bliskie spotkania ze światem
Z przyjemnością zapraszamy na śląską edycję 22. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, która odbędzie się w Katowicach, w Kinie Światowid i Kinoteatrze Rialto, w dniach 9-18 maja. Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem „Między nami cały świat” i odnosi się do poczucia wspólnoty. W Katowicach będziemy celebrować ją na ekranie i poza nim: podczas filmowych spotkań, dzieląc się emocjami i refleksjami, tworząc festiwalową społeczność czy wspólnie wybierając najlepszy film festiwalu w Konkursie Głównym. Karnety i bilety już w sprzedaży!
na ekranie
Na widzów i widzki tegorocznej śląskiej edycji czeka 47 najlepszych dokumentów z całego świata, 1 serial, 10 dni festiwalowych emocji, spotkania z twórczyniami i twórcami, blisko 20 wydarzeń specjalnych i 2 konkursy! Bieżące tematy w zaskakujących ujęciach, fascynujące zjawiska, poruszające historie. W programie śląskiej edycji znajdziemy filmy o najbardziej aktualnych kwestiach społecznych i problemach współczesności, z którymi mierzymy się globalnie i indywidualnie.
Od polityki („Efekt Helsinek”, „Apokalipsa w tropikach”) i konfliktów zmieniających obraz świata („2000 metrów do Andrijiwki”, „Pan Nikt kontra Putin”, „Coexistence, My Ass!”) przez nowe technologie i ich wpływ na człowieka i rzeczywistość („Czy maszyny śnią o śmierci?”, serial „Social Studies”) aż po astrologię („Pod szczęśliwą gwiazdą”). Będzie obszerna selekcja filmów o sztuce: fotografii („Nazywam się Martin Parr”, „Pamięć fotograficzna”), filmie („Riefenstahl”, „Miyazaki. Duch natury”), architekturze („Architektura CSSR 58–89”), literaturze („Murakami. Największy zamach w Tokio”) czy szczególnie ciekawy wybór filmów o muzyce („TWST – Things We Said Today”, „One to One: John i Yoko”, „Najgłupsza płyta świata”, „Sisterqueens” czy „Szkoda, że nareszcie” o Jacku „Budyniu” Szymkiewiczu). Podążymy fascynującymi, również formalnie, ścieżkami pamięci („Pod powierzchnią”) i historii („Pociągi”). Szczególną uwagę skupimy na tematyce ekologii i działań prośrodowiskowych, której poświęcony będzie drugi konkurs festiwalu: o Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice za Innowacyjne Spojrzenie na Świat. Wreszcie – nie zabraknie bliskich spotkań na ekranie: czułych opowieści o relacjach („Gość”, „Chodź, zobacz mnie w dobrym świetle”), o poznawaniu siebie i swoich granic w miłości („Zaufaj mi”, „Sally”) i przyglądaniu się światu obok („Listy z Wilczej”).
Mocno obecny na tegorocznym festiwalu będzie temat młodych ludzi szukających swojego miejsca we współczesnych narracjach o świecie, zmagających się z nadmiarem bodźców, ale też wrośniętych tożsamościowo w świat social mediów. Poświęcony jest mu 5-odcinkowy serial „Social Studies” Lauren Greenfield o grupie nastolatków z Los Angeles – niezwykle ważna, zmuszająca do refleksji, ale też pozwalająca lepiej zrozumieć pokolenie Z produkcja i zarazem pierwszy serial, który będzie można obejrzeć na MDAG. Drugi głos w dyskusji proponuje amerykańsko-norweski dokument „Opowieści z dalekiej północy” opowiadający o nastolatkach, którzy, uciekając przed przebodźcowaniem i szukając prawdy o sobie, porzucają dotychczasową ścieżkę edukacji i rozpoczynają naukę w tradycyjnej szkole ludowej na odludziu w północnej Norwegii. Niedzielnemu pokazowi filmu towarzyszyć będzie spotkanie dotyczące wyzwań i przyszłości edukacji, w którym wezmą udział: Kacper Lemiesz z katowickiego Liceum Sowizdrzała i prof. Tomasz Huk, Śląski Wicekurator Oświaty. To jeden z przykładów, gdzie temat filmu, zdawałoby się bardzo odległy, zainspirował refleksję i współpracę na gruncie lokalnym, który jest niezwykle ważnym elementem śląskiej edycji MDAG od początku jego obecności w katowickich kinach Instytucji Filmowej Silesia Film.
LOKALNOŚĆ
Millennium Docs Against Gravity od ponad 20 lat jest wydarzeniem, które przybliża nas do świata w jego najodleglejszych zakątkach i najbardziej różnorodnych przejawach. Silesia Film i Katowice, otwierając filmowe okno z widokiem na daleki horyzont, nie zapominają o tym, co bliskie i co od 7 lat stanowi siłę śląskiej edycji jednego z największych festiwali filmowych w kraju: o potencjale lokalności.
Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem „Między nami cały świat” i odnosi się do poczucia wspólnoty. Dla nas wspólnota opiera się na relacjach. Relacjach, które rozwijają, wzbogacają, które pozwalają otwierać się na nowe doświadczenia – zarówno przez współpracę, współdziałanie, uczestnictwo, obecność, dyskusję – czasem polemikę i ścieranie się punktów widzenia, czasem przez szukanie punktów wspólnych i miejsc, które możemy objąć razem czułą uwagą, zawsze – przez otwieranie nowych perspektyw na tu i teraz. Filmy festiwalowe i wydarzenia im towarzyszące są świetną okazją, by zaprosić do współpracy ekspertów, inicjatywy i instytucje z miasta i regionu. Cieszymy się, że te spotkania stały się już naszą lokalną festiwalową tradycją.
W tym roku w festiwalowej podróży widzom i widzkom towarzyszyć będą m.in. architekt Ryszard Nakonieczny, projektant Masahiro Hamamoto, znany jako Hiro.Szyje, prof. Jan Kozak z Uniwersytetu Ekonomicznego, ekspert od AI, fotograf Wojciech Kukuczka, syn legendarnego himalaisty; ponadto znani bywalcom Kina Światowid eksperci z Instytutu Filozofii UŚ czy wspomniani już Kacper Lemiesz z katowickiego Liceum Sowizdrzała i prof. Tomasz Huk, Śląski Wicekurator Oświaty. Gośćmi festiwalu będą też: wróżka Anna Majchrowicz, pisarz Zbigniew Rokita i lokalny kolektyw Śląsk Przegięty.
Tradycyjnie o dobrą atmosferę festiwalu zadbają lokalne miejsca partnerskie: OnLemon, kawiarnia #bezcukru oraz Drzwi Zwane Koniem. Organizację Targów Vintage wspiera kolektyw MiłoMi, a lokalną promocję – sieć Ambasadorów śląskiej edycji festiwalu. Szczególne podziękowania należą się jak zawsze wolontariuszom i wolontariuszkom, którzy od początku obecności festiwalu w Katowicach są jego mocnym punktem i nie inaczej będzie w tym roku.
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
Podczas tegorocznej śląskiej edycji MDAG organizatorzy przygotowali aż 18 wydarzeń towarzyszących. Festiwal otworzy premierowy pokaz nagrodzonego na Sundance dokumentu „Coexistence, My Ass!” o Noam Shuster Eliassi – młodej izraelskiej stand-uperce i aktywistce społecznej zaangażowanej w działania na rzecz pokojowego współistnienia Palestyńczyków i Izraelczyków. Po seansie zapraszamy na rozmowę dziennikarza Pawła Drozda, autora podkastu „Brzmienie Świata z lotu Drozda” i dr Karoliny Zielińskiej, ekspertki w dziedzinie stosunków międzynarodowych w regionie Bliskiego Wschodu. W piątek oryginalne filmowe spojrzenie na czechosłowacką architekturę lat 1958-89 po seansie filmu „Architektura CSSR 58–89” dopełni wykład architekta Ryszarda Nakoniecznego. W sobotę będzie można wziąć udział w warsztatach upcyklingu modowego z Hiro.Szyje, Targach Vintage, a popołudnie należeć będzie do dziennikarza muzycznego Piotra Metza, który po filmie „TWST – Things We Said Today” w Kinoteatrze Rialto będzie wspominał echa legendarnego występu Beatlesów w Nowym Jorku w 1965.
W pierwszą festiwalową niedzielę widzów czeka spotkanie z wróżką Anną Majchrowicz, która przed filmem o neapolitańskiej astrolożce i jej barwnych klientach opowie o niezwykłych splotach ezoteryki i psychologii oraz spotkanie z pisarzem Zbigniewem Rokitą, który po filmie „Pociągi” opowie o literackich i duchowych wędrówkach po miejscach zapomnianych.
Tradycyjnie nie zabraknie spotkań z twórcami i twórczyniami filmów. Do Katowic przyjadą reżyserzy Zvika Gregory Portnoy i Zuznanna Solakiewicz oraz producentka Maria Krauss („Gość”), Ajrun Talwar i Bigna Tomschin („Listy z Wilczej”) oraz reżyserka Jaśmina Wójcik i montażystka Anna Garncarczyk („Król Maciuś Pierwszy”).
Wybranym filmom będą towarzyszyć wprowadzenia ekspertów i dyskusje po seansach. Po filmie „Zaufaj mi” z seksuolożką Agnieszką Wiszniewicz porozmawiamy o trudnych wyborach, kompromisach, życiu w zgodzie z własnymi potrzebami i granicach (w) miłości. Specjalista od AI dr hab. Jan Kozak, prof. UE oraz dr hab. Michał Krzykawski, prof. UŚ z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Śląskiego zmierzą się z filozoficznymi i technologicznymi kontekstami działań sztucznej inteligencji w dyskusji po filmie „Czy maszyny śnią o śmierci?”
Tematyce górskiej poświęcone będą dwa wydarzenia: w poniedziałek, 12 maja w Kinoteatrze Rialto widzowie spotkają się z Wojciechem Kukuczką przy okazji filmu „Ciemna strona Mount Everest”, a w ostatni dzień festiwalu w klimat filmu „Kwiat ośmiu gór” publiczność Kina Światowid wprowadzi koncert mis i gongów w wykonaniu Moniki i Rafała Sandeckich. O atrakcje sobotniego wieczoru 17 maja zadba Kolektyw Śląsk Przegięty.Festiwal zakończymy w niedzielę, 18 maja debatą o przyszłości edukacji i spacerem miejskim, na który zabierze nas znany i ceniony architekt Ryszard Nakonieczny. Gala wręczenia nagród, podczas której poznamy dwa zwycięskie filmy festiwalu, odbędzie się w piątek, 16 maja w Kinie Światowid.
konkursy
Podczas tegorocznej śląskiej edycji MDAG w Katowicach przyznamy aż dwie nagrody dla najlepszych filmów festiwalu. Od początku istnienia lokalnej odsłony festiwalu kluczowa była publiczność i wspólnotowy charakter wydarzenia oparty na budowaniu przestrzeni dla ważnych filmowych spotkań i rozmów o świecie. To dzięki publiczności śląska edycja MDAG w Katowicach z roku na rok zyskuje na sile, a kino dokumentalne na Śląsku cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dlatego tradycyjnie w Konkursie Głównym najlepszy film festiwalu wybiorą widzki i widzowie podczas głosowania publiczności. O Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego – SILESIAN AUDIENCE AWARD 2025 powalczy w Konkursie Głównym 12 filmów dokumentalnych z całego świata, na które będzie można oddawać głosy po seansach od czwartku 8 maja do środy 14 maja. Zwycięzcę poznamy podczas uroczystej gali wręczenia nagród w piątek, 16 maja w Kinie Światowid. Fundatorem Nagrody Publiczności Województwa Śląskiego – SILESIAN AUDIENCE AWARD 2025 jest Instytucja Filmowa Silesia Film w Katowicach – współorganizator śląskich edycji MDAG.
Podczas tegorocznej śląskiej odsłony MDAG zostanie przyznana także Nagroda Prezydenta Miasta Katowice za Innowacyjne Spojrzenie na Świat. To wyróżnienie dla najlepszego filmu, który, podejmując tematykę ekologii, ochrony środowiska i roli przyrody w życiu człowieka, uczy nas na nowo odkrywać świat, w którym żyjemy: uwrażliwia i pokazuje nieznane dotychczas perspektywy, promuje nowatorskie rozwiązania, przywraca to, co zapomniane w naszej relacji z naturą. Partnerem festiwalu jest Miasto Katowice, które w swoich działaniach szczególną uwagę kieruje na kwestie bioróżnorodności, promuje ekoodpowiedzialność i zielone rozwiązania.
W Konkursie Innowacyjne Spojrzenie znalazło się 6 filmów o bardzo różnorodnej tematyce: od poetyckiego obrazu relacji człowieka z naturą („Samotnia Bogancloch”) i przyrody jako remedium na kryzys edukacyjny („Opowieści z dalekiej północy”) przez dokumenty o artystach zaangażowanych w działania proekologiczne („Miyazaki. Duch natury”, „Ellis Park”) aż po filmy podejmujące w zaskakującej formie aktualne tematy: związki badań ekosystemów z pandemią („Znaleźć winnego”) i problem fast fashion („Projektując marzenia”).
Wyboru zwycięskiego filmu dokona Jury Konkursowe w składzie: dr Adam Pisarek – kulturoznawca, adiunkt w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego, autor publikacji dotyczących historii polskich parków narodowych i ekologii moralnych budowanych w oparciu o kategorię bioróżnorodności; Jarosław Makowski – wiceprezydent Katowic, publicysta, pomysłodawca katowickiego stowarzyszenia BoMiasto i Paulina Kwas z Instytucji Filmowej Silesia Film – filmoznawczyni, autorka publikacji poświęconych kinu i jego kontekstom.
informacje praktyczne
Śląska edycja 22. MDAG odbędzie się w Katowicach w dniach 9 – 18 maja 2025.
Uroczysta gala otwarcia festiwalu: czwartek, 8 maja, godz. 18.30, Kino Światowid.
Gala wręczenia nagród: piątek, 16 maja, godz. 19.00, Kino Światowid.
Kinem festiwalowym śląskiej edycji jest Kino Światowid, gdzie odbywają się seanse, spotkania i wydarzenia specjalne. Na wybrane pokazy organizatorzy zapraszają do Kinoteatru Rialto.
Biuro festiwalowe: Kino Światowid | ul. 3 Maja 7, Katowice
Cena karnetu*: 170 zł | SPRZEDAŻ KARNETÓW: do 18 maja lub do wyczerpania puli | ODBIÓR KARNETÓW: od 8 do 18 maja w Kinie Światowid, w godzinach pracy kasy kina, osobiście, okazując dowód zakupu Karnetu.
Ceny biletów:
25,00 zł – bilet na pojedynczy seans z wydarzeniem towarzyszącym
21,00 zł – bilet normalny na pojedynczy seans bez wydarzenia towarzyszącego
19,00 zł – bilet ulgowy na pojedynczy seans bez wydarzenia towarzyszącego
Karnety i bilety na seanse w Kinie Światowid do kupienia na stronie festiwalu, na stronie i w kasie Kina Światowid i na stronie Bilety24.pl. Bilety na pokazy w Kinoteatrze Rialto do kupienia na stronie festiwalu, w kasie Kinoteatru Rialto i na Bilety24.pl.
Więcej informacji: swiatowid.katowice.pl | mdag.pl | facebook.com/MillenniumDocsAgainstGravity