O NasO NasO NasO NasO NasO NasO NasO NasO NasO NasO NasO NasO NasO NasO NasO NasO NasO NasO NasO Nas

Silesia Film – tu pracuje wyobraźnia!

Instytucja Filmowa Silesia Film w Katowicach to jedno z kluczowych miejsc na kulturalnej i filmowej mapie Górnego Śląska. Silesia Film jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego. Jej początki sięgają połowy lat 40. XX wieku, obecnie siedziba instytucji mieści się w budynku przy ulicy Górniczej 5.

Zajmujemy się szeroko rozumianą działalnością w zakresie kinematografii, ochrony dziedzictwa filmowego oraz promocją i upowszechnianiem sztuki filmowej, przede wszystkim związanej z regionem.

Prowadzimy pięć kin studyjnych. Są to: Kino Kosmos, które prezentuje głównie klasykę filmową, zorientowane na kino autorskie Kino Światowid oraz znany miłośnikom sztuki Kinoteatr Rialto. Poza Katowicami są to Kino Janosik w Żywcu i Kino Bałtyk w Raciborzu. Zarządzamy również Filmoteką Śląską – jedynym regionalnym archiwum filmowym w kraju.

Wspieramy produkcję filmową i prowadzimy dystrybucję filmów. Za pośrednictwem Silesia Film Commission popularyzujemy region wśród filmowców. W ramach dofinansowania przyznawanego z prowadzonego przez siebie Śląskiego Funduszu Filmowego współprodukujemy filmy ważne dla kultury regionu oraz przyczyniające się do jego rozwoju i promocji.

Silesia Film to klasyka i najnowsze premiery filmowe prosto ze światowych festiwali. Edukacja filmowa i warsztaty dla młodych widzów. Uroczyste premiery koprodukowanych przez nas filmów i spotkania z ich twórcami. Pokazy specjalne skierowane do seniorów, młodych rodziców, osób z niepełnosprawnościami, miłośników klasyki kina i wielbicieli filmowej awangardy. Dyskusje i koncerty. Śląska edycja festiwalu kina dokumentalnego Millennium Docs Against Gravity. Archiwalia filmowe i projekt „Śląskie Digitarium”. Seanse bez reklam, konkurencyjne ceny biletów, karty rabatowe dla stałych widzów. Wyjątkowe miejsca, najlepszy repertuar i wierna publiczność.

Zapraszamy!