Grupa mężczyzn ubranych w zimowe kurtki stoi na schodach, obok kamera.

wyniki konkursu Śląskiego Funduszu Filmowego 2024

Najnowszy projekt dokumentalny twórców „Lombardu”, intrygujący animowany debiut czy „Chopin” ze znanym z „Filipa” Erykiem Kulmem w roli wybitnego kompozytora to tylko kilka projektów, które, po podpisaniu umów koprodukcyjnych, otrzymają dofinansowanie w ramach tegorocznego konkursu Śląskiego Funduszu Filmowego.

Znamy wyniki tegorocznej edycji konkursu Śląskiego Funduszu Filmowego. Komisja Funduszu w składzie: prof. Tadeusz Sławek – Przedstawiciel Radnych Sejmiku Województwa Śląskiego, Ewa Sadkowska – Dyrektorka Instytucji Filmowej Silesia Film, Michał Fijałkowski-Gwizdała – Zastępca Dyrektora Instytucji Filmowej Silesia Film oraz Patrycja Młynarczyk – Kierowniczka Silesia Film Commission, uwzględniając rekomendacje ekspertów – w tym m.in. Leszka Dawida, Beaty Dzianowicz, Jerzego Armaty czy Pawła Łozińskiego – zaprosiła do rozmów w przedmiocie koprodukcji 6 projektów filmowych: 3 fabuły, 2 filmy dokumentalne i 1 animację.

Wśród filmów fabularnych zalazły się: „Powiedz mi, co czujesz” – kolejny pełnometrażowy projekt Łukasza Rondudy współreżysera nagrodzonego gdyńskimi Złotymi Lwami filmu „Wszystkie nasze strachy”; „Skarbek” Tomasza Jurkiewicza – czyli zanurzone w śląskiej mitologii przygodowe kino familijne z Olgierdem Łukaszewiczem i Dorotą Pomykałą, przy scenariuszu którego pracował Wojciech Kuczok oraz „Chopin” w reżyserii Michała Kwiecińskiego: filmowa opowieść o Fryderyku Chopinie, jakiego nie znaliśmy, z Erykiem Kulmem jr. w roli kompozytora.

Dofinansowanie otrzymają dwa projekty dokumentalne. Najnowszy film Łukasza Kowalskiego, reżysera wielokrotnie nagradzanego w kraju i za granicą, dofinansowanego przez ŚFF „Lombardu”, czyli „Mój ojciec, Iceman” to polityczno-psychologiczny thriller dokumentalny z wielką historią w tle. Drugi z dokumentów to „Kopalnia. The World is (not) a Mine” w reżyserii Natalii Koniarz opowiadający o Cerro Rico, najstarszej kopalni srebra w Boliwii.

Animacją, która w tym roku otrzymała wsparcie ze środków ŚFF jest pełen symbolicznego rozmachu, surrealistyczny „Cherub” pochodzącej ze Śląska Barbary Rupik – autorki animacji do filmu „Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej.

Środki posiadane przez Fundusz pochodzą z corocznej dotacji z budżetu Województwa Śląskiego oraz z wpływów uzyskanych z eksploatacji dofinansowanych wcześniej projektów. Funduszem zarządza Instytucja Filmowa Silesia Film w Katowicach, a jego celem jest finansowe wspieranie produkcji filmowej związanej z województwem śląskim tematycznie lub poprzez miejsce realizacji. W 2024 roku do Funduszu złożono 21 wniosków: 9 fabularnych, 8 dokumentalnych i 4 animacje. Do oceny eksperckiej przekazanych zostało 20 wniosków.

Śląski Fundusz Filmowy, prowadzony przez Instytucję Filmową Silesia Film, powstał w 2008 roku jako pierwszy fundusz obejmujący obszar całego województwa i jako drugie tego typu narzędzie wspierania produkcji filmowej w Polsce. Każdego roku, dzięki wsparciu ŚFF oraz zaangażowaniu Silesia Film Commission, powstaje w regionie kilkanaście filmów – pełnych metraży, filmów krótkich, seriali, dokumentów i animacji. Od 2008 roku ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego dofinansowano już 87 tytułów, a filmy wyprodukowane dzięki wsparciu ŚFF obejrzały w polskich kinach blisko 4,5 miliony widzów.

Wśród filmów wspartych ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego znalazły się produkcje docenione na festiwalach w kraju i za granicą oraz cieszące się popularnością widzów. Tylko w ostatnich latach dzięki wsparciu ŚFF powstały takie filmy jak: „Miało cię nie być” (2023) Kuby Michalczuka z Borysem i Sonią Szyc; wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach dokument Łukasza Kowalskiego „Lombard” (2022), „Niebezpieczni dżentelmeni” (2022) – pełnometrażowy debiut fabularny Macieja Kawalskiego z Andrzejem Sewerynem, Tomaszem Kotem, Marcinem Dorocińskim i Wojciechem Mecwaldowskim, wyróżnione na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Strzępy” (2022) Beaty Dzianowicz oraz „Chleb i sól” (2022) Damiana Kocura – jeden z najbardziej spektakularnych debiutów polskiego kina ostatnich lat. Od początku swojej działalności Fundusz dofinansował m.in. kultowy film „Jesteś Bogiem” (2012) Leszka Dawida, nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową „Kongres” (2012) Ariego Folmana, „Chce się żyć” (2013) i „Jestem mordercą” (2016) Macieja Pieprzycy, nagrodzony na gdyńskim festiwalu film „Obywatel Jones” (2019) Agnieszki Holland czy nominowaną do trzech Oscarów „Zimną wojnę” (2018) Pawła Pawlikowskiego.

Największym dotychczasowym sukcesem Śląskiego Funduszu Filmowego jest „Strefa interesów” (2023) w reżyserii Jonathana Glazera – przejmujący i nowatorski formalnie film o banalności zła wydarzającego się tuż obok nas. Nakręcona w całości w Polsce międzynarodowa amerykańsko-brytyjsko-polska koprodukcja otrzymała w tym roku 2 Oscary: dla Najlepszego Filmu Międzynarodowego i za Najlepszy Dźwięk.

Celem działalności Śląskiego Funduszu Filmowego nie jest wyłącznie finansowanie produkcji. Każdy współprodukowany przez Instytucję Filmową Silesia Film tytuł oznacza też pracę dla związanych z województwem śląskim przedsiębiorców – nie tylko ludzi kina, ale także usługodawców, aktorów, statystów. Jednocześnie sukcesy filmów dofinansowanych przez ŚFF dają wymierne korzyści promocyjne, przyczyniając się do zwiększenia obecności województwa śląskiego na filmowej mapie Polski i świata.

Wyniki 17. edycji konkursu Śląskiego Funduszu Filmowego na dofinansowanie produkcji filmowej

Filmy fabularne:

„Powiedz mi co czujesz”, reż. Łukasz Ronduda, prod. Koskino Sp. z o.o.: 221 400,00 zł brutto

„Chopin”, reż. Michał Kwieciński, prod. Akson Studio Sp. z o.o: 184 500,00 zł brutto

„Skarbek”, reż. Tomasz Jurkiewicz, prod. Domino Film Sp. z o.o.: 159 900,00 zł brutto

Filmy dokumentalne:

„Mój ojciec, Iceman”, reż. Łukasz Kowalski, prod. 4.30 Studio Sp. z o.o.: 205 410,00 zł brutto

„Kopalnia. The World is (not) a Mine”, reż. Natalia Koniarz, prod. Telemark Sp. z o.o.: 110 700,00 zł brutto

Filmy animowane:

„Cherub”, reż. Barbara Rupik, prod. Madness Sp. z o.o.: 246 000,00 zł brutto

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|