15 LAT W AKCJI! ZAGŁOSUJ NA ULUBIONY FILM

Międzynarodowe produkcje uznanych twórców i spektakularne debiuty młodych reżyserów. Pełne rozmachu fabuły, kameralne historie i filmowy dokument. Uniwersalne opowieści i Śląsk zapisany na taśmie filmowej. Poznaj produkcje nominowane w plebiscycie 15-lecia Śląskiego Funduszu Filmowego i wybierz swój ulubiony film realizowany na Śląsku! Głosowanie trwa do 7 maja.

„CHCE SIĘ ŻYĆ” | „CHLEB I SÓL” | „DOLINA BOGÓW” | „JESTEŚ BOGIEM” | „LOMBARD” | „OBYWATEL JONES” | „ZIMNA WOJNA”

W ciągu 15 lat działalności Śląski Fundusz Filmowy dofinansował ponad 80 produkcji związanych z naszym regionem tematycznie bądź przez miejsce realizacji. Filmy koprodukowane przez Silesię Film obejrzało w polskich kinach ponad 4 miliony widzów. Z okazji tegorocznego jubileuszu ŚFF to właśnie w ręce widzów oddajemy decyzję, który film wsparty finansowo przez Silesia Film otrzyma tytuł „ulubionego filmu 15-lecia Śląskiego Funduszu Filmowego” Spośród filmów dofinansowanych przez Śląski Fundusz Filmowy grono w składzie: dziennikarka radiowa i telewizyjna Agnieszka Szydłowska oraz Anita Skwara i Łukasz Maciejewski – filmoznawcy, krytycy filmowi, członkowie Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI i Europejskiej Akademii Filmowej wybrało 7 finałowych produkcji.

O głosy widzów i tytuł ulubionego filmu 15-lecia Śląskiego Funduszu Filmowego powalczą: pełne optymizmu „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy z Dawidem Ogrodnikiem, jeden z najgłośniejszych debiutów polskiego kina ostatnich lat, czyli „Chleb i sól” Damiana Kocura, Dolina Bogów” Lecha Majewskiego z Johnem Malkovichem, kultowa filmowa biografia Paktofoniki, czyli „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida, wielokrotnie nagradzany dokument „Lombard” Łukasza Kowalskiego, nagrodzony Złotymi Lwami „Obywatel Jones” Agnieszki Holland i nominowana do Oscara „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego.

Statuetka oraz nagroda w wysokości 15 000 zł trafi do reżysera zwycięskiego filmu, który ogłosimy na uroczystej gali wieńczącej obchody jubileuszu Śląskiego Funduszu Filmowego w Kinoteatrze Rialto 18 czerwca 2023 roku.

Głosowanie trwa od 14.04.2023 do 07.05.2023

Z wielką przyjemnością zapraszamy do głosowania i dziękujemy za każdy oddany głos!

Wydarzenie w ramach jubileuszu 15-lecia Śląskiego Funduszu Filmowego „15 lat w akcji!”.

Obchody jubileuszu 15-lecia Śląskiego Funduszu Filmowego zostały objęte Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego

FILMY NOMINOWANE W PLEBISCYCIE NA ULUBIONY FILM 15-LECIA ŚLĄSKIEGO FUNDUSZU FILMOWEGO

„CHCE SIĘ ŻYĆ” (2013)

Na zdjęciu młoda kobieta w okularach prowadząca wózek inwalidzki, na którym siedzi młody mężczyzna.
„Chce się żyć”, reż. Maciej Pieprzyca, kadr z filmu, © Orient Film

Reżyseria: Maciej Pieprzyca

Scenariusz: Maciej Pieprzyca

Zdjęcia: Paweł Dyllus

Obsada: Dawid Ogrodnik, Kamil Tkacz, Dorota Kolak, Arkadiusz Jakubik, Anna Nehrebecka, Katarzyna Zawadzka

Poruszająca, pełna ciepła i optymizmu opowieść o woli życia i czerpaniu radości z doświadczania świata mimo przeciwności losu. Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niepełnosprawnego Mateusza, który – mimo trudności w komunikacji ze światem i przy wsparciu bliskich – udowadnia, jak wiele może zdziałać siła ludzkiego ducha. Film nagrodzony m.in. Srebrnymi Lwami i Nagrodą Publiczności na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, Paszportem Polityki w kategorii „Film”, Polskimi Nagrodami Filmowymi za scenariusz, najlepszą główną rolę męską dla Dawida Ogrodnika, najlepszą drugoplanową rolę kobiecą dla Anny Nehrebeckiej i najlepszą drugoplanową rolę męską dla Arkadiusza Jakubika, a także nagrodami na festiwalach filmowych w Montrealu, Nowym Jorku, Gijon, Seattle.

„CHLEB I SÓL” (2022)

Na zdjęciu młody chłopak i młoda dziewczyna na rollercoasterze.
„Chleb i sól”, reż. Damian Kocur, fot. Tomasz Woźniczka, © Stowarzyszenie Filmowców Polskich

Reżyseria: Damian Kocur

Scenariusz: Damian Kocur

Zdjęcia: Tomasz Woźniczka

Obsada: Tymoteusz Bies, Jacek Bies

Jeden z najgłośniejszych polskich debiutów filmowych ostatnich lat. Tymoteusz, pianista – student warszawskiej Akademii Muzycznej, wraca do rodzinnego miasta na wakacje. Spędzając czas w osiedlowym barze z kebabem w towarzystwie brata i dawnych znajomych, konfrontuje się z narastającym konfliktem między miejscowymi a pracownikami baru. „Chleb i sól” to zrealizowana w niemal dokumentalnej poetyce, zagrana przez naturszczyków i inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia odkrywania własnej tożsamości i opowieść o tym, że największą bolączką współczesności jest obojętność, a sprzeciw – gestem najwyższej odwagi. Zdobywca wielu międzynarodowych nagród, w tym Nagrody Specjalnej Jury sekcji Orizzonti festiwalu w Wenecji oraz Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł” 2023 dla Damiana Kocura w kategorii „Odkrycie roku”.

„DOLINA BOGÓW” (2019)

Na zdjęciu mężczyzna schodzący po schodach w pałacu.
„Dolina Bogów”, reż. Lech Majewski, © Angelus Silesius

Reżyseria: Lech Majewski

Scenariusz: Lech Majewski

Zdjęcia: Lech Majewski, Paweł Tybora

Obsada: Josh Hartnett, John Malkovich, Bérénice Marlohe, Keir Dullea, John Rhys-Davies

Pełna symboli i odniesień do pradawnych legend wielowątkowa i wizjonerska filmowa opowieść Lecha Majewskiego o ludzkiej naturze, archetypach i powracających mitach z Johnem Malkovichem, Joshem Hartnettem i Bérénice Marlohe w rolach głównych. W filmie śledzimy trzy przeplatające się wątki, które łączą w sobie przeszłość, współczesność i sferę wyobraźni. Legenda Indian Navaho przeplata się tu z opowieścią o życiu ekscentrycznego bogacza szukającego pocieszenia po osobistej tragedii i z historią narratora – pisarza, którego nieposkromiona fantazja kreuje nową wersję rzeczywistości. Film otrzymał Nagrodę Specjalną Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce za reżyserię dla Lecha Majewskiego.

„JESTEŚ BOGIEM” (2012)

Na zdjęciu trzech młodych mężczyzn stojących z założonymi rękami.
„Jesteś Bogiem”, reż. Leszek Dawid, fot. Katarzyna Kural © WFDiF

Reżyseria: Leszek Dawid

Scenariusz: Maciej Pisuk

Zdjęcia: Radosław Ładczuk

Obsada: Marcin Kowalczyk, Tomasz Schuchardt, Dawid Ogrodnik

Film o legendarnej grupie śląskiej hip-hopowej Paktofonika to jedna z najważniejszych produkcji współczesnego polskiego kina. Zrealizowana w większości w Katowicach produkcja przenosi nas na Górny Śląsk przełomu lat 90. i 00., w obrazach tamtych czasów i miejsc na zawsze zachowując niepowtarzalny klimat przełomu wieków. Do historii przejdzie scena odtwarzająca pożegnalny koncert Paktofoniki w katowickim Spodku, w której wzięło udział kilka tysięcy statystów. Film otrzymał mnóstwo nagród na polskich i zagranicznych festiwalach filmowych, w tym nagrodę za debiut reżyserski lub drugi film dla Leszka Dawida, nagrodę dziennikarzy, nagrodę za drugoplanową rolę męską dla Dawida Ogrodnika i Tomasza Schuchardta, a dla Marcina Kowalczyka – nagrodę za debiut aktorski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Produkcja została wyróżniona na festiwalach w Cottbus, Nowym Jorku, a w 2013 roku – uhonorowana Bursztynowymi Lwami – nagrodą dla filmu, który odniósł w kinach największy sukces frekwencyjny.

„LOMBARD” (2022)

Na zdjęciu mężczyzna w płaszczu i kobieta w futrze siedzący na kanapie w pomieszczeniu wypełnionym przedmiotami.
„Lombard”, reż. Łukasz Kowalski, fot. Stanisław Cuske, © 4.30 Studio

Reżysera: Łukasz Kowalski

Scenariusz: Łukasz Kowalski

Zdjęcia: Stanisław Cuske

Dokument o bytomskim lombardzie, gdzie codzienne życie lokalnej społeczności, przeplatając się z realizmem magicznym śląskich podwórek, układa się w pełną ciepła, humoru i mądrości historię o tym, czego w życiu potrzebujemy najbardziej. Jola i Wiesiek to para ekscentrycznych biznesmenów z Bytomia, którzy wraz z trójką swoich pracowników prowadzą prawdopodobnie największy lombard w Europie. Czasy jego świetności minęły, jednak wraz z zamknięciem okolicznych kopalń i szerzącym się w mieście bezrobociem, lombard w bytomskim Bobrku jest jednym z nielicznych miejsc, gdzie okoliczni mieszkańcy otrzymują pomoc, wsparcie i dobre słowo. „Lombard” zdobył m.in. Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego oraz Grand Prix 19. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity; został też nagrodzony Polską Nagrodą Filmową „Orzeł” 2023 w kategorii „Najlepszy film dokumentalny”.

„OBYWATEL JONES” (2019)

Na zdjęciu mężczyzna w okularach wychylający się zza budynku i trzymający aparat fotograficzny.
„Obywatel Jones”, reż. Agnieszka Holland, fot. Robert Pałka, © Film Produkcja

Reżyseria: Agnieszka Holland

Scenariusz: Andrea Chalupa

Zdjęcia: Tomasz Naumiuk

Obsada: James Norton, Vanessa Kirby, Peter Sarsgaard, Joseph Mawle, Kenneth Cranham, Celyn Jones, Krzysztof Pieczyński, Fenella Woolgar

Wciąż aktualny film o uczciwości, prawdzie i człowieczeństwie w czasach największej próby. Międzynarodowa produkcja opowiadająca autentyczną historię walijskiego dziennikarza, który w latach 30. XX wieku jako jeden z pierwszych opisał Wielki Głód w Ukrainie. Młody ambitny dziennikarz Gareth Jones przymierza się do kolejnego wielkiego tematu – gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Zbierając materiały do artykułu, udaje się w samotną podróż przez Ukrainę, gdzie staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru. Film nagrodzony m.in. Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2019 roku.

„ZIMNA WOJNA” (2018)

Na zdjęciu mężczyzna obejmujący kobietę.
„Zimna wojna”, reż. Paweł Pawlikowski, fot. Łukasz Bąk, © Opus Film

Reżyseria: Paweł Pawlikowski

Scenariusz: Paweł Pawlikowski, Janusz Głowacki

Zdjęcia: Łukasz Żal

Obsada: Joanna Kulig, Tomasz Kot, Borys Szyc, Agata Kulesza

Jeden z najgłośniejszych polskich filmów ostatniej dekady. Historia trudnej miłości dwojga ludzi rozgrywająca się w realiach powojennej Polski i Europy kształtowanych przez wydarzenia okresu „zimnej wojny”, rodzącego się jazzu, wolności obyczajowej paryskich barów. Niepowtarzalny klimat filmu tworzą wielokrotnie nagradzane czarno-białe zdjęcia Łukasza Żala i ścieżka dźwiękowa łącząca polską muzykę ludową i jazz. Film zdobył wiele nagród na polskich i zagranicznych festiwalach filmowych, w tym 7 Polskich Nagród Filmowych „Orzeł”, Europejskie Nagrody Filmowe – dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera, za najlepszy scenariusz, najlepszy montaż i dla Joanny Kulig za najlepszą rolę kobiecą; Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Nagrodę Jury za reżyserię na Międzynarodowym Festiwalu w Cannes i trzy nominacje do Oscara w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny”, „najlepsza reżyseria” i „najlepsze zdjęcia”.

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|