Grafika przedstawia kolaż z twarzy bohaterów filmowych na tle czerwonego koła

15 LAT W AKCJI!

Rozpoczynamy jubileusz 15-lecia Śląskiego Funduszu Filmowego! We wtorek, 17 stycznia, zapraszamy do Kinoteatru Rialto i Kina Kosmos na uroczystą śląską premierę filmu „Niebezpieczni dżentelmeni” Macieja Kawalskiego z udziałem twórców. Wydarzenie zainauguruje jubileusz 15-lecia Śląskiego Funduszu Filmowego „15 LAT W AKCJI!”

83 filmy, 4 miliony widzów, niezliczonA ilość emocji | 15 LAT W AKCJI!

W 2023 roku obchodzimy jubileusz 15 lat działalności Śląskiego Funduszu Filmowego – innowacyjnego narzędzia finansowania produkcji filmowych realizowanych na terenie województwa śląskiego lub związanych z nim tematycznie. Śląski Fundusz Filmowy, prowadzony przez Instytucję Filmową Silesia Film, powstał w 2008 roku jako pierwszy fundusz obejmujący obszar całego województwa i jako drugie tego typu narzędzie wspierania produkcji filmowej w Polsce. Od 2008 roku ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego dofinansowano już 83 tytuły, które – zdobywając nagrody na najważniejszych festiwalach filmowych, zyskując uznanie krytyków i sympatię publiczności – na stałe wpisały się w krajobraz polskiej i światowej kinematografii.

Dzięki wsparciu Śląskiego Funduszu Filmowego powstały m.in. takie filmy jak: „Jesteś Bogiem” (2012) Leszka Dawida, nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową „Kongres” (2012) Ariego Folmana, „Chce się żyć” (2013) i „Jestem mordercą” (2016) Macieja Pieprzycy, „Gruba” Marii Zmarz-Koczanowicz, „Dolina Bogów” Lecha Majewskiego, nagrodzony na Gdyńskim festiwalu „Obywatel Jones” (2019) Agnieszki Holland czy nominowana do trzech Oscarów „Zimna wojna” (2018) Pawła Pawlikowskiego oraz nagrodzony na 19. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity „Lombard” (2022) Łukasza Kowalskiego.

Filmy wsparte przez ŚFF obejrzało w polskich kinach prawie 4 miliony widzów.

Dziękujemy, że jesteście z nami!

Andrzej Seweryn, Tomasz Kot i Wojciech Mecwaldowski w naszych kinach!

Marcin Dorociński, Tomasz Kot, Wojciech Mecwaldowski | „Niebezpieczni dżentelmeni”

Jubileusz 15-lecia ŚFF zainaugurujemy 17 stycznia uroczystą premierą naszej najnowszej koprodukcji – filmu „Niebezpieczni dżentelmeni” (2022) Macieja Kawalskiego z Andrzejem Sewerynem, Tomaszem Kotem, Marcinem Dorocińskim i Wojciechem Mecwaldowskim w rolach głównych.

„Niebezpieczni dżentelmeni” to przewrotna, iskrząca dowcipem komedia kryminalna, w której plejada wybitnych polskich aktorów odsłania nieznane oblicze słynnych i kultowych postaci, a wszystko dopełnia piętrowa zagadka kryminalna i niepowtarzalna atmosfera Zakopanego początku XX wieku. Film jest reżyserskim debiutem fabularnym Macieja Kawalskiego, wyróżnionym Nagrodą Publiczności na 38. Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Tadeusz Boy-Żeleński (Tomasz Kot), Witkacy (Marcin Dorociński), Joseph Conrad (Andrzej Seweryn) i Bronisław Malinowski (Wojciech Mecwaldowski), cztery znakomitości zakopiańskiej bohemy budzą się po mocno zakrapianej, całonocnej imprezie. Głowy pękają im od kaca, nikt nic nie pamięta, a sytuacji nie poprawiają znalezione na podłodze zwłoki nieznanego mężczyzny. Dodatkowo do drzwi domu dobijają się właśnie stróże prawa, a to dopiero początek kłopotów. Rozpoczyna się wyścig z czasem, w którym bohaterowie muszą uwolnić się nie tylko od podejrzeń, ale także od równie niebezpiecznych środowiskowych plotek i jak najszybciej wyjaśnić zagadkę tajemniczej śmierci. Wkrótce za sprawą tych błyskotliwych i uwielbiających ryzyko dżentelmenów tętniące kulturalnym życiem Zakopane stanie się tłem wielkiej intrygi, w którą zamieszani będą gangsterzy, artyści i politycy, w tym Zofia Nałkowska czy Józef Piłsudski. Na drodze bohaterów stanie również Lenin, który akurat zawitał do Poronina… 

Śląska premiera w Kinoteatrze Rialto rozpocznie się o 18.30. Na spotkanie z reżyserem filmu Maciejem Kawalskim oraz aktorami: Andrzejem Sewerynem, Tomaszem Kotem i Wojciechem Mecwaldowskim zapraszamy po seansie.

W Kinie Kosmos wydarzenie rozpocznie się o 19.30 od spotkania z reżyserem filmu Maciejem Kawalskim oraz aktorami: Andrzejem Sewerynem, Tomaszem Kotem i Wojciechem Mecwaldowskim. Na seans zapraszamy po spotkaniu. Rozmowy poprowadzi Ewa Niewiadomska.

Film jest koprodukcją Instytucji Filmowej Silesia Film dofinasowaną ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego.

15 lat w AKCJI! | BĘDZIE SIĘ DZIAŁO

W ramach obchodów jubileuszu 15-lecia ŚFF planujemy wiele ciekawych wydarzeń i atrakcji filmowych na terenie województwa, które skierowane będą do wszystkich mieszkańców naszego regionu oraz osób spoza Śląska, w tym osób z branży filmowej, zainteresowanych zarówno kinem, jak i poznawaniem Województwa Śląskiego: jego filmowego potencjału, atrakcji turystycznych, architektonicznych, zabytków, historii i kultury.

Podczas całorocznych obchodów zaprosimy Was na premiery naszych filmów: oprócz „Niebezpiecznych dżentelmenów” pokażemy nagrodzony na Festiwalu w Wenecji „Chleba i soli” (2022) Damiana Kocura, odkrycie tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, czyli film „Strzępy” (2022) w reżyserii Beaty Dzianowicz, najnowszy dokument Ewy Ewart oraz film „Ryfka” z Borysem Szycem.

Część wydarzeń zorganizujemy dla Państwa w plenerach województwa i miejscach znanych z koprodukowanych przez nas filmów. Będzie to m.in. wystawa plenerowa kadrów z filmów dofinansowanych przez Śląski Fundusz Filmowy zrealizowanych na terenie Miasta Katowice, plenerowe pokazy filmowe w miejscach wyróżnionych tytułem Śląskiej Lokacji Filmowej: Rybniku, Rudzie Śląskiej i gminie Kroczyce. Oprowadzimy Was po najbardziej znanych katowickich lokacjach filmowych i opowiemy o kulisach realizowanych tam filmów. Zaprosimy do Rud Raciborskich – miejsca znanego z jednej z naszych najważniejszych koprodukcji, czyli nominowanej do trzech Oscarów „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego.

Nie byłoby sukcesów Śląskiego Funduszu Filmowego, gdyby nie zaangażowanie władz regionu, włodarzy miast, lokalnych społeczności, firm i mieszkańców, którzy wielokrotnie wspierali twórców filmowych podczas realizacji filmów na terenie województwa. By docenić ten wkład i zaangażowanie – już po raz czwarty zorganizujemy plebiscyt na Śląską Lokację Filmową, w którym głosami mieszkańców wybierzemy najbardziej filmowe miejsce w regionie. Również w Wasze ręce – organizując plebiscyt na ulubiony film 15-lecia ŚFF – oddamy decyzję o tym, jaki film wyprodukowany przy wsparciu Śląskiego Funduszu Filmowego jest ulubionym filmem mieszkańców regionu.

Jubileusz zakończymy w czerwcu uroczystą Galą w Kinoteatrze Rialto, podczas której ogłosimy zwycięzców obu Plebiscytów i podsumujemy te mijające właśnie 15 lat w akcji!

Zapraszamy!

Obchody jubileuszu 15-lecia Śląskiego Funduszu Filmowego zostały objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|