OBYWATEL JONESOBYWATEL JONESOBYWATEL JONESOBYWATEL JONESOBYWATEL JONESOBYWATEL JONESOBYWATEL JONESOBYWATEL JONESOBYWATEL JONESOBYWATEL JONESOBYWATEL JONESOBYWATEL JONESOBYWATEL JONESOBYWATEL JONESOBYWATEL JONESOBYWATEL JONESOBYWATEL JONESOBYWATEL JONESOBYWATEL JONESOBYWATEL JONES
Na zdjęciu mężczyzna w kapeluszu stojący w drewnianej budce telefonicznej i przeglądający notes.
„Obywatel Jones”, reż. Agnieszka Holland, kadr z filmu, © Film Produkcja

OBYWATEL JONES

reżyseria: Agnieszka Holland, produkcja: 2019, Polska, Wielka Brytania, Ukraina

Wciąż aktualny film o uczciwości, prawdzie i człowieczeństwie w czasach największej próby. Nagrodzona Złotymi Lwami w Gdyni międzynarodowa produkcja opowiadająca autentyczną historię walijskiego dziennikarza, który w latach trzydziestych XX wieku jako jeden z pierwszych opisał Wielki Głód w Ukrainie. Film realizowany był w Szkocji, Ukrainie, Warszawie oraz w lokacjach województwa śląskiego, między innymi w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, który zagrał moskiewską redakcję New York Timesa. 

W filmie Agnieszki Holland wśród licznych zagranicznych i polskich lokacji można rozpoznać wnętrza Śląskich Sejfów mieszczących się w Katowicach przy ulicy Mickiewicza 3. Przestrzenie katowickiego skarbca okazały się tak atrakcyjne dla filmowców, że zainscenizowano w nich aż kilka miejsc filmowej akcji: w tym moskiewskie mieszkanie jednego z bohaterów i londyńską siedzibę Western Mail. 

Na zdjęciu: James Norton w Sejfach Śląskich, które zagrały londyńską pocztę.

Lokacje: Katowice: Śląski Urząd, Wojewódzki, Śląskie Sejfy, Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, Pałac Dietla w Sosnowcu, Pyskowice, Kraków, Brzesko, Warszawa, Kalisz, Ukraina, Szkocja.