W nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego w Dolby Theatre w Los Angeles odbyła się 96. gala wręczenia nagród Akademii Filmowej. Jednym z najważniejszych filmów w tegorocznym oscarowym wyścigu była koprodukowana przez Instytucję Filmową Silesia Film brytyjsko-polsko-amerykańska „Strefa interesów” Jonathana Glazera. Polska koprodukcja zdobyła dwie statuetki: za Najlepszy Film Międzynarodowy, pokonując m.in. „Perfect Days” Wima Wendersa i reprezentujący Niemcy „Pokój nauczycielski” oraz za Najlepszy Dźwięk – w kategorii, w której od początku była faworytem ze względu na na nowatorskie tło dźwiękowe, budujące grozę i podkreślające przejmującą wymowę filmu.
„Strefa interesów” to nagrodzony Grand Prix festiwalu w Cannes, wyreżyserowany przez Jonathana Glazera („Sexy Beast”, „Narodziny” oraz „Under the Skin”) film o codziennym życiu komendanta Auschwitz, Rudolfa Hössa, i jego rodziny.
Film jest koprodukcją Wielkiej Brytanii, Polski i USA. Po stronie polskiej za produkcję odpowiada Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions), producentka takich filmów jak „Ida” i „Zimna wojna”. Film jest współfinansowany przez studio A24 i Polski Instytut Sztuki Filmowej, koprodukowany z Instytucją Filmową Silesia Film przy wsparciu finansowym Śląskiego Funduszu Filmowego. „Strefa interesów” zrealizowana została w całości w Polsce, częściowo na terenie województwa śląskiego – m.in. we wnętrzach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i w Sejfach Śląskich. Film był nominowany do Oscara w aż pięciu kategoriach. Oprócz Najlepszego Filmu Międzynarodowego i Najlepszego Dźwięku były to: Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser/Reżyserka i Najlepszy Scenariusz Adaptowany.
W rolach głównych występują znana z filmu „Toni Erdmann” Sandra Hüller (Hewdig Höss) oraz Christian Friedel (Rudolf Höss), który zasłynął występem w filmie „Biała wstążka” Michaela Hanekego. Krytycy już teraz wymieniają „Strefę interesów” jako jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy film o tragedii Holocaustu. Media okrzyknęły „Strefę interesów” przejmującym i głęboko wciągającym filmem (Variety), który zostanie w widzach długo po seansie (Deadline), niezwykle potrzebnym we współczesnych czasach (Vanity Fair), zatrważającym spojrzeniem na banalność zła (Indiewire).
Prowadzony przez Instytucję Filmową Silesia Film Śląski Fundusz Filmowy jest jedynym w Polsce funduszem filmowym, który zdecydował się dofinansować film Jonathana Glazera.
„Strefę interesów” Jonathana Glazera można oglądać w kinach od 8 marca.