Grafika przedstawiająca mapę Azji z naniesionymi na nią kolorowymi pasami.

ROK Z KINEM AZJI W KINIE KOSMOS!

W wtorek 12 grudnia pokazem specjalnym filmu „Tokijska opowieść” (1953) Yasujirō Ozu katowicki Kosmos zapowiedział temat swojego kolejnego całorocznego cyklu filmowego. Rok 2024 widzowie Kina Kosmos spędzą z kinem Azji i to w bardzo ciekawej, poszerzonej formule.

Kino Chin i Japonii, filmy koreańskie, produkcje z Wietnamu, Indonezji czy Indii. Filmowa klasyka i intrygujące odkrycia najnowszego kina Azji. Fascynująca różnorodność kultur. Spotkania z ekspertami, wykłady, warsztaty tematyczne dla młodych widzów. W 2024 roku, na fali popularności kina i kultury Azji, katowickie Kino Kosmos zabierze widzów w niezwykłą – trwającą cały rok – podróż śladami azjatyckiej kinematografii, obyczajów i kultury największego kontynentu na Ziemi. Nasze filmowe spotkania poświęcimy kolejno kinematografii: chińskiej, koreańskiej, japońskiej. Nie zabraknie również propozycji z innych państw i regionów Azji.

Zachęceni popularnością dotychczasowych przeglądów: Roku z kinem grozy i Roku z kinem science ficition, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i zainteresowaniom naszej publiczności, która coraz częściej pyta o filmy z azjatyckiego kręgu kulturowego, w 2024 roku chcemy zaprosić widzów na całoroczne wydarzenie o wyjątkowej skali: ROK Z KINEM AZJI.

Kosmos jest kinem, które swój repertuar kieruje do szerokiego grona publiczności, od najmłodszych widzów po seniorów, przez rodziny, młodzież i koneserów klasyki i miłośników nieoczywistych filmowych peryferii. Dlatego tym razem oryginalna idea całorocznych przeglądów Kina Kosmos zostanie nieco poszerzona: prezentowanemu raz w miesiącu klasycznemu filmowi azjatyckiej kinematografii będą towarzyszyły tematycznie powiązane z danym kręgiem kulturowym warsztaty i pokazy bajek dla dzieci, wystawy, wydarzenia, spotkania i pokazy filmowe – odbywające się ramach istniejących już w Kinie Kosmos cykli, np. Rodziny w kinie, Filmowych popołudni dla dzieci czy Pory dla seniora. Dodatkowo – w repertuarze Kina Kosmos znajdą się nowości filmowe kina azjatyckiego z prezentowanego w danym miesiącu kraju czy regionu. W drodze szlakiem azjatyckiego kina i kultury towarzyszyć widzom będą m.in. wysokiej klasy specjaliści z Uniwersytetu Śląskiego i Jagiellońskiego, Koła Naukowe, przedstawiciele ambasad i lokalnych firm, księgarnie specjalistyczne z mangą, filmoznawcy, blogerzy filmowi i kulturalni zajmujący się tematyką azjatycką. Partnerami cyklu są m.in. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Śląskiego, Centrum Wymiany Polska – Japonia i Polska Półka Filmowa.

Rok z kinem Azji otworzy przegląd kina chińskiego, podczas którego widzowie będą mogli zobaczyć perły klasyki filmowej Państwa Środka, m.in. „Żółtą ziemię” (1984) Chena Kaige z taśmy 35mm z Filmoteki Śląskiej, „Wiosnę w miasteczku” (1948) Fei Mu w odrestaurowanej wersji udostępnionej przez Chińskie Archiwum Filmowe czy prezentowany po raz pierwszy w Polsce „Pan Si Dong” (1927, reż. Dan Duyu). W ramach nowego kina azjatyckiego w styczniu w Kinie Kosmos zobaczymy także „Niedźwiedzie nie istnieją” (2023) irańskiego mistrza Jafara Panahiego oraz przedpremiery oczekiwanych hitów: południowokoreańskiego thrillera szpiegowskiego „Duch” (2023) reż. Hae-yeong Lee oraz najnowszego dzieła genialnego Hayao Miyazakiego  – „Chłopiec i czapla” (2023).

Zapraszamy!

Autorką identyfikacji graficznej cyklu jest Gaba Palicka.

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|