Na zdjęciu mężczyzna obsługujący sprzęt na planie filmowym.

WYŚCIG PO OSCARA CZAS START! NABÓR WNIOSKÓW DO ŚLĄSKIEGO FUNDUSZU FILMOWEGO NA ROK 2024

W nocy z 10 na 11 marca dowiemy się, czy wsparta ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego „Strefa interesów” dostanie legendarnego Oscara, do którego nominowana jest aż w pięciu (!) prestiżowych kategoriach. Tymczasem można już składać wnioski do kolejnej edycji konkursu na dofinansowanie produkcji filmowej ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego prowadzonego przez Instytucję Filmową Silesia Film w Katowicach. Nabór trwa od 5 marca do 19 marca 2024 roku.

O dofinansowanie ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego jak co roku mogą ubiegać się projekty, które są powiązane z województwem śląskim tematycznie, poprzez miejsce realizacji lub twórców. Wnioski w tegorocznej, 17. edycji, można składać od 5 marca 2024 r. do 19 marca 2024 r. do godziny 12.00. Więcej informacji oraz szczegółowe zasady zgłoszenia znajdują się w ogłoszeniu dostępnym na stronach www.silesiafilm.com i www.silesiafilmcommission.pl. Wnioski konkursowe należy składać w formie elektronicznej wyłącznie za pośrednictwem platformy.

Śląski Fundusz Filmowy, prowadzony przez Instytucję Filmową Silesia Film, powstał w 2008 roku jako pierwszy fundusz obejmujący obszar całego województwa i jako drugie tego typu narzędzie wspierania produkcji filmowej w Polsce. Każdego roku, dzięki wsparciu ŚFF oraz zaangażowaniu Silesia Film Commission, powstaje w regionie kilkanaście filmów – pełnych metraży, filmów krótkich, seriali, dokumentów i animacji.

Jednym z największych dotychczasowych sukcesów Śląskiego Funduszu Filmowego jest „Strefa interesów” (2023) w reżyserii Jonathana Glazera – przejmujący i nowatorski formalnie film o banalności zła wydarzającego się tuż obok nas. Ta międzynarodowa amerykańsko-brytyjsko-polska koprodukcja została wyróżniona m.in. Grand Prix w Cannes oraz 3 nagrodami BAFTA, a także nominowana w tym roku do Oscara aż w pięciu kategoriach, w tym w trzech najważniejszych: dla Najlepszego Filmu, Najlepszego Reżysera i Najlepszego Filmu Międzynarodowego (poza tym: za Najlepszy Dźwięk oraz Najlepszy scenariusz adaptowany). Uroczystość rozdania Nagród Akademii Filmowej już w najbliższy weekend, w nocy z 10 na 11 marca czasu polskiego. Warto podkreślić, że prowadzony przez Instytucję Filmową Silesia Film Śląski Fundusz Filmowy jest jedynym w Polsce funduszem filmowym, który zdecydował się dofinansować film Jonathana Glazera.

Wśród filmów dotychczas wspartych ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego znalazły się produkcje docenione na festiwalach w kraju i za granicą oraz cieszące się popularnością widzów. Tylko w ostatnich latach dzięki wsparciu ŚFF powstały takie filmy jak: „Miało cię nie być” (2023) Kuby Michalczuka z Borysem i Sonią Szyc; wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach dokument Łukasza Kowalskiego „Lombard” (2022), „Niebezpieczni dżentelmeni” (2022) – pełnometrażowy debiut fabularny Macieja Kawalskiego z Andrzejem Sewerynem, Tomaszem Kotem, Marcinem Dorocińskim i Wojciechem Mecwaldowskim, wyróżnione na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Strzępy” (2022) Beaty Dzianowicz oraz „Chleb i sól” (2022) Damiana Kocura – jeden z najbardziej spektakularnych debiutów polskiego kina ostatnich lat. Od początku swojej działalności Fundusz dofinansował m.in. kultowy film „Jesteś Bogiem” (2012) Leszka Dawida, nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową „Kongres” (2012) Ariego Folmana, „Chce się żyć” (2013) i „Jestem mordercą” (2016) Macieja Pieprzycy, nagrodzony na gdyńskim festiwalu film „Obywatel Jones” (2019) Agnieszki Holland czy nominowaną do trzech Oscarów „Zimną wojnę” (2018) Pawła Pawlikowskiego. W produkcji jest m.in. najnowszy projekt Kasi Adamik „Zima pod znakiem wrony”, który uzyskał dofinansowanie w ubiegłorocznej edycji Konkursu i do którego zdjęcia realizowano w lutym tego roku w śląskich lokacjach.

Od 2008 roku ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego dofinansowano już 87 tytułów, a filmy wyprodukowane dzięki wsparciu ŚFF obejrzały w polskich kinach blisko 4,5 miliony widzów. Instytucja Filmowa Silesia Film, udzielając wsparcia, staje się koproducentem z wkładem finansowym, a środki uzyskane z koprodukcji zasilają budżet Funduszu.

Celem działalności Śląskiego Funduszu Filmowego nie jest wyłącznie finansowanie produkcji. Każdy współprodukowany przez Instytucję Filmową Silesia Film film oznacza też pracę dla związanych z województwem śląskim przedsiębiorców – nie tylko ludzi kina, ale także usługodawców, aktorów, statystów. Jednocześnie sukcesy filmów dofinansowanych przez ŚFF dają wymierne korzyści promocyjne, przyczyniając się do zwiększenia obecności województwa śląskiego na filmowej mapie Polski i świata.

DOKUMENTY DO POBRANIA

ŚFF 2024 Regulamin konkursu

 • Regulamin konkursu Śląski Fundusz Filmowy 2024
  pdf 232 kB pobierz

Załącznik nr 1 do Regulaminu 2024_formularz wniosku

 • Załącznik nr 1 do Regulaminu 2024_formularz wniosku
  pdf 358 kB pobierz

Załącznik nr 2 do Regulaminu 2024_karta oceny_ film fabularny

 • Załącznik nr 2 do Regulaminu 2024_karta oceny_ film fabularny
  pdf 64 kB pobierz

Załącznik nr 2 do Regulaminu 2024_karta oceny_film animowany

 • Załącznik nr 2 do Regulaminu 2024_karta oceny_film animowany
  pdf 58 kB pobierz

Załącznik nr 2 do Regulaminu 2024_karta oceny_film dokumentalny

 • Załącznik nr 2 do Regulaminu 2024_karta oceny_film dokumentalny
  pdf 63 kB pobierz

Załącznik nr 3 do Regulaminu 2024_Ocena efektu regionalnego

 • Załącznik nr 3 do Regulaminu 2024_Ocena efektu regionalnego
  pdf 84 kB pobierz

Załącznik nr 4 do Regulaminu 2024_Istotne warunki umowy koprodukcyjnej

 • Załącznik nr 4 do Regulaminu 2024_Istotne warunki umowy koprodukcyjnej
  pdf 73 kB pobierz

ŚFF 2024 Ogłoszenie o naborze

 • ŚFF 2024_Ogłoszenie o naborze
  pdf 130 kB pobierz
Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|