Widok z góry na osiedle bloków z lat 50. otoczonych zielenią.

tyskie osiedle a Śląską lokacją filmową 2024!

W niedzielę 22 września zakończyło się głosowanie w Plebiscycie na Śląską Lokację Filmową 2024. Tegorocznym zwycięzcą konkursu zostało tyskie Osiedle A. Legendarny socrealistyczny kompleks mieszkalny otrzymał ponad 37 procent wszystkich głosów. Gratulujemy!

Do tegorocznego Plebiscytu „Śląska Lokacja Filmowa” zgłoszono 40 obiektów i lokalizacji z 19 miast województwa śląskiego. Komisja w składzie: Agata Adamus – scenograf i dekorator wnętrz („Simona Kossak”, „Strzępy”, „Dolina Bogów”, „Szadź”), Michał Śliwkiewicz – location manager (kierownik ds. lokacji) („Strefa interesów”, „Zimna wojna”, „Spadek”, „Kruk”), Patrycja Młynarczyk – szefowa Silesia Film Commission oraz Anna Ćwiach – pracownik SFC, specjalistka ds. produkcji filmowych, biorąc pod uwagę m.in. unikatowość, wyjątkowe walory filmowe oraz chcąc podkreślić niezwykłą różnorodność zgłoszonych miejsc, wybrała pięć finałowych lokacji, które walczyły o głosy mieszkańców.

W tym roku w plebiscycie oddano rekordową ilość 2626 głosów. Najlepszy wynik – ponad 37 % wszystkich oddanych głosów – otrzymało Osiedle A w Tychach. Wybudowane w latach 1951-56 osiedle, będące pierwszą częścią planowanego Nowego Miasta Tychy, zostało zaprojektowane w pracowni NMT w „Miastoprojekcie” Gliwice pod kierunkiem Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego. Zwane również „Osiedlem Anna”, ze względu na swój modelowy i prekursorski charakter urbanistyczny uznawane jest, wraz z krakowską Nową Hutą, za sztandarową reprezentację budownictwa socrealistycznego, gdzie układ funkcjonalny i detale architektoniczne ściśle powiązane są z założeniami ideowymi realnego socrealizmu.

Zwycięzca Plebiscytu otrzyma tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2024, a przygotowany przez Silesia Film spot promujący zwycięską lokację będzie można oglądać przez dwa tygodnie przed seansami filmowymi w katowickich kinach Instytucji. Tyskie Osiedle A  dołączyło do laureatów plebiscu z poprzednich lat: Kampusu w Rybniku (2020), Wielkiego Pieca Huty „Pokój” w Rudzie Śląskiej (2021), Okiennika Wielkiego w gminie Kroczyce (2022) i bytomskiego secesyjnego IV LO (2023).

Szczegółowe wyniki głosowania w plebiscycie „Śląska Lokacja Filmowa 2024”:

Osiedle A w Tychach: 37,02%

Ulica Głęboka w Cieszynie: 24,60%

Budynek dawnej Szkoły Muzycznej w Gliwicach: 20,07%

Cavatina Hall w Bielsku-Białej: 13,25%

Pałac Młodzieży w Katowicach: 5,06%

Organizowany od 2020 roku w województwie śląskim plebiscyt to unikatowa w skali kraju i polskiego kina inicjatywa. Do udziału w plebiscycie właściciele, instytucje, zarządcy i miasta mogą zgłaszać obiekty i miejsca na terenie województwa śląskiego: ciekawe architektonicznie, atrakcyjne wizualnie, z potencjałem, by stać się lokacją filmową. Pomysłodawcą wydarzenia jest działająca w ramach Instytucji Filmowej Silesia Film w Katowicach Silesia Film Commission, która od ponad 10 lat zajmuje się m.in. współpracą z producentami filmowymi, wspieraniem produkcji filmowej na terenie województwa śląskiego, a przede wszystkim dysponuje rozległą bazą lokacji filmowych w regionie. Rangę i znaczenie konkursu docenił Polski Instytut Sztuki Filmowej, przyznając Plebiscytowi w 2022 roku nominację do prestiżowych Nagród PISF – najważniejszych w kraju wyróżnień dla osób, instytucji i inicjatyw wspierających i promujących rozwój polskiej kinematografii.

Wszystkim mieszkankom i mieszkańcom dziękujemy za oddane w plebiscytach głosy, a zwycięskiej lokacji serdecznie gratulujemy!

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|