Dziewczyna patrząca na psa.

znamy najlepsze filmy 22. mdag w katowicach

Przejmujący obraz wojny w Ukrainie i film o edukacyjnym potencjalne powrotu do natury wygrywają 22. MDAG w Katowicach.

W piątek 16 maja podczas uroczystej gali w Kinie Światowid poznaliśmy zwycięskie filmy dwóch tegorocznych konkursów śląskiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Śląska publiczność swoją nagrodę przyznała filmowi „2000 metrów do Andrijiwki” Mstyslava Chernova. Nagroda Prezydenta Miasta Katowice za Innowacyjne Spojrzenie na Świat trafiła do Heidi Ewing i Rachel Grady, reżyserek filmu „Opowieści z dalekiej północy”.

Nagroda Publiczności Województwa Śląskiego

W Katowicach najlepszy film Konkursu Głównego MDAG tradycyjnie wybierali widzowie w głosowaniu publiczności. W tym roku bezkonkurencyjny okazał się najnowszy film zdobywcy Oscara® Mstyslava Chernova. „2000 dni do Andrijiwki” to przejmujący, też formalnie i wizualnie, obraz walk wojsk ukraińskich w małej Andrijiwce na wschodzie kraju podczas kontrofensywy latem 2023 roku. Oglądamy walkę i próby przebicia się przez obronę najeźdźców widziane z kamer zainstalowanych na hełmach żołnierzy oraz z kamery reżysera. Jesteśmy bezpośrednio na polu walki, współuczestnicząc w jej koszmarze, dzieląc z żołnierzami ich codzienność, strach i nadzieję. Film został doceniony m.in. na tegorocznym festiwalu w Sundance, gdzie otrzymał nagrodę za reżyserię.

Spalone drzewa i postać żołnierza na tle niebieskiego nieba.
2000 metrów do Andrijiwki, reż. Mstyslav Chernov

Nagroda Prezydenta Miasta Katowice za Innowacyjne Spojrzenie na Świat

W tym roku w Katowicach przyznano również drugie wyróżnienie: Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice za Innowacyjne Spojrzenie na Świat. Zwycięski film wybrało jury w składzie: dr Adam Pisarek –  kulturoznawca, adiunkt w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego, autor publikacji o interpretacji dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego; Jarosław Makowski – wiceprezydent Katowic, publicysta, pomysłodawca katowickiego stowarzyszenia BoMiasto i Paulina Kwas – filmoznawczyni z Instytucji Filmowej Silesia Film.

W Konkursie Innowacyjne Spojrzenie znalazło się 6 filmów o bardzo różnorodnej tematyce: od artystycznego, poetyckiego obrazu relacji człowieka z naturą („Samotnia Bogancloch”) i przyrody jako remedium na kryzys edukacyjny („Opowieści z dalekiej północy”) przez dokumenty o artystach zaangażowanych w działania proekologiczne („Miyazaki. Duch natury”, „Ellis Park”) aż po filmy podejmujące w zaskakującej formie aktualne tematy: prawdy naukowej („Znaleźć winnego”) i problem fast fashion („Projektując marzenia”).

– Innowacja nie musi być pogonią za nowatorstwem za wszelką cenę. Innowacyjne spojrzenie nie musi sięgać jedynie w przyszłość, bez obracania się za siebie. Filmy, które trafiły do konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice uczą, że najbardziej przełomowe momenty to te, gdy z uwagą na nowo splatamy siebie ze światem, a naszą przeszłość z nadziejami na lepsze jutro. – mówi Jarosław Makowski o selekcji konkursowej.

Jury postanowiło nagrodzić amerykańsko-norweski dokument „Opowieści z dalekiej północy” w reżyserii Heidi Ewing i Rachel Grady, opowiadający o roku z życia trójki nastolatków, którzy wyjeżdżają do tradycyjnej szkoły ludowej na odludziu w północnej Norwegii. Otoczeni zapierającymi dech w piersiach, pokrytymi śniegiem krajobrazami dojrzewają, odkrywają siebie, uczą się prostoty oraz sztuki przetrwania.

„Podejmując temat społecznych wyzwań, a do nich należy chaos, jaki zgotowały pokoleniu Z, i nie tylko jemu, media społecznościowe, nowe technologie i skostniałe systemy oświaty, nagrodzony film nadzieję widzi w budowaniu edukacji łączącej nas na nowo z naturą, która nie jest jedynie pięknym obrazkiem, ale stawia przed nami wyzwania i pokazuje naszą kruchość; w pełnym zaangażowaniu we wspólnotę, w braniu odpowiedzialności za innych, ale i za własne emocje i działania”. – czytamy w uzasadnieniu.

„Opowieści z dalekiej północy”, sięgając zarówno do mitu, jak i do bardzo aktualnej problematyki, zanurzone w przeszłości i tradycji, ale uważne na to, co wciąż przed nami – indywidualnie i kolektywnie, są piękną historią o budowaniu społecznych fundamentów każdej zmiany: odzyskiwaniu wiary we własną sprawczość i przywracaniu utraconej relacji ze światem. – dodaje Paulina Kwas.

Film, oprócz swojej wymowy uniwersalnej, jest też też głęboko zaangażowany w problemy współczesnej edukacji i rzeczywistości młodych ludzi: dzieci i młodzieży.

Mamy nadzieję, że werdykt stanie się kolejnym głosem wspierającym instytucjonalne i pozainstytucjonalne środowiska wdrażające tak potrzebne nam innowacje edukacyjne na każdym poziomie kształcenia oraz promującym wszystkie te inicjatywy, dzięki którym dzieci i młodzież mogą poczuć się naprawdę u siebie nie tylko na mroźnych krańcach świata, ale też w swoim sąsiedztwie. – podkreśla dr Adam Pisarek.

Tegoroczna śląska edycja MDAG potrwa do niedzieli 18 maja.

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|