stare wnętrza Kina Kosmos

FILM I MIASTO VOL.4

Pokazy filmowe, dyskusje, warsztaty, wycieczki miejskie i działania w plenerze. Zapraszamy na czwartą odsłonę wydarzenia FILM I MIASTO realizowanego we współpracy z katowickim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich. Tegoroczna edycja potrwa od 26 czerwca do 4 września.

W tym roku naszym hasłem przewodnim jest PRZEBUDOWA – rozumiana zarówno dosłownie, jak i metaforycznie.

Zastanowimy się, jak zmieniały się poszczególne miejsca i obiekty w przestrzeniach miejskich i jak wpływało to na redefinicję ich funkcji oraz wymiar estetyczny. Będziemy analizować zmianę oczekiwań wobec przestrzeni miasta, które w obliczu zagrażających nam kryzysów, przemian społecznych czy środowiskowych powinny dawać ukojenie i wspierać mieszkańców.

W ramach wydarzenia odbędą się dyskusje, pokazy filmowe, warsztaty dla dzieci i wycieczki miejskie. Do rozmów zaprosimy architektów, aktywistów miejskich, urbanistów, socjologów oraz mieszkańców. Na uczestników wydarzenia FILM I MIASTO vol. 4 czekają m.in. na filmy Wima Wendersa z prelekcjami filmoznawców i architektów, dwie debaty skupione wokół tematu przebudowy oraz wycieczki miejskie, które będą okazją do spojrzenia na naszą lokalną przestrzeń z zupełnie innej perspektywy. Poznamy historię planowanej przed laty przebudowy stołecznego Pałacu Kultury i Nauki oraz architektonicznych przemian katowickiego Kina Kosmos i Spodka. Odwiedzimy Akademię Muzyczną w Katowicach i Planetarium – Śląski Park Nauki, które w ostatnim czasie stały się obiektami przebudowy.

FILM I MIASTO VOL.4: PROGRAM

CZERWIEC

26.06 | NIEDZ | 19.00 | Kinoteatr Rialto

MIASTO PRZESZŁOŚCI – MIASTO PRZYSZŁOŚCI | 160 min

 • uroczysta inauguracja cyklu FILM I MIASTO vol.4
 • wystąpienie dr inż. arch. Agnieszki Labus: HIPER-miasto. Prognozowanie miasta przyszłości
 • pokaz filmu „Metropolis” | reż. Fritz Lang | Niemcy | 1927 | z muzyką na żywo w wykonaniu Rabbit on the Moon

BILETY: 20 | 22 zł

Tegoroczną edycję wydarzenia FILM I MIASTO inaugurujemy pokazem legendarnego „Metropolis” (1927) Fritza Langa. Ekspresjonistyczne arcydzieło kina niemego w Kinoteatrze Rialto zobaczymy z towarzyszeniem muzyki na żywo w wykonaniu Rabbit on the Moon, która idealnie wpisuje się w futurystyczny klimat filmu, nadając mu dodatkowy wymiar.

Tytułowe Metropolis to miasto przyszłości – skonstruowane na wzór doskonale działającej utopii opartej na ścisłym podziale klasowym: na zarządzających miastem intelektualistów i utrzymujących miejską machinę w ruchu robotników. Kiedy syn miejskiego dyktatora trafia do robotniczych podziemi i spotyka tam charyzmatyczną Marię, ustalony porządek Metropolis zaczyna się dramatycznie zmieniać.

Film Langa to jedno z najważniejszych dzieł kina niemego i jeden ze sztandarowych filmów niemieckiego ekspresjonizmu filmowego, odwołujący się do tematyki i estetyki science-fiction i wpisujący się w panującą ówcześnie fascynację maszynami i nowoczesnością. Warstwa wizualna filmu, pokazująca spektakularne w swej architekturze miasto przyszłości, inspirowana była rozświetlonym światłami nocnym Nowym Jorkiem, którego widok zrobił na Langu ogromne wrażenie. Filmowe Metropolis z 1927 roku – z podziałem na górne i dolne miasto, kompozycją budynków, montażem filmowym nie tylko stworzyło jeden z najbardziej ikonicznych wizerunków miasta przyszłości, do którego kino i popkultura nawiązuje do dziś (mroczne Gotham City, utrzymane w klimacie noir dystopijne Los Angeles z “Łowcy androidów” czy teledysk zespołu QUEEN do utworu “Radio Gaga”), ale też symbolicznie – poprzez układy architektoniczne odzwierciedlające podziały społeczne – było bardzo ważnym głosem na temat świadomości i przemian społecznych, przenosząc dyskusję o architekturze, urbanistyce i estetyce na poziom rozważań socjologicznych, psychologicznych, historycznych i politycznych.

„Metropolis” to punkt wyjścia dla FILM I MIASTO vol. 4. Wątki, które sygnalizuje film Langa – przebudowy, miasta przyszłości, funkcjonalności i kontekstów społecznych oraz przemian świadomościowych w nie wpisanych będziemy podejmować w trakcie całego tegorocznego cyklu spotkań z kinem i architekturą.

Pokaz filmu poprzedzi wystąpienie dr inż. arch. Agnieszki Labus: HIPER-miasto. Prognozowanie miasta przyszłości

dr inż. arch. Agnieszka Labus – Architektka i urbanistka, adiunktka w Katedrze Urbanistyki i Planowania Przestrzennego na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Inicjatorka i prezeska Fundacji Laboratorium Architektury 60+ (LAB 60+), pierwszego w Polsce laboratorium zajmującego się innowacyjnym podejściem do projektowania w kontekście potrzeb starzejącego się społeczeństwa (lab60plus.pl) oraz kolektywu Era Nowej Starości (ENS) przygotowującego do przyszłości (starości) młode pokolenia Polek i Polaków (eranowejstarosci.pl). 

Autorka wielu opracowań naukowych i współautorka ekspertyz m.in. na temat budownictwa senioralnego i projektowania uniwersalnego. Koordynatorka wielu projektów, m.in. modelu wdrożenia i zasiedlenia pierwszego w Polsce Domu Wielopokoleniowego w Łodzi, koncepcji odnowy 41 gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) w kontekście zmian demograficznych.

Absolwentka największego rządowego programu wspierania innowacyjności w nauce TOP 500 Innovators (MNiSW), który zrealizowała na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Laureatka licznych nagród naukowych, w tym: Nagrody Naukowej „Polityki” (2014), Stypendium dla wybitnych młodych naukowców MNiSW, Stypendium „START” FNP. Odbyła zagraniczne staże naukowe i szkoleniowe: we Francji, w Stanach Zjednoczonych, w Wielkiej Brytanii i w Hiszpanii. 

Od lat realizuje misję na rzecz miasta przyjaznego starzeniu wobec potrzeb teraźniejszych ale i przyszłych pokoleń.

Rabbit on the Moon – czyli Michał Wajdzik-Radziejowski – katowicki producent muzyki elektronicznej, tworzący w klimacie down tempo, EDM, IDM, ambient. Do swojego autorskiego projektu przemyca fascynację orientem i rockową przeszłość, szukając swojej własnej drogi. Zaangażowany w tematy ekologii i ochrony praw zwierząt, jest również współtwórcą autorskich teledysków (między innymi techniką miniatur) poruszających koegzystencję człowieka i natury. Na stałe współpracuje z Princess Ana, katowicką VJ tworząc wspólnie audiowizualne doświadczanie: kolaż rzeczywistości z wyobraźnią, dźwięku z obrazem. Oprócz solowych koncertów współpracuje z teatrem (Teatr Śląski, projekty dla Industriady, Scena Robocza), a także tworzy muzykę na żywo do filmów (“Metropolis”, “Człowiek z kamerą”). To także muzyczna strona duetu The Party Is Over.

"Metropolis" (1927) reż. F. Lang
„Metropolis” (1927) reż. F. Lang

LIPIEC

5.07 | WT | 18.00 | Akademia Muzyczna

OPROWADZANIE PO AKADEMII MUZYCZNEJ

przez arch. Tomasza Koniora

 • uwaga: liczba miejsc ograniczona |  zapisy: EVENA

WSTĘP WOLNY: OBOWIĄZUJĄ WCZEŚNIEJSZE ZAPISY

Akademia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach jest najstarszą wyższą uczelnią działającą na Górnym Śląsku. Jej początki wiążą się z założonym w 1929 roku przez Witolda Friemanna Państwowym Konserwatorium Muzycznym. W latach 2005-2007 doszło do rozbudowy istniejącego zabytkowego budynku głównego Akademii – powstało Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej według projektu Konior Studio i Barysz Konior Architekci. Obiekt mieści salę koncertową z zapleczem i bibliotekę z pomieszczeniami administracyjnymi. Z budynkiem głównym połączony jest poprzez przeszklone atrium. Projekt, będący doskonałym przykładem harmonijnego połączenia nowoczesności i funkcjonalności z wyeksponowaniem architektonicznych walorów historycznego budynku, zdobył Grand Prix konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego oraz nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego za Najlepszą Przestrzeń Publiczną – w kategorii Modernizacja.

Spacer po Akademii Muzycznej rozpoczniemy od atrium, następnie przejdziemy do starej części budynku, odwiedzimy Muzeum Organów Śląskich oraz Salę Koncertową i wrócimy do atrium. Po budynku oprowadzi nas Tomasz Konior – architekt, urbanista, założyciel i główny architekt Konior Studio, współautor projektu Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej oraz autor m.in. projektu i realizacji NOSPR-u w Katowicach.

zbiórka: pod wejściem do Akademii Muzycznej – od ul. Damrota

7.07 | CZW | 18.00 | Kino Kosmos

OBIEKTY W PRZEBUDOWIE

 • pokaz filmu „Czerwony Pałac” | reż. Zyta Kusztra, Ewa P. Porębska | Polska | 1992 | 28 min | Producent: TVP
 • pokaz archiwalnych materiałów filmowych z przebudowy Kina Kosmos 
 • debata o architektonicznych metamorfozach na przykładzie m.in. Kina Kosmos: Ewa P. Porębska, Grzegorz Grzegorek, Mikołaj Machulik | prowadzenie: Małgorzata Cekiera
 • wydarzenie towarzyszące: 7.07 | 17.00 zwiedzanie budynku Kina Kosmos i Filmoteki Śląskiej uwaga: liczba miejsc ograniczona | zapisy: kasa@kosmos.katowice.pl

BILETY: 13 zł

„Czerwony Pałac” | reż. Zyta Kusztra, Ewa P. Porębska | Polska 1992 | 28 min | Producent: TVP

Zrealizowany w 1992 roku dla Telewizji Polskiej według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej film prezentuje szczegółowo wyniki rozstrzygniętego w 1992 roku międzynarodowego konkursu architektonicznego na koncepcję Ścisłego Centrum Warszawy. Przedstawiono w nim liczne materiały archiwalne z czasów budowy oraz najważniejsze historyczne wydarzenia, których pałac był tłem i swego rodzaju świadkiem.

Niezwykle ekspresyjne ujęcia Pałacu Kultury stworzone przez znanego operatora telewizyjnego Wiesława Dobrowolskiego i skomponowana specjalnie dla tego filmu muzyka Jana Zawierskiego nadają dokumentowi dodatkowych, artystycznych walorów. Film pokazywany był m.in. w 2004 roku w ramach Sezonu Polskiego we Francji w Audytorium du Louvre w Paryżu.

Pokaz filmu poprzedzi debata dotycząca architektonicznych metamorfoz ikonicznych obiektów polskiej i lokalnej przestrzeni miejskiej, w tym katowickiego Kina Kosmos. W rozmowie wezmą udział architektka i krytyczka architektury, reżyserka filmu “Czerwony Pałac” Ewa P. Porębska, dziennikarz i popularyzator architektury Katowic Grzegorz Grzegorek oraz architekt, prezes katowickiego oddziały SARP Mikołaj Machulik. Spotkanie uzupełni prezentacja materiałów filmowych z przebudowy Kina Kosmos, którego wzniesiony w latach 60. XX wieku w stylu późno modernistycznym budynek przebudowano 40 lat później, radykalnie zmieniając jego wygląd, styl i estetykę.

Ewa P. Porębska – architektka, krytyczka architektury, kuratorka, ekspertka. Od 1994 roku redaktor naczelna wiodącego polskiego miesięcznika o architekturze „Architektura-murator”. Autorka wielu publikacji na temat architektury, także opracowań w ramach programów badawczych oraz licznych wystaw. Członek opiniotwórczych gremiów w skali międzynarodowej – w tym Europejskiej Nagrody Architektonicznej imienia Miesa van der Rohe i European Prize for Urban Public Space. Obecnie pracuje nad strategią rozwoju jednego z miast poprzemysłowych w Gruzji.

Grzegorz Grzegorek – dziennikarz, redaktor, wydawca i samorządowiec, katowiczanin. Współpracował m.in. z “Dziennikiem Zachodnim” i Radiem Katowice. Jest wydawcą, redaktorem, autorem i współautorem wielu książek o Górnym Śląsku, m.in. “Parafie i kościoły Katowic”, “Ulice i place Katowic”, “Domy i gmachy Katowic”.

Mikołaj Machulik – architekt, Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Katowice. Od 2003 roku członek Śląskiej Okręgowej Izby Architektów RP, od 2018 roku Zastępca Przewodniczącego Rady Śląskiej Okręgowej Izby Architektów RP. Tutor w Katedrze Sztuk Pięknych i Projektowania na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Specjalizuje się w projektach obiektów mieszkaniowych, przemysłowych i użyteczności publicznej. Prowadzi własną autorską pracownię Zakład Architektury. Laureat wielu nagród i wyróżnień.

17.07 | NIEDZ | 15.00 | Kino Kosmos

ZIELONY AKTYWIZM DLA NAJMŁODSZYCH

 • wydarzenie w ramach cyklu Filmowe popołudnie dla dzieci
 • pokaz bajek ze Studia Filmów Rysunkowych | 40 min
 • kosmiczne asteroidy nasienne: warsztaty dla rodzin z dziećmi 3+ | prowadzenie: Adrian Szymura – Rada Dzielnicy Koszutka | 45 min
 • uwaga: liczba miejsc ograniczona. Zapisy do 16.07, do 21.00: kasa@kosmos.katowice.pl. W treści maila prosimy o podanie imienia i nazwiska opiekuna i dziecka oraz nazwy i terminu wydarzenia

BILETY: 8 zł

Zielony aktywizm dla najmłodszych – warsztaty tworzenia kosmicznych asteroidów nasiennych!

Podczas warsztatów stworzymy kule nasienne, tak zwane bomby, które z powodzeniem można wykładać na terenach zielonych. Bomby bez dodatkowej ingerencji człowieka przekształcą się w nano-łąki, czyli łąki w doniczce, które można postawić na parapecie lub balkonie.

Adrian Szymura – miejski aktywista, członek i inicjator powołania Rady Dzielnicy Koszutka. Organizator zielonych wydarzeń takich jak: sadzenie ziół w mieście, czy zakładanie miejskich ogrodów.

21.07 | CZW | 18.00 | Kino Kosmos

MIASTO WENDERSA: ALICJA W MIASTACH

 • pokaz filmu „Alicja w miastach” | reż. Wim Wenders | RFN | 1974 | 110 min
 • prelekcja przed filmem: arch. Ryszard Nakonieczny

BILETY: 13 | 16 zł

Otwierająca „trylogię drogi” Wima Wendersa „Alicja w miastach” zabiera nas w intymną podróż po miejscach na mapie i krajobrazach wewnętrznych bohaterów. Wracający ze Stanów Zjednoczonych samotny, przeżywający kryzys twórczy dziennikarz spotyka na lotnisku kobietę z 9-letnią córką. Kiedy matka dziewczynki znika, mężczyzna postanawia zaopiekować się Alicją i razem odnaleźć jej krewnych. Ich wspólna droga – prowadząca przez miasta, miasteczka, puste przestrzenie i postindustrialne krajobrazy – staje się opowieścią o uczeniu się świata, dostrzeganiu tego, co ważne i odnajdywaniu siebie. Niezwykły klimat filmowej podróży podkreślają czarno-białe zdjęcia Robby’ego Müllera, stałego współpracownika Wendersa (a także autora zdjęć do filmów Jima Jarmuscha i Larsa von Triera), które z przestrzeni i obiektów miejskich wydobywają baśniowy, melancholijny pierwiastek.

O kompozycjach przestrzeni i architekturze Wuppertalu w filmie Wima Wendersa opowie przed seansem architekt Ryszard Nakonieczny.

25.07 | PON | 18.00 | Planetarium – Śląski Park Nauki

OPROWADZANIE PO PLANETARIUM – ŚLĄSKIM PARKU NAUKI

z przewodnikiem

 • uwaga: liczba miejsc ograniczona | zapisy: EVENEA

WSTĘP WOLNY: OBOWIĄZUJĄ WCZEŚNIEJSZE ZAPISY

Wim Wenders na planie filmu "Alicja w miastach" (1974)
Wim Wenders na planie filmu „Alicja w miastach” (1974)

SIERPIEŃ

4.08 | CZW | 18.00 | Kino Kosmos

MIASTO WENDERSA: BUENA VISTA SOCIAL CLUB

 • pokaz filmu „Buena Vista Social Club” | reż. Wim Wenders | Francja, Kuba, Niemcy, USA, Wielka Brytania | 1999 | 101 min
 • prelekcja przed filmem: filmoznawca Mariusz Ciszewski
 • BILETY: 13 | 16 zł

Nominowany do Oscara® dokument muzyczny Wima Wendersa przenosi nas do pięknej, choć mocno zrujnowanej Hawany. To poruszająca historia grupy kubańskich muzyków grających ze sobą od czasów przedrewolucyjnych, a odkrytych po latach przez Raya Coodera. Tłem opowieści o niezwykłej pasji i miłości do muzyki są przemiany polityczne, społeczne, obyczajowe, a przede wszystkim niepowtarzalny krajobraz miejski (i muzyczny) Hawany na przestrzeni dekad.

Prelekcję przed filmem wygłosi Mariusz Ciszewski, filmoznawca, współautor i współprowadzący cyklu „Lekcje filmowe” w Kinie Kosmos.

18.08 | CZW | 18.00 | Kino Kosmos

PRZEBUDOWA: SPOŁECZNA PRZESTRZEŃ ZMIAN

+ pokaz archiwalnych materiałów filmowych z regionu

+ debata o społecznych i architektonicznych zmianach śląskich przestrzeni miejskich: Maciej Biskupski, dr Grzegorz Gawron | prowadzenie: Sandra Przepiórkowska

BILETY: 13 zł

Druga debata w ramach tegorocznego wydarzenia FILM I MIASTO poświęcona będzie społecznemu wymiarowi fenomenu przebudowy w przestrzeni miejskiej i powiązanej z przebudową zmianie funkcjonalności obiektów. Maciej Biskupski z Urzędu Miasta Katowice, socjolog Grzegorz Gawron oraz Sandra Przepiórkowska porozmawiają m.in. o tym, kto i w jaki sposób ma wpływ na realną zmianę funkcji przestrzeni miejskich, w jaki sposób myślenie w kategorii dostępności zmieniło miejskie obiekty i infrastrukturę oraz jak mieszkańcy czy lokalne inicjatywy społeczne mogą kształtować otoczenie.

Maciej Biskupski – przewodniczący Rady Miasta Katowice, absolwent socjologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Grzegorz Gawron – doktor nauk społecznych w zakresie socjologii, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor i redaktor kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu gerontologii społecznej, CSR oraz społecznego zastosowania designu. Kierownik i uczestnik licznych projektów naukowo-badawczych oraz prelegent kilkudziesięciu krajowych i międzynarodowych konferencji. Ekspert zewnętrzny MRiPS w zakresie Programów ASOS i AKTYWNI+. Konsultant i członek międzynarodowych zespołów badawczych powołanych na potrzeby projektów realizowanych przez agencję WHO – Centre for Health Development w Kobe.

Sandra Przepiórkowska – absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, doktorantka w tej samej instytucji i aktywna architektka w jednej z multidyscyplinarnych pracowni projektowych na Śląsku. Laureatka konkursu „Praktyka” Fundacji im. Stefana Kuryłowicza (2020), Stypendystka Fulbrighta w Massachusetts Institute of Technology (2022/2023). Współorganizatorka warsztatów „MEDS Silesia” (2021) i „OSSA Kato” (2014). 

21.08 | NIEDZ | 14.00 | Kino Kosmos

JAK ZMIENIA SIĘ MIASTO? RODZINNE ZWIEDZANIE KATOWIC

+ wydarzenie w ramach cyklu Rodzina w kinie

+ zbiórka na rynku w Katowicach, pod Centrum Informacji Turystycznej

+ przewodnik: Tomasz Kiełkowski

+ po zwiedzaniu miasta (90 min) seans filmu: „Jakub, Mimmi i gadające psy” | reż. Edmunds Jansons | Polska, Łotwa | 2019 | 70 min

+  uwaga: liczba miejsc ograniczona. Zapisy do 20.08, do 21.00 pod adresem: kasa@kosmos.katowice.pl. W treści maila prosimy o podanie imion i nazwisk opiekuna i dziecka oraz nazwy i terminu wydarzenia

BILETY: 16 zł

Tomasz Kiełkowski – fotograf architektury, przewodnik po Katowicach i Górnym Śląsku, współautor przewodnika po międzywojennej architekturze „Styl gotycki wyklucza się” oraz pomysłodawca projektu architektonicznego dla dzieci „Drapacz chmur i inne wynalazki”. 

23.08 | WT | 18.30 | Kino Kosmos

MIASTO WENDERSA: PINA

+ wydarzenie w ramach Klubu Filmowego „Ambasada”

+ pokaz filmu „Pina” | reż. Wim Wenders | Francja, Niemcy, Wielka Brytania | 2011 | 106 min

+ prelekcja i dyskusja: Marcelina Kubies

BILETY: 13 | 16 zł

Filmowy hołd dla jednej z najważniejszych postaci współczesnego teatru tańca, a zarazem wieloletniej przyjaciółki Wima Wendersa – choreografki i tancerki Piny Bausch. Film, w pierwotnym zamyśle realizowany przez Wendersa we współpracy z samą artystką, miał być śmiałą próbą uchwycenia ducha tańca w materii kina, czemu miała posłużyć technologia 3D. Po niespodziewanej śmierci choreografki w 2009 roku, Wenders stworzył obraz upamiętniający Bausch i jej dokonania w najlepszy z możliwych sposobów: oddając głos jej sztuce, wychowankom i porywającym spektaklom wykonanym na deskach legendarnego teatru oraz na ulicach i w okolicach Wuppertalu, który przez ponad 35 lat był dla Piny Bausch domem i miejscem pracy twórczej.

Prelekcję przed filmem wygłosi Marcelina Kubies

sierpień | Koszutka

SPACER PO KOSZUTCE

+ wydarzenie we współpracy z Radą Dzielnicy Koszutka

+ dokładny termin zostanie podany w lipcu na stronie Kina Kosmos

"Pina" (2011) reż. W. Wenders
„Pina” (2011) reż. W. Wenders

WRZESIEŃ

4.09 | NIEDZ | 16.00 | Kino Kosmos

ARCHITEKTURA WYOBRAŹNI: ELEKTRYCZNY DOM

+ wydarzenie w ramach cyklu Rodzina w kinie

+ pokaz filmu „Elektryczny dom” | reż. Buster Keaton, Edward F. Cline | USA | 1922  | 25 min

+ fascynujące wynalazki i nowe technologie we współczesnej architekturze – spotkanie z dr inż. arch. Jerzym Wojewódką, prof. Politechniki Śląskiej

BILETY: 16 zł

Czwartą edycję wydarzenia FILM I MIASTO zamykamy, podobnie jak w roku ubiegłym, wydarzeniem adresowanym do całych rodzin. Jednocześnie, pokazując “Elektryczny dom” Bustera Keatona – niemy film sprzed 100 lat, symbolicznie, choć zdecydowanie w mniej poważnych tonach, wracamy do otwierającego nasz cykl “Metropolis” i tego, jak w przeszłości wyobraźnia filmowa przebudowywała i projektowała przyszłość, szczególnie w kontekście obiektów i ich funkcji.

“Elektryczny dom” to jedna z najlepszych komedii Bustera Keatona, zamykająca tzw. trylogię na temat automatyzacji. Bohater grany przez Keatona zostaje poproszony przez bogatego właściciela willi o unowocześnienie jego domostwa. Zaskakujące wynalazki i innowacyjne rozwiązania wprawiają w zachwyt pana domu. Wszystko idzie świetnie aż do momentu, gdy w wyniku ingerencji zazdrosnego rywala zautomatyzowane sprzęty odmawiają posłuszeństwa. Ten zrealizowany równo 100 lat temu film wciąż bawi, ale też zaskakuje i daje do myślenia. Szczególnie kiedy uświadomimy sobie, że twórcy filmu nie tylko wymyślili i zaprojektowali niesamowite rozwiązania ułatwiające życie w domu, ale też przewidzieli, do czego może doprowadzić współczesny “bunt maszyn” i nasze uzależnienie od technologicznych udogodnień.

"Elektryczny dom" (1922) reż. B. Keaton, E. F. Cline
„Elektryczny dom” (1922) reż. B. Keaton, E. F. Cline

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

1.07 | PT | SARP

ŚWIATOWY DZIEŃ ARCHITEKTURY: konkurs fotograficzny na profilu FB @sarpkatowicegaleriaarchitektury

13.06 – 5.07 | GALERIA PRZED SEANSEM | KINO KOSMOS

Wystawa zdjęć z budowy katowickiego Spodka

6.07 – 31.07 | GALERIA PRZED SEANSEM | KINO KOSMOS

Wystawa zdjęć z przebudowy Kina Kosmos

ADRESY

Kinoteatr Rialto | ul. Św. Jana 24, Katowice | 32 251 04 31

Kino Kosmos | ul. Sokolska 66, Katowice | 32 258 05 08

Galeria Architektury SARP | ul. Dyrekcyjna 9, Katowice | 32 253 97 74

Zapisy na oprowadzanie po Akademii Muzycznej i Planetarium – Śląskim Parku Nauki: przez system evenea | więcej: sarp.katowice.pl

Zapisy na warsztaty w Kinie Kosmos, zwiedzanie Kina Kosmos i rodzinne zwiedzanie Katowic: kasa@kosmos.katowice.pl

WIĘCEJ

www.rialto.katowice.pl

www.kosmos.katowice.pl

www.sarp.katowice.pl

Bilety do nabycia w kasie Kina Kosmos oraz na stronie Filmowa.net

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|