Cztery konkursy, 500 euro nagrody i legendarna statuetka Czarnego Konia do zgarnięcia! Ars Independent Festival – multimedialny i popkulturowy festiwal filmu, animacji, wideoklipu i gier wideo – już czeka na najlepsze produkcje audiowizualne, które w tym roku powalczą o tytuł Czarnego Konia.
Do 30 czerwca organizatorzy festiwalu czekają na zgłoszenia do konkursów tegorocznej edycji: Czarnego Konia Filmu, Czarnego Konia Animacji, Czarnego Konia Gier Wideo i Czarnego Konia Wideoklipu.
O tytuł Czarnego Konia Filmu mogą ubiegać się pełnometrażowe debiuty, filmy drugie oraz – po raz pierwszy od tego roku – również trzecie filmy osób reżyserskich. Konkurs animacji skierowany jest do twórców i twórczyń krótkometrażowych filmów animowanych: do Konkursu przyjmowane będą debiuty oraz drugie filmy animowane, jak również animowane filmy szkolne zrealizowane przed debiutem. W dwóch pozostałych konkursach powalczą gry wideo i wideoklipy z całego świata. Wszystkie zgłoszone produkcje muszą mieć premierę po 1 stycznia 2025.
Zwycięzców w każdym konkursie wybiorą widzowie festiwalu w głosowaniu publiczności. Osoby laureackie otrzymają statuetkę Czarnego Konia zaprojektowaną w 2012 roku przez Olafa Brzeskiego oraz nagrodę w wysokości 500 euro.
Więcej informacji, regulaminy konkursów oraz zgłoszenia do konkursów na stronie: https://arsindependent.pl w zakładce NABÓR.
Do tej pory wśród zwycięskich produkcji Ars Independent Festival znalazły się takie tytuły jak:
- Lesbijska księżniczka z Kosmosu (reż. Leela Varghese, Emma Hough Hobbs),
- National Anthem (reż. Luke Gilford),
- Old Stone (reż. Johnny Ma),
- Huba (reż. Anka i Wilhelm Sasnalowie) (CKF);
- Dipolar Bipolar (reż. Quankai Li), „Anomaly” (reż. Arturs Voblikovs)
- Bies i kat (reż. Weronika Szyma), „Dokument” (reż. Marcin Podolcec), (CKA);
- Funeralopolis – Last Days,
- Chants of Sennaar,
- Frostpunk,
- Plug & Play (CKGW) i wideoklipy: LOVE (reż. Damian Kulash, Aaron Duffy, Miguel Espada),
- Legion (reż. Kamil Wójcik i Cat Kaczmarek) (CKW).
Ars Independent Festival istnieje od 2011 roku, od 2024 organizowany jest wspólnie przez instytucję kultury Katowice Miasto Ogrodów oraz Instytucję Filmową Silesia Film w Katowicach. Tegoroczna odsłona festiwalu odbędzie się w dniach 2-11 października. Na pokazy filmowe i wydarzenia organizatorzy zapraszają do katowickich kin: Kina Światowid i Kinoteatru Rialto oraz do Piątego Domu i Drzwi Zwanych Koniem. W ramach festiwalu zaplanowano cztery sekcje programowe: film, animacja, gry wideo i teledyski. Ponadto: wydarzenia i sekcje specjalne, koncerty, spotkania i dyskusje z twórcami i twórczyniami. Sprzedaż pierwszych karnetów na festiwal ruszy 14 lutego.






