Rozmowy o kinie
1/5/2023

Wykład prof. Tadeusza Sławka – ŻYWIOŁY. FILOZOFIA LUDZKIEJ NATURY

Opis odcinka

Na dużym ekranie pokazaliśmy jeden z najsłynniejszych i najbardziej niezwykłych filmów opowiadających o mistycznym połączeniu człowieka i przyrody, a zarazem o symbolicznym konflikcie natury i cywilizacji. Niepokojący, przepiękny wizualnie, budzący zachwyt i grozę „Piknik pod Wiszącą Skałą” (1975) Petera Weira. W tematykę i klimat filmu wprowadził nas wykład prof. Tadeusza Sławka – wybitnego filologa, literaturoznawcy, byłego rektora Uniwersytetu Śląskiego.

Wydarzenie odbyło się 12 grudnia 2022 roku w Kinie Światowid. WYKŁAD TŁUMACZONY NA PJM (Polski Język Migowy) Wykład prof. Tadeusza Sławka i grudniowe spotkanie w ramach projektu „Żywioły kina. Twórcza moc przyrody” poświęcony był filozoficznym i humanistycznym aspektom zjawisk natury – odwiecznym i nierozerwalnym związkom przyrody i człowieka. Symboliczne i realne zależności, które od zarania kształtują myślenie o świecie i kondycji ludzkiej; człowiek wpisany w rytm i znaki natury, podporządkowany jej biegowi, a zarazem próbujący go przekroczyć; szukający w przyrodzie i jej przejawach sensu, nadziei i ukojenia.

Wydarzenie jest częścią projektu „Żywioły kina. Twórcza moc przyrody” dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

PodcastyPodcastyPodcastyPodcastyPodcastyPodcastyPodcastyPodcastyPodcastyPodcastyPodcastyPodcastyPodcastyPodcastyPodcastyPodcastyPodcastyPodcastyPodcastyPodcasty
|