„W stronę niemożliwego. Zespół Filmowy Silesia 1972 – 1983”
O marzeniach Kazimierza Kutza o „śląskim Hollywood”. O tym, co łączy Jerzego Hoffmana, Andrzeja Barańskiego i Juliana Antonisza. Gdzie swoje aktorskie przygody rozpoczynali Zbigniew Zamachowski i Arkadiusz Jakubik i dlaczego to na Śląsku, w dobie kryzysu, powstały najbardziej kasowe polskie filmy?
W stronę niemożliwego. Zespół Filmowy „Silesia” 1972 – 1983 to obszerna, bogata w unikatowe materiały archiwalne historia jednego z najbardziej wyjątkowych zjawisk na mapie polskiej kinematografii i regionalnego rynku filmowego. Istniejąca od stycznia 1972 roku w Katowicach „Silesia” była jedynym działającym lokalnie zespołem filmowym. Powstała z inicjatywy, odwagi i szaleństwa Kazimierza Kutza, a rozwinęła swój produkcyjny potencjał dzięki zabiegom Ernesta Brylla. Napędzana marzeniami śląskiego reżysera, jego przyjaciół i współpracowników o stworzeniu na bytkowskich polach „śląskiego Hollywood” i miejsca, gdzie swoje artystyczne plany mogliby realizować młodzi, debiutujący twórcy. Przeżywała spektakularne wzloty, kasowe sukcesy i dramatyczne zawirowania w tyglu politycznych zmian. Dała polskiemu kinu „Sanatorium pod Klepsydrą” Wojciecha Jerzego Hasa, „Trędowatą” Jerzego Hoffmana czy jeden z nielicznych polskich horrorów – „Wilczycę” Marka Piestraka. Pozwoliła zadebiutować takim reżyserom jak Andrzej Barański, Grzegorz Królikiewicz czy Wojciech Wiszniewski. Przez 11 lat swojej działalności, nieustannie walcząc ze zmieniającymi się okolicznościami, „Silesia” gromadziła filmowych zapaleńców i ich marzenia o dążeniu do niemożliwego: swobody artystycznej i wielkiego kina tworzonego na Górnym Śląsku.
„Zaproponowana przez Autorkę opowieść o „Silesii” jest zarazem kronikarska i bardzo osobista, bo choć niepozbawiona porządkującej narracji (…), przesiąknięta została na wskroś nutką nostalgicznego zdziwienia, że coś takiego jak zespół filmowy na Śląsku było możliwe. W wypadku książki Tecl-Szubert przekłada się to na tryb narracji osobistej, niewymuszonej przez procesy historycznofilmowe (…), bliskiej gawędzie, zobowiązanej raczej ludziom, którzy w codziennym mozole tworzyli górnośląski rozdział polskiej kinematografii – reżyserom, kierownikom literackim, szefom produkcji – niż bezosobowym mechanizmom życia społecznego, politycznego czy artystycznego. (…)” – Andrzej Gwóźdź o książce W stronę niemożliwego. Zespół Filmowy „Silesia” 1972 – 1983.
Wydanie: 1
Data premiery: 20 lutego 2022
Format: 170 x 235 mm
Oprawa: miękka, z obwolutą
Liczba stron: 286
ISBN: 978-83-923897-9-8
Cena: 65 zł
„W stronę niemożliwego. Zespół Filmowy „Silesia” 1972 – 1983” dostępna będzie w sprzedaży wysyłkowej, stacjonarnie w kinach Instytucji Filmowej Silesia Film, wysyłkowo oraz online
KINOTKI. Notatnik filmowy
„KINOTKI” to skierowany do dzieci i młodzieży notatnik filmowy – wyjątkowy w swojej formie przewodnik po osobistej mapie kina. Nawiązując do popularnych wśród tej grupy wiekowej notatników i dzienników do samodzielnego uzupełniania, „KINOTKI” pozwalają na notowanie, kreślenie, czytanie, projektowanie, eksperymentowanie, zbieranie kinowych doświadczeń i opisywanie emocji – innymi słowy: odkrywanie tajemnic kina przez młodych widzów. Na blisko stu stronach znalazły się zadania, gry, ciekawostki filmowe, a przede wszystkim mnóstwo miejsca na własne przemyślenia i wrażenia ze spotkań z kinem, dzięki czemu „KINOTKI” są zarówno inspirującym placem intelektualnych zabaw, jak i kreatywnym pamiętnikiem, który pomaga młodym ludziom odkryć i zrozumieć świat filmu.
„KINOTKI. Notatnik filmowy” spodoba się nie tylko młodym widzom, ale – na fali filmowej nostalgii – przypadnie do gustu również nieco starszym, doświadczonym miłośnikom X Muzy, którzy zapragną powrócić do czasów swojej kinowej młodości i odkryć na nowo magię kina.
KINOTKI to miejsce na Twoje zapiski z filmowych podróży. To książka, która towarzyszyć Ci będzie podczas każdej wizyty w kinie oraz w czasie domowych seansów z rodziną lub przyjaciółmi. KINOTKI staną się świadkiem Twoich filmowych refleksji, pierwszych zachwytów i niezapomnianych kinowych odkryć.
Otwórz KINOTKI na dowolnej stronie i rozpocznij własną wędrówkę po świecie filmu.
Książkę opracowała koordynatorka programu edukacji filmowej w Instytucji Filmowej Silesia Film – dr Małgorzata Cekiera, a za projekt graficzny odpowiada Barbara Łyko-Grudzińska.
Publikacja przeznaczona dla odbiorców 8 – 13 lat oraz dla wszystkich miłośników kina.
Wydanie: 1
Data premiery: styczeń 2021
Format: 160 x 225 mm
Oprawa: miękka, na spirali
Liczba stron: 96
ISBN: 978-83-923897-8-1
Cena: 24,99 zł
„KINOTKI. Notatnik filmowy” dostępny w sprzedaży wysyłkowej, stacjonarnie w kinach Instytucji Filmowej Silesia Film oraz w księgarniach:
- Biksa plac Miarki 1, 40-035 Katowice
- Księgarnia Liber, ul. Bankowa 11, 40-007 Katowice
- Miejscownik. Tygiel kulturalny, ul. Warszawska 28, 40-008 Katowice
- Książkoteka, ul. Rajska 3, 31-124 Kraków
- Księgarnia Bullerbyn, ul. Chmielna 10, 00-020 Warszawa
A jak Araki
Natalia Gruenpeter
„A jak Araki” to zbiór szkiców poświęconych wybranym motywom twórczości Gregga Arakiego, niezależnego amerykańskiego filmowca, jednego z czołowych twórców New Queer Cinema. Na książkę składają się 24 krótkie teksty inspirowane słowami kluczami ułożonymi w alfabetycznej kolejności. Idea jest przewrotna – choć sugerować może porządek, w istocie ma w sobie coś anarchistycznego. Ekscentryczna formuła książki uniemożliwia całościowe ujęcie twórczości kalifornijskiego filmowca, wprowadzając do refleksji element gry.
O Greggu Arakim
Gregg Araki – urodzony w 1959 roku amerykański reżyser, scenarzysta i montażysta. Debiutował pod koniec lat 80. niezależną, niskobudżetową produkcją Three Bewildered People in the Night. Od tego czasu zrealizował 11 pełnometrażowych filmów, konsekwentnie rozwijając wyrazisty autorski styl i często powracając do kręgu problemów związanych z nastoletnim buntem, poczuciem wyobcowania, poszukiwaniem tożsamości. W 1992 roku nakręcił The Living End, uznawany za jeden z najważniejszych filmów New Queer Cinema. W kolejnych dziełach, określanych mianem Teenage Apocalypse Trilogy, stworzył sugestywny portret kalifornijskiej młodzieży, inspirowany twórczością Jean-Luca Godarda, telewizyjnymi serialami oraz amerykańskim kinem lat 90. Twórczość Arakiego swobodnie łączy erudycyjne nawiązania do klasyki kina z elementami zaczerpniętymi z kultury młodzieżowej, nastoletnią niefrasobliwość z liryzmem i czułością, dowcip z powagą. W jego dorobku znajdują się zwariowane komedie i dojrzałe adaptacje literatury. W 2010 roku twórca otrzymał pierwszą w historii Queerową Palmę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.
O autorce
Natalia Gruenpeter – doktor nauk humanistycznych, absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Laureatka głównej nagrody w III edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald za pracę doktorską z dziedziny współczesnej humanistyki (2015). Zajmuje się kinem amerykańskim, związkami filmu i fotografii, problematyką czasu i pamięci w kulturze wizualnej. Pracę badawczą łączy z działalnością edukacyjną.
Wydanie: 1
Data premiery: październik 2017
Format: 150 x 220 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 205
ISBN: 978-83-923897-7-4
Cena: 37 zł
Lista księgarń, w których dostępna jest książka “A jak Araki”
Chroma: Księga Kolorów
Derek Jarman
w przekładzie Pawła Świerczka
Pierwsza książka Dereka Jarmana przetłumaczona na język polski. Reżyser Caravaggia proponuje kolorową antropologię kultury, która w założeniach jest tyleż prosta, co rewolucyjna. Spojrzenie na świat przez pryzmat barw przynosi zaskakujące odkrycia, wychodzące daleko poza horyzont historii sztuki. Kolor jest bowiem jednym z najintensywniejszych bodźców, oddziałujących nie tylko na wzrok – może on posiadać fakturę, zapach, temperaturę i wielką polityczną moc. Jednocześnie jest faktorem szalenie zdradliwym i nietrwałym. Fascynujące tropy, które Jarman zostawia, są jednocześnie pełne pułapek. Autor często sam to sygnalizuje, a kluczowa teza wywodu autora brzmi: „kolor kłamie”.
Derek Jarman pisał „Księgę kolorów” u krańca swojego życia – tracąc wzrok, będąc świadomym nieuchronnej śmierci z powodu powikłań związanych z AIDS. W pewnym wymiarze Chroma to nieoczywista autobiografia ojca nowego kina queerowego, jednego z pionierów filmowego postmodernizmu, a także znakomitego poety, malarza i ogrodnika. To zapis stanu ducha artysty, jak również klimatu panującego w Wielkiej Brytanii przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.
Wydanie: 1 [dodruk]
Data premiery: lipiec 2017
Format: 150 x 220 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 187
ISBN: 978-83-923897-6-7
Cena: 48 zł (w sprzedaży wysyłkowej 45 zł)
Dostępna w sprzedaży wysyłkowej, stacjonarnie w kasach kin Instytucji Filmowej Silesia Film oraz w księgarniach:
- Biksa plac Miarki 1, 40-035 Katowice
- Księgarnia Liber, ul. Bankowa 11, 40-007 Katowice
- Skład kulturalny, Szamarzewskiego 4/6, 60-514 Poznań
Łowca androidów. Słowa i obrazy
Andrzej Tuziak
Łowca androidów. Słowa i obrazy” jest z kilku względów pozycją niezbędną w biblioteczce każdego, kto fascynuje się filmem Ridleya Scotta. Nie jest to dysertacja teoretyczna, ale analiza pokazująca znaczenie takich, a nie innych decyzji scenariuszowych. Przedstawiono w niej proces powstawania scenariusza „Łowcy”, który okazuje się co najmniej tak bardzo filmowy jak sam film.
Andrzej Tuziak ukończył wydział scenariuszowy Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Publikował między innymi w “Polityce”, “Dialogu”, “Magazynie Literacko-Artystycznym”, “Regionach”, “Tak i Nie”, “Życiu Bytomskim”, “Trybunie Śląskiej”, “Miesięczniku Śląsk” i “Fantastyce” . Od roku 1990 członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, w latach 2005 – 2008 prezes katowickiego oddziału tego Stowarzyszenia. Autor książek, m.in. „Jak pisać scenariusze dla telewizji”, „Kurs pisania scenariuszy filmowych”, „Miasta ucieczki”. Scenarzysta „Tramwajady”, „Fali zbrodni”, „Majki”. Laureat Nagrody Literackiej im. Andrzeja Bursy , Nagroda Literacka – Książka Roku, trzykrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki.
Do każdej zakupionej książki z serii Wydawnictwa Filmoteki Śląskiej dołączamy w prezencie zbiór wywiadów DOCąd. Rozmowy z polskimi dokumentalistami.
Wydanie: 1
Data premiery: czerwiec 2014
Format: 150 x 220 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 207
ISBN: 978-83-938848-0-3
Cena: 35 zł
Do każdej zakupionej książki z serii Wydawnictwa Filmoteki Śląskiej dołączamy w prezencie zbiór wywiadów DOCąd. Rozmowy z polskimi dokumentalistami.
Urok melancholii. Dziewięć spotkań z Hanną Schygullą
pod redakcją Andrzeja Gwoździa
Książka poświęcona Hannie Schygulli, aktorce urodzonej 25 grudnia w 1943 roku w Chorzowie (Königshütte), która w wieku dwóch i pół lat opuściła wraz z matką Śląsk.
Na przełomie 1966 i 1967 roku spotkała Rainera Wernera Fassbindera – reżysera, enfant terrible kina niemieckiego. Przez wiele lat znajdowała się (obok m.in. Irm Hermann) w ścisłym trzonie jego grupy aktorskiej, brała udział w tworzeniu Antyteatru, wystąpiła w wielu wyreżyserowanych przez niego filmach. Po śmierci Fassbindera grała z powodzeniem w produkcjach włoskich, francuskich i amerykańskich.
Książka pod redakcją prof. Andrzeja Gwoździa to dziewięć spotkań z Schygullą, które – jak pisze profesor – zostało tak zaaranżowanych przez znawców jej twórczości z całego kraju, aby miało posmak przygody i dawało poczucie obcowania z osobowością jedyną w swoim rodzaju, pełną.
Wydane przez Wydawnictwo Filmoteki Śląskiej i Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
Wydanie: 1
Data premiery: październik 2014
Format: 150 x 220 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 186
ISBN: 978-83-938848-1-0 / 978-83-63995-07-2
Cena: 25 zł
Do każdej zakupionej książki z serii Wydawnictwa Filmoteki Śląskiej dołączamy w prezencie zbiór wywiadów DOCąd. Rozmowy z polskimi dokumentalistami.
DOCąd. Rozmowy z polskimi dokumentalistami
Rozmawiali Jakub Socha i Katarzyna Taras
Publikacja poświęcona jest różnym odsłonom filmu dokumentalnego. Bohaterami są tuzy polskiego dokumentu, uznani filmowcy, będący jednocześnie fascynującymi osobowościami. W wywiadach opowiadają nie tylko o pracy dokumentalisty na każdym jej etapie i różnorodnych postawach twórczych, ale także o świecie, do którego starają się zbliżyć. Ich twórczość przekracza utarte stereotypy, dotykając tematów często niewygodnych i niechcianych. W publikacji udało się zachować tempo i nastrój bezpośredniego spotkania. Zapis rozmów prowadzonych przez Jakuba Sochę i Katarzynę Taras może stanowić niezwykle cenną pozycję dla pasjonatów kina dokumentalnego, ale także dla każdego czytelnika, który chce widzieć i wiedzieć więcej.
Wydanie: 1
Data premiery: styczeń 2015
Format: 150 x 220 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 143
ISBN: 978-83-938848-2-7
Książkę można otrzymać w prezencie przy zakupie dowolnej pozycji z serii Wydawnictwa Filmoteki Śląskiej.
Animowanki
„Animowanki” to publikacja, która przybliża dzieciom temat animacji filmowej. Jest to zestaw ćwiczeń i zabaw, które najmłodsi miłośnicy kina mogą samodzielnie lub z niewielką pomocą rodziców lub starszego rodzeństwa wykonać w domu. Przewodnikiem po świecie animacji jest lisek, który pokazuje różne sposoby tworzenia animacji, począwszy od prostych ćwiczeń z użyciem kartki papieru, po animację poklatkową wykonaną telefonem.
Wydana w 2013 roku przez Instytucję Filmową Silesia Film książka powstała w ramach projektu „Animatikon – animacyjne masterclass dla dzieci i nauczycieli”. Publikacja i projekt zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
„Animowanki” zainspirowały nas do stworzenia cyklu filmów edukacyjnych: „Filmowe podróże z liskiem”, w których prezentujemy opisane w książce ćwiczenia. Każdy film jest poświęcony kolejnej stronie książki. W nagraniach podpowiadamy też m.in., które aplikacje mobilne będą pomocne, jak można ułatwić pracę przy użyciu suszarki na pranie i wyjaśniamy, co to jest kinematograf.
Cykl adresujemy do dzieci w wieku od 5 do 9 lat, ale – co istotne – zachęcamy do
uczestnictwa w zabawie całą rodzinę!
„Filmowe podróże z liskiem” na YouTube
POBIERZ KSIĄŻKĘ ONLINE W PDF
Gdzie kupić?
TUTAJ poprzez stronę www.filmowa.net
Sprzedaż stacjonarna:
Kino Kosmos w Katowicach | Kino Światowid w Katowicach | Kinoteatr Rialto w Katowicach | Kino Janosik w Żywcu | Kino Bałtyk w Raciborzu
Sprzedaż wysyłkowa:
Wyślij zamówienie na adres wydawnictwo@filmotekaslaska.pl
Koszt wysyłki 1 egzemplarza: 11 zł/ Powyżej 1 egzemplarza wysyłka kurierem: 18 zł
W treści podaj tytuł książki, ilość egzemplarzy oraz adres do wysyłki.
Dane do przelewu:
Nr konta: 40 1050 1214 1000 0007 0000 4641
Instytucja Filmowa Silesia-Film
ul. Górnicza 5
40-008 Katowice
Zamówienie zostanie zrealizowane po zaksięgowaniu wpłaty.