"Wulkan miłości"

WYBIERZ NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY ROKU! W KINIE ŚWIATOWID RUSZA 19. MDAG

Zapierające dech obrazy, intymne portrety ludzi i zwierząt, trudna przeszłość i budząca nadzieję przyszłość. Fascynujące historie z odległych zakątków świata i pełna humoru słodko-gorzka opowieść z naszego bytomskiego podwórka. W tym roku widzowie śląskiej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity będą mieli naprawdę trudne zadanie, wybierając laureata Nagrody Publiczności Województwa Śląskiego. W czwartek 12 maja w katowickim Kinie Światowid rusza kolejna edycja jednego z najważniejszych festiwali kina dokumentalnego.

OTWARCIE FESTIWALU | POKAZ FILMU „LOMBARD”

Uroczyste otwarcie śląskiej edycji festiwalu odbędzie się w czwartek, 12 maja o 19.00 w Kinie Światowid. Festiwal zainauguruje pokaz filmu „Lombard” Łukasza Kowalskiego – dokumentu o bytomskim lombardzie, gdzie codzienne życie lokalnej społeczności, przeplatając się z realizmem magicznym śląskich podwórek, układa się w pełną ciepła, humoru i mądrości historię o tym, czego w życiu potrzebujemy najbardziej. Po seansie spotkanie z reżyserem Łukaszem Kowalskim i bohaterami filmu.

Film Kowalskiego nie tylko podejmuje lokalną tematykę, jest również koprodukcją Instytucji Filmowej Silesia Film wspartą ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego. „Lombard” miał już swój festiwalowy debiut i światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych CPH:DOX w Kopenhadze. Krajowa premiera i zarazem pierwszy polski pokaz odbędzie się w Katowicach, na otwarciu śląskiej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity, w ramach którego film bierze udział w Konkursie Głównym. Podczas śląskiej edycji, wraz z pozostałymi 11 filmami konkursowymi, powalczy o Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego.

KONKURS GŁÓWNY | Nagroda Publiczności Województwa Śląskiego – SILESIAN AUDIENCE AWARD 2022

Podczas śląskiej edycji 19. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity w Katowicach po raz trzeci najlepszy film Festiwalu wybiorą widzowie. O Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego – SILESIAN AUDIENCE AWARD 2022 w wysokości 4000 złotych powalczy w tym roku 12 filmów dokumentalnych z całego świata, w tym 3 produkcje polskie, wszystkie zrealizowane przez twórców związanych ze Śląskiem. Oprócz wspomnianego „Lombardu” Łukasza Kowalskiego w Konkursie Głównym zobaczymy „Pisklaki” pochodzącej z Tychów autorki reportaży i filmów dokumentalnych Lidii Dudy oraz „Anioły z Sindżaru” Hanny Polak – urodzonej w Katowicach reżyserki nominowanej do Oscara® i Emmy za głośny dokument „Dzieci z Leningradzkiego”. Obie reżyserki podczas Festiwalu będą gościniami Kina Światowid: Hanna Polak 20 maja, a Lidia Duda – 22 maja.

Zestaw konkursowy jest jak zwykle bogaty w najlepsze, a przede wszystkim różnorodne filmy. Tematykę związaną z ekologią i zmianami środowiska naturalnego podejmuje poruszająca „Krowa” Andrei Arnold, w której wybitna reżyserka obserwuje cykl życia i emocje tytułowego zwierzęcia – krowy Lumy oraz współprodukowane przez Darrena Aronofsky’ego „Terytorium” (reż. Alex Pritz) – pasjonujący dokumentalny thriller przenoszący nas do serca brazylijskiej Amazonii, gdzie reżyser przez trzy lata towarzyszy lokalnemu plemieniu w walce o ziemię i przetrwanie. Życiu – a przede wszystkim historiom miłości – w odległych zakątkach naszej planety przyglądamy się w „Wulkanie miłości” (reż. Sara Dosa) opowiadającym historię małżeństwa wulkanologów Katii i Maurice’a Krafftów, którzy poświęcili życie wspólnej pasji; w dokumencie „Skál” (reż. Cecilie Debell, Maria  Tórgarð), w którym obserwujemy historię dorastania i pierwszej miłości w tradycyjnej, chrześcijańskiej społeczności na Wyspach Owczych, wreszcie – w nagrodzonym w Cannes „W mroku niepewności” (reż. Payal Kapadia), który przenosi nas do ogarniętych falą protestów Indii.

Do zupełnie innych przestrzeni przeniesie nas kolejny konkursowy dokument. Poznaliśmy się w wirtualnej rzeczywistości” (reż. Joe Hunting) to rewolucyjny film powstały w całości w wirtualnej rzeczywistości i dokumentujący emocje uczestników oraz zażyłość tworzonych w tym świecie związków. O tym, jak w radzeniu sobie z trudnymi emocjami może pomóc  mądrość starożytnych, opowiada „Młody Platon” (reż. Neasa Ní Chianáin, Declan McGrath), którego bohater – natchnionym dyrektor katolickiej szkoły dla chłopców w jednej z najbardziej niebezpiecznych dzielnic w Belfaście zapoznaje swoich podopiecznych z grecką filozofią.

W tegorocznym Konkursie znalazły się dwa filmy dotykające trudnej tematyki ukraińskiej. Pierwszy z nich – „Babi Jar. Konteksty” wybitnego ukraińskiego reżysera Siergieja Łoźnicy to oparta na unikalnych archiwaliach próba odtworzenia okoliczności rozstrzelania 33 tysięcy Żydów w wąwozie Babi Jar pod Kijowem podczas II wojny światowej. Drugi – „Dom z drzazg” (reż. Simon Lereng Wilmont) – opowiada o tymczasowym domu dziecka we wschodniej Ukrainie, położonym w samym środku ukraińskiej strefy wojennej, zaledwie 20 kilometrów od linii frontu.

O tym, który film otrzyma Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego zdecydują widzowie, oceniając filmy konkursowe za pomocą specjalnie do tego przygotowanych kart do głosowania wręczanych przed seansem. Aby poprawnie zagłosować, należy na karcie głosowania z danym filmem zaznaczyć (np. poprzez wyrwanie/przerwanie/zaznaczenie pisemne na karcie do głosowania) pole z wybraną oceną, a następnie kartę wrzucić do oznakowanej urny.

O tym, kto otrzyma tegoroczne wyróżnienie, dowiemy się na uroczystej gali wręczenia nagrody 20 maja w Kinie Światowid.

Regulamin dostępny również w Kinie Światowid i w siedzibie Instytucji Filmowej Silesia Film w Katowicach

Festiwal potrwa do 22 maja 2022

Więcej o festiwalu | program | bilety: swiatowid.katowice.pl | filmowa.net | mdag.pl

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|