Na zdjęciu mężczyzna przy mównicy przemawiający na tle portretu samego siebie.

50 lat Śląskiego Filmoznawstwa

Wspomnienia, spotkania, nostalgiczne podróże do filmowej młodości, a na ekranie klasyka klasyki, czyli „Pies andaluzyjski” Luisa Buñuela – z muzyką na żywo (!) i „Obywatel Kane” Orsona Wellesa. We wtorek 17 października w Kinoteatrze Rialto będziemy świętować jubileusz pół wieku istnienia filmoznawstwa w Uniwersytecie Śląskim. Na wydarzenie zapraszają Uniwersytet Śląski w Katowicach i Instytucja Filmowa Silesia Film. Wydarzenie objęte honorowym patronatem Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. dr. hab. Ryszarda Koziołka oraz Prezydenta Miasta Katowice dr. Marcina Krupy.

Wydarzenie składać się będzie z części oficjalnej oraz wieczoru filmowego. Pokaz filmów poprzedzi wprowadzenie dr Anity Skwary – wykładowczyni i absolwentki filmoznawstwa UŚ oraz Mariusza Ciszewskiego – absolwenta śląskiego filmoznawstwa – wieloletnich prowadzących odbywającego się w Kinie Kosmos cyklu „Lekcje filmowe, czyli jak czytać kino?”, przybliżającego widzom historię i konteksty kulturowe klasyki kina.

Część oficjalna

16.30 – 17.30 | Spotkanie pracowników, absolwentów i przyjaciół filmoznawstwa w Uniwersytecie Śląskim

17.30 – 18.30 | Inauguracja jubileuszu

Część biletowana

18.30 – 19.00 | Lekcja filmowa. Prowadzenie: dr Anita Skwara i Mariusz Ciszewski
19.00 – 19.20 | Projekcja filmu „Pies andaluzyjski” | seans filmu z muzyką na żywo w wykonaniu Trio Bartosza Pieszki
19.30 – 21.30 | Projekcja filmu „Obywatel Kane”

Absolwentów i sympatyków filmoznawstwa w Uniwersytecie Śląskim, którzy zakupili bilety na wieczór filmowy o 18.30, zapraszamy również na część oficjalną, czyli spotkanie pracowników, absolwentów i przyjaciół filmoznawstwa w Uniwersytecie Śląskim oraz inaugurację jubileuszu. Część oficjalna rozpocznie w się w Kinoteatrze Rialto o godz. 16.30.

———————————————————————————

„Pies andaluzyjski”, reż. Luis Buñuel | Francja | 1929 | 16 min
Niespełna 20-minutowy film, który stał się początkiem kina surrealistycznego. Obraz składa się z kilku luźnych scen, które nie pozostają ze sobą w żadnym konkretnym związku. Jedyną rzeczą, która je łączy jest chęć zaszokowania widza.

„Obywatel Kane”, reż. Orson Welles | USA | 1941 | 119 min
Obraz uznawany za jedno z najważniejszych dzieł światowej kinematografii.
Kiedy 76-letni Charles Foster Kane, magnat prasowy, na łożu śmierci wypowiada jedno, jedyne słowo: „różyczka”, wszyscy zgromadzeni w ogromnym zamku Kane’a Xanadu popadają w konsternację. Nawet przeprowadzona przez grupę dziennikarzy wnikliwa analiza kronik filmowych nie daje odpowiedzi na pytanie, co oznacza owa enigmatyczne słowo. Ani w życiu publicznym Kane’a, ani w jego życiu towarzyskim i zawodowym nie można znaleźć rozwiązania dręczącej wszystkich zagadki. Jeden z reporterów postanawia za wszelką cenę rozszyfrować znaczenie tego słowa.

Obchody 50-lecia Filmoznawstwa UŚ zostały objęte honorowym patronatem Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. dr. hab. Ryszarda Koziołka oraz Prezydenta Miasta Katowice dr. Marcina Krupy. Współorganizatorami wydarzenia są: Uniwersytet Śląski oraz Instytucja Filmowa Silesia Film.

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|