Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (wcześniej w Gdańsku) to od lat najważniejsze wydarzenie rodzimej kinematografii. Gromadzi twórców, krytyków filmowych, przedstawicieli branży, producentów i widzów, dla których co roku jest okazją do premierowych i przedpremierowych spotkań z najważniejszymi produkcjami polskiego kina. W tegorocznym Konkursie Głównym, do którego zakwalifikowano 20 polskich produkcji, znalazły się aż dwa filmy, które powstały dzięki wsparciu Śląskiego Funduszu Filmowego i są współprodukowane przez Instytucję Filmową Silesia Film w Katowicach. Pierwszym z nich jest pełnometrażowy debiut fabularny 38-letniego Damiana Kocura, absolwenta Realizacja Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografii Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. „Chleb i sól” – film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami i zagrany przez naturszczyków, w tym pianistę Tymoteusza Biesa, do Gdyni jedzie już z prestiżową Nagrodą Specjalną Jury Orizzonti festiwalu w Wenecji dla filmów, które wyznaczają nowe kierunki i trendy we współczesnej kinematografii. Z kolei kameralne i poruszające „Strzępy” katowickiej reżyserki Beaty Dzianowicz z Marcinem Żurawskim i Grzegorzem Przybyłem w rolach głównych, opowiadają – chyba po raz pierwszy w polskim kinie – o zmaganiach z chorobą Alzheimera, która dotyka całe rodziny chorego, stawiając je przed wyborami, jakich nikt nigdy nie chciałby dokonywać. Filmy Dzianowicz i Kocura powalczą o Złote Lwy z 18 innymi polskimi produkcjami, w tym najnowszymi filmami Agnieszki Smoczyńskiej, Jerzego Skolimowskiego, Xawerego Żuławskiego czy pochodzącego z Katowic Lecha Majewskiego.
Podczas wielkiego święta polskiego kina, jakim jest gdyński festiwal, nie mogło zabraknąć wydarzeń towarzyszących, które prezentują i honorują ciekawe dokonania nie tylko twórców filmowych, ale również osób i instytucji, które polską kinematografię wspierają i promują. W środę, 14 września, odbędzie się uroczysta Gala Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, który co roku przyznaje swoje wyróżnienie m.in. w kategorii krytyka filmowa, plakat filmowy czy dystrybucja polskiego filmu. W tym roku nominację w nowo utworzonej kategorii – animacja kultury filmowej – otrzymał Plebiscyt Śląska Lokacja Filmowa 2021. Organizowany od 2020 roku w województwie śląskim plebiscyt to unikatowa w skali kraju i polskiego kina inicjatywa. Pomysłodawcą wydarzenia jest działająca w ramach Instytucji Filmowej Silesia Film w Katowicach Silesia Film Commission, która od ponad 10 lat zajmuje się m.in. współpracą z producentami filmowymi, wspieraniem produkcji filmowej na Górnym Śląsku, a przede wszystkim dysponuje rozległą bazą lokacji filmowych w regionie.
Również w środę organizatorzy festiwalu zapraszają na spotkanie wokół najnowszej publikacji Instytucji Filmowej Silesia Film, czyli W stronę niemożliwego. Zespół Filmowy „Silesia” 1972–1983 Agaty Tecl-Szubert. Książka opowiada fascynującą historię jedynego regionalnego zespołu filmowego utworzonego na Śląsku dzięki staraniom Kazimierza Kutza.
Silesia Film jest w tym roku również współorganizatorem i współgospodarzem Branżowego Lunchu z Regionalnymi Funduszami Filmowym, na którym będzie dzielić się wiedzą i doświadczeniem z blisko prowadzenia Śląskiego Funduszu Filmowego, jednego z najstarszych funduszy filmowych w Polsce, który od blisko 15 lat wspiera i dofinansowuje najważniejsze i najbardziej ciekawe artystycznie polskie produkcje filmowe. Wiele z nich – jak chociażby „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida, „Młyn i krzyż” Lecha Majewskiego, „Obywatel Jones” Agnieszki Holland, „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, zdobyło najważniejsze laury właśnie na gdyńskim festiwalu.