"Lombard" wygrywa na Śląsku

„Lombard” z Nagrodą Publiczności Województwa Śląskiego 19. MDAG!

Widzowie tegorocznej śląskiej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity po raz trzeci przyznali swoją nagrodę głosując na najlepszy film Konkursu Głównego. Statuetkę zaprojektowaną przez Olę Mirecką oraz 4000 zł na uroczystej gali 20 maja w Kinie Światowid otrzymał film „Lombard” Łukasza Kowalskiego. Dokument o bytomskim lombardzie w Bobrku wygrał m.in. z najnowszymi filmami tak utytułowanych twórców jak Andrea Arnold czy Siergiej Łoźnica.

Pełnometrażowy debiut dokumentalny Łukasza Kowalskiego okazał się czarnym koniem tegorocznego Millennium Docs Against Gravity, zdobywając – obok Nagrody Publiczności Województwa Śląskiego – szereg festiwalowych nagród w różnych miastach, w tym tę najważniejszą – Grand Prix – Nagrodę Banku Millennium przyznaną w Warszawie przez jury w składzie Milenia Fiedler – rektorka Szkoły Filmowej w Łodzi, montażystka filmowa; David France – reżyser filmowy nominowany do Oscara® za film „Jak przetrwać zarazę”; Tamara Kotevska – reżyserka filmowa nominowana do Oscara® za film „Kraina miodu”, który wyreżyserowała z Ljubomirem Stefanovem.

„Lombard” Łukasza Kowalskiego to dokument o bytomskim lombardzie, gdzie codzienne życie lokalnej społeczności, przeplatając się z realizmem magicznym śląskich podwórek, układa się w pełną ciepła, humoru i mądrości historię o tym, czego w życiu potrzebujemy najbardziej. Film Kowalskiego, wyrastając z czułej obserwacji pewnego wycinka lokalnej przecież rzeczywistości i funkcjonujących w niej bohaterów, przynosi opowieść uniwersalną: prostą, prawdziwą i poruszającą w niewymuszony sposób.

Wybór śląskiej publiczność oraz ogólnopolski festiwalowy sukces filmu „Lombard” cieszą nas szczególnie i podwójnie – film Łukasza Kowalskiego nie tylko został zrealizowany na Śląsku i o Śląsku, ale jest koprodukcją Instytucji Filmowej Silesia Film wspartą ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego.

Wszystkich, którzy jeszcze nie widzieli „Lombardu”, zapraszamy na specjalny pokaz zwycięskiego filmu w niedzielę, 22 maja o 12.00 w Kinie Światowid.

GRATULUJEMY!

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|