47.FPFF w Gdyni

Silesia film na 47. FPFF w Gdyni

Nagrodzony na festiwalu w Wenecji „Chleb i sól” Damiana Kocura oraz poruszające „Strzępy” Beaty Dzianowicz – to dwie koprodukcje Instytucji Filmowej Silesia Film, które powalczą o Złote Lwy na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na 47. FPFF odbędzie się także spotkanie wokół najnowszej publikacji Silesia Film – książki „W stronę niemożliwego. Zespół Filmowy „Silesia” 1972–1983” Agaty Tecl-Szubert, a organizowany przez Silesia Film i Silesia Film Commission Plebiscyt na Śląską Lokację Filmową 2021 ma szansę na Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – najważniejsze wyróżnienie dla działań wspierających rozwój polskiej kinematografii. Festiwal w Gdyni rozpoczął się 12 września i potrwa do soboty, 17 września, kiedy poznamy laureatów Złotych Lwów.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (wcześniej w Gdańsku) to od lat najważniejsze wydarzenie rodzimej kinematografii. Gromadzi twórców, krytyków filmowych, przedstawicieli branży, producentów i widzów, dla których co roku jest okazją do premierowych i przedpremierowych spotkań z najważniejszymi produkcjami polskiego kina. W tegorocznym Konkursie Głównym, do którego zakwalifikowano 20 polskich produkcji, znalazły się aż dwa filmy, które powstały dzięki wsparciu Śląskiego Funduszu Filmowego i są współprodukowane przez Instytucję Filmową Silesia Film w Katowicach. Pierwszym z nich jest pełnometrażowy debiut fabularny 38-letniego Damiana Kocura, absolwenta Realizacja Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografii Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. „Chleb i sól” – film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami i zagrany przez naturszczyków, w tym pianistę Tymoteusza Biesa, do Gdyni jedzie już z prestiżową Nagrodą Specjalną Jury Orizzonti festiwalu w Wenecji dla filmów, które wyznaczają nowe kierunki i trendy we współczesnej kinematografii. Z kolei kameralne i poruszające „Strzępy” katowickiej reżyserki Beaty Dzianowicz z Marcinem Żurawskim i Grzegorzem Przybyłem w rolach głównych, opowiadają – chyba po raz pierwszy w polskim kinie – o zmaganiach z chorobą Alzheimera, która dotyka całe rodziny chorego, stawiając je przed wyborami, jakich nikt nigdy nie chciałby dokonywać. Filmy Dzianowicz i Kocura powalczą o Złote Lwy z 18 innymi polskimi produkcjami, w tym najnowszymi filmami Agnieszki Smoczyńskiej, Jerzego Skolimowskiego, Xawerego Żuławskiego czy pochodzącego z Katowic Lecha Majewskiego.

Podczas wielkiego święta polskiego kina, jakim jest gdyński festiwal, nie mogło zabraknąć wydarzeń towarzyszących, które prezentują i honorują ciekawe dokonania nie tylko twórców filmowych, ale również osób i instytucji, które polską kinematografię wspierają i promują. W środę, 14 września, odbędzie się uroczysta Gala Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, który co roku przyznaje swoje wyróżnienie m.in. w kategorii krytyka filmowa, plakat filmowy czy dystrybucja polskiego filmu. W tym roku nominację w nowo utworzonej kategorii – animacja kultury filmowej – otrzymał Plebiscyt Śląska Lokacja Filmowa 2021. Organizowany od 2020 roku w województwie śląskim plebiscyt to unikatowa w skali kraju i polskiego kina inicjatywa. Pomysłodawcą wydarzenia jest działająca w ramach Instytucji Filmowej Silesia Film w Katowicach Silesia Film Commission, która od ponad 10 lat zajmuje się m.in. współpracą z producentami filmowymi, wspieraniem produkcji filmowej na Górnym Śląsku, a przede wszystkim dysponuje rozległą bazą lokacji filmowych w regionie.

Również w środę organizatorzy festiwalu zapraszają na spotkanie wokół najnowszej publikacji Instytucji Filmowej Silesia Film, czyli W stronę niemożliwego. Zespół Filmowy „Silesia” 1972–1983 Agaty Tecl-Szubert. Książka opowiada fascynującą historię jedynego regionalnego zespołu filmowego utworzonego na Śląsku dzięki staraniom Kazimierza Kutza.

Silesia Film jest w tym roku również współorganizatorem i współgospodarzem Branżowego Lunchu z Regionalnymi Funduszami Filmowym, na którym będzie dzielić się wiedzą i doświadczeniem z blisko prowadzenia Śląskiego Funduszu Filmowego, jednego z najstarszych funduszy filmowych w Polsce, który od blisko 15 lat wspiera i dofinansowuje najważniejsze i najbardziej ciekawe artystycznie polskie produkcje filmowe. Wiele z nich – jak chociażby „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida, „Młyn i krzyż” Lecha Majewskiego, „Obywatel Jones” Agnieszki Holland, „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, zdobyło najważniejsze laury właśnie na gdyńskim festiwalu.

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|