski film roku

„Opadające liście”, „20 000 gatunków pszczół”, „Pokój nauczycielski”, „Adamant” i „Siostrzeństwo świętej sauny” powalczą o Europejską Nagrodę Publiczności LUX 2024. Wszystkie nominowane filmy będzie można obejrzeć na specjalnych pokazach w kinach Instytucji Filmowej Silesia Film w Katowicach, Żywcu i Raciborzu. Głosowanie trwa do 14 kwietnia 2024 roku.

Już po raz kolejny Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce i Silesia Film zapraszają widzów województwa śląskiego do udziału w ogólnoeuropejskim głosowaniu publiczności na najlepszy europejski film ubiegłego roku. Pięć filmów nominowanych w czwartej edycji Europejskiej Nagrody Publiczności LUX ogłoszono 1 września 2023 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Na liście znalazły się: najnowszy film Akiego Kaurismäkiego „Opadające liście”, „20 000 gatunków pszczół”, czyli opowieść o poszukiwaniu tożsamości autorstwa hiszpańskiej reżyserki Estibaliz Urresola Solaguren, obsypany deszczem nagród niemiecki dramat „Pokój nauczycielski” w reżyserii Ilkera Çataka, dokumentalny „Adamant” Nicholasa Philiberta o niezwykłympływającym ośrodku wsparcia psychicznego oraz dokument Anny Hints o magicznym miejscu kobiecej mocy, czyli „Siostrzeństwo świętej sauny”.

Wszystkie filmy zostaną pokazane w lutym w kinach Instytucji Filmowej Silesia Film. W żywieckim Kinie Janosik widzowie obejrzą je na specjalnych pojedynczych pokazach od 9 do 25 lutego, a w Kinie Bałtyk w Raciborzu – od 6 do 24 lutego. W Katowicach cztery filmy: „20 000 gatunków pszczół”, „Pokój nauczycielski”, „Adamant” i „Siostrzeństwo świętej sauny” zobaczymy w Kinie Światowid w weekend 3 i 4 lutego. „Opadające liście” Kaurismäkiego pokażemy podczas uroczystego otwarcia przeglądu nominowanych filmów 2 lutego w Kinoteatrze Rialto. Wydarzenie w Rialcie uświetni koncert Hanny Derej z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego i trębacza Piotra Schmidta, a sam film poprzedzi wprowadzenie filmoznawczyni, dr Anity Skwary.

Wszystkich widzów zachęcamy do udziału w pokazach i zapraszamy do głosowania.

Na nominowane filmy można oddawać głos pod adresem: https://luxaward-rating.europarl.europa.eu/pl/

Głosowanie trwa do 14 kwietnia 2024 roku.

Europejska Nagroda Publiczności LUX

LUX – Europejską Nagrodę Publiczności (Nagrodę Publiczności LUX) przyznają Parlament Europejski i Europejska Akademia Filmowa (European Film Academy). Wyraża ona zaangażowanie Parlamentu na rzecz kultury. Inicjatywa propaguje różnorodność kulturową oraz wspiera europejskie kino i sztukę.

Parlament Europejski ustanowił Nagrodę Filmową LUX w 2007 r., aby pomóc w dystrybucji europejskich filmów o wysokiej jakości artystycznej, które odzwierciedlają różnorodność kulturową w Europie i poza nią oraz poruszają tematy będące przedmiotem wspólnego zainteresowania, takie jak godność ludzka, równość, niedyskryminacja, integracja, tolerancja, sprawiedliwość i solidarność. Od 2020 roku Europejska Nagroda Filmowa Publiczności LUX przyznawana jest przez Parlament Europejski i Europejską Akademię Filmową we współpracy z Komisją Europejską i siecią Europa Cinemas, a o ostatecznym werdykcie decydują również głosy widzów. Parlament Europejski zaprasza w ten sposób obywateli do współudziału w procesie przyznawania nagrody, a widzów – do dyskusji o Europie, do której punktem wyjścia jest inspirujące kino europejskie.

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|