Na zdjęciu kolaż z kobiecej twarzy.

znamy program 21.mdag!

Ponad 40 najlepszych filmów dokumentalnych z całego świata, wyjątkowe spotkania, rozmowy, wydarzenia. Kino, muzyka, ciekawość świata. Relacje z naturą i pytania o współczesność. Siła kobiet. Znamy program tegorocznej, szóstej śląskiej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity, która odbędzie się w maju w Kinie Światowid w Katowicach. Sprzedaż biletów ruszy 25 kwietnia.

relacje

Na zdjęciu starszy mężczyzna i starsza kobieta stojący po dwóch stronach łóżka.
„Dwójka nieznajomych próbujących się nie pozabijać”

Hasło tegorocznego festiwalu zaprasza, by być „W relacji ze światem”. Nawiązuje bezpośrednio do tematów podejmowanych przez filmy, które znalazły się w programie wydarzenia. To także ukłon w stronę niezwykłej pracy twórczyń i twórców, którzy ukazują nam otaczającą nas rzeczywistość, ale również do więzi, jaka wytwarza się na sali kinowej. W tym roku festiwal skupia się na relacjach międzyludzkich i pokazuje złożoność naszej natury; celebruje uważność na drugiego człowieka, związki z przyrodą i zmieniającą się rzeczywistością, którą tworzymy i przekształcamy.

natura

Na zdjęciu dwie postaci stojące na tle nieba po zmroku.
„Las”

W programie śląskiej edycji nie mogło zabraknąć filmów o relacjach z naturą. Znajdziemy zarówno spektakularne slow cinema – jak biorące udział w Konkursie Głównym „Nokturny” – fascynująca obserwacja życia nocnych motyli, jak i bliskie bohaterom dokumenty z wątkami ekologicznymi i społecznymi – m.in. „Las” – najnowszy film pochodzącej ze Śląska reżyserki Lidii Dudy czy „Przynoszę ci dzikość”, w którym katastrofa ekologiczna Odry staje się poruszającym punktem wyjścia do intymnej podróży i namysłu nad związkami człowieka i przyrody. Zobaczymy przepiękną i wzruszającą opowieść o klinice dla najmniejszych ptaków na świecie („Każda mała rzecz”) i odkryjemy „Tajemnice Matterhornu” w poetyckiej opowieści o alpejskim szczycie.

siła kobiet

Na zdjęciu grupa roześmianych kobiet trzymających puchar zawodów sportowych.
„Copa 71”

„Stracony weekend: historia miłosna”, w którym May Pang opowiada o relacji z Johnem Lennonem, „Ostatnia wyprawa” Elizy Kubarskiej o Wandzie Rutkiewicz, „Zniknięcie Shere Hite” o prekursorce badań nad seksualnością kobiet, której prace przez lata były podważane czy „Copa 71” o potencjale, jaki mają kobiece drużyny piłki nożnej i jak długo musiały czekać na jego dostrzeżenie przez władze światowego futbolu. Portrety artystek: piosenkarki Cyndi Lauper („Niech kanarek śpiewa”), reżyserki Agnès Vardy („Viva Varda!”), architektki Eileen Gray („E.1027 – Eileen Gray i dom nad morzem”) czy aktorki i modelki Anity Pallenberg („W ogniu. Historia Anity Pallenberg”). Poruszające dokumenty o kobiecej sile: o relacji matki i córki („Posłuchaj, co chcę Ci powiedzieć”), uważności i poświęceniu dla innych („Matka Vera”), miłości („Pamięć jest wieczna”).

Duża część repertuaru śląskiej edycji to filmy zrealizowane przez kobiety i filmy o kobietach: matkach, córkach, żonach, siostrach, partnerkach, ukochanych, przyjaciółkach, artystkach, podróżniczkach, sportowczyniach, naukowczyniach. Tych zdobywających szczyty i tych zwyczajnych – niezwykłych w swoich zmaganiach z codziennością. Kobiety, które musiały walczyć o uznanie swoich zasług w zderzeniu z patriarchalną kulturą, a ich osiągnięcia i one same były często wymazywane i długo czekały, żeby usłyszał o nich świat opowiadają własne odzyskane herstorie.

problemy współczesności

Na zdjęciu trzech mężczyzn siedzących na powalonym drzewie.
„Agent szczęścia”

Najlepsze kino dokumentalne nie daje odpowiedzi, ale stawia pytania. Tegoroczne filmy śląskiej edycji MDAG dotykają najbardziej aktualnych problemów współczesności, z którymi mierzymy się globalnie i indywidualnie. Kwestię rozwoju technologicznego i jego konsekwencji – zagrożeń i szans – podejmują „Efekt YouTube’a”, „Ibelin”, „Skradzione ciało” czy „Ja, cyborg”. O trudnych relacjach geopolitycznych, które coraz silniej zmieniają krajobraz społeczny i kształt świata opowiadają m.in. palestyńsko-izraelski dokument „Nie chcemy innej ziemi”, nawiązująca do wojny w Ukrainie i nagrodzona w Sundance „Wojna porcelanowa”, „Sugarcane” – poruszająca filmowa próba rozliczenia kolonialnego ludobójstwa dokonanego w Kanadzie na Pierwszych Narodach czy „Hollywoodgate” – niezwykły obraz pokazujący od środka ewolucję fundamentalistycznych bojówek Talibów w zorganizowany reżim militarny. Wreszcie – pojawią się tematy bardzo intymne, a szczególnie ważne dziś, w dobie chaosu i poszukiwania równowagi wewnętrznej: uważność na siebie i innych („Dwójka nieznajomych próbujących się nie pozabijać”), zdrowie psychiczne („Posłuchaj, co chcę Ci powiedzieć”) czy pytania o istotę szczęścia i sensu życia („Mnich”, „Agent szczęścia”).

muzyka

Na zdjęciu ciemny profil kobiecej twarzy na tle granatowo oświetlonego pomieszczenia.
„Rave”

Tegoroczna śląska edycja MDAG z pewnością zadowoli fanów muzyki. W programie pojawi się kilka mocnych filmowych propozycji o muzyce i artystach, często w zupełnie zaskakujących kontekstach: politycznych, społecznych, feministycznych – od jazzowej klasyki i Louisa Armstronga („Ścieżka dźwiękowa zamachu stanu”), przez gigantów rocka: Cyndi Lauper („Niech kanarek śpiewa”), Johna Lennona („Stracony weekend: historia miłosna”), Rolling Stonesów („W ogniu. Historia Anity Pallenberg”) i U2 („U2. Do zobaczenia w przyszłości”) aż po rapera, który zmienił współczesną popkulturę („Lil Nas X: niech żyje Montero”). W muzycznym uniwersum śląskiego MDAG nie zabraknie polskich akcentów: zobaczymy dokument o legendarnym zespole Cool Kids of Death („Dwadzieścia lat później: C.K.O.D.3”) czy najnowszy film Łukasza Rondudy i Dawida Nickla o kulturze rave w Polsce („Rave”), który na festiwalu będzie miał swoją światową premierę. Jeśli chcecie zobaczyć większośćwymienionych filmów, warto zarezerwować sobie sobotę, 18 maja, która niemal w całości będzie poświęcon a muzyce, a której klimat dopełni giełda płytowa przed Kinem Światowid.

muzyczny koniec i początek

Na zdjęciu mężczyzna i kobieta, oboje w fantazyjnych okularach.
„Stracony weekend: historia miłosna”

Muzyczne będzie również otwarcie i zamknięcie śląskiej odsłony MDAG. Galę wręczenia nagrody, w piątek 17 maja, zakończy pokaz filmu „Rave” i spotkanie z twórcami oraz bohaterką filmu. Gali otwarcia festiwalu, która odbędzie się w tym roku już w czwartek, 9 maja o 18.30, będzie towarzyszyła europejska premiera filmu „Stracony weekend: historia miłosna” oraz rozmowa filmoznawczyni Anity Skwary i Piotra Metza – dziennikarza muzycznego, wielkiego fana i niekwestionowanego znawcy Beatlesów. Wieczór zakończy się w klubie Wolni Ludzie, do którego organizatorzy zapraszają na muzyczną imprezę otwarcia.

wydarzenia towarzyszĄCE

Na zdjęciu kobieta siedząca na tle szczytu górskiego.
„Ostatnia wyprawa”

Tradycyjnie pokazom filmów dokumentalnych towarzyszyć będą spotkania z twórczyniami i twórcami, bohaterkami i bohaterami filmów, rozmowy wokół ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie, prelekcje, warsztaty oraz wydarzenia specjalne: imprezy muzyczne, wystawy, giełda płytowa. W tym roku widzowie w Katowicach spotkają się m.in. z reżyserkami: Elizą Kubarską, Lidią Dudą i Małgorzatą Imielską, reżyserami: Łukaszem Rondudą i Dawidem Nicklem, bohaterkami filmów: zmagającą się ze schizofrenią Gosią i jej mamą („Posłuchaj, co chcę Ci powiedzieć”) i Marią Smolarz („Rave”). W tematykę filmów wprowadzą eksperci: architekt dr inż. Ryszard Nakonieczny, prof. Jan Kozak, specjalista w zakresie AI; dr Alicja Pietras z Instytutu Filozofii UŚ, dr Agnieszka Skorupa – psycholożka z UŚ, czy Lena Achtelik z ASP. Prof. Piotr Skubała z UŚ i prof. Grzegorz Hańderek, rektor katowickiej ASP porozmawiają o kulturowych, artystycznych i ekologicznych kontekstach rzeki, a o fenomenie zapachów opowie perfumiarka Monika Opieka.

Festiwal wspierają również lokalne marki i miejsca ON Lemon, Wolni Ludzie, kawiarnia #bezcukru, Upojeni i Black Woolf.

Konkurs | Nagroda Publiczności Województwa Śląskiego

Na zdjęciu kobieta trzymająca dwie statuetki.
Nagroda Publiczności Województwa Śląskiego, fot. Tomasz Böhm

Podczas śląskiej edycji 21. Millennium Docs Against Gravity w Katowicach już po raz piąty najlepszy film festiwalu wybiorą widzki i widzowie. O Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego – SILESIAN AUDIENCE AWARD 2024 powalczy w Konkursie Głównym 12 filmów dokumentalnych z całego świata.

Fundatorem tegorocznej Nagrody Publiczności Województwa Śląskiego – SILESIAN AUDIENCE AWARD 2024 w wysokości 5000 zł jest Instytucja Filmowa Silesia Film w Katowicach –współorganizator śląskich edycji MDAG.

O tym, który film otrzyma Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego zdecydują widzki i widzowie, oceniając filmy konkursowe za pomocą specjalnie do tego przygotowanych kart do głosowania wręczanych przed seansem.

Filmy konkursowe: AGENT SZCZĘŚCIA | HOLLYWOODGATE | IBELIN | JESZCZE NIE JESTEM TYM, KIM BYM CHCIAŁA | LAS | MATKA VERA | NIE CHCEMY INNEJ ZIEMI | NOKTURNY | OSTATNIA WYPRAWA | SR | SUGARCANE | ŚCIEŻKA DŹWIĘKOWA ZAMACHU STANU

Co, gdzie, kiedy

Śląska edycja 21. Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w Katowicach w dniach 10 – 19 maja 2024. Uroczysta gala otwarcia festiwalu: czwartek, 9 maja, godz. 18.30, Kino Światowid. Gala wręczenia nagród: piątek, 17 maja, godz. 19.00, Kino Światowid.

Kinem festiwalowym śląskiej edycji jest Kino Światowid, gdzie odbywają się seanse, spotkania i wydarzenia specjalne. Seans filmu „Ostatnia wyprawa” i spotkanie z reżyserką Elizą Kubarską odbędzie się 13 maja w Kinoteatrze Rialto.

Sprzedaż biletów na festiwal rusza w czwartek, 25 kwietnia. W sprzedaży nadal dostępne są karnety.

Więcej informacji: swiatowid.katowice.pl | mdag.pl | facebook.com/MillenniumDocsAgainstGravity |

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|