kadr z filmu "Brigitte Bardot cudowna" w reżyserii Lecha Majewskiego

Śląska premiera filmu Lecha Majewskiego i spotkanie z reżyserem

W piątek, 21 października na ekrany polskich kin wchodzi najnowszy, film Lecha Majewskiego „Brigitte Bardot cudowna”. Widzowie ze Śląska będą mogli zobaczyć film już w czwartek w katowickich kinach Kosmos i Rialto. Śląskiej premierze filmu będzie towarzyszyło spotkanie z reżyserem.

Najnowszy film Lecha Majewskiego, inspirowany jego książką „Pielgrzymka do grobu Brigitte Bardot cudownej” i „Odyseją” Homera, to pełna odniesień do kina, osobista podróż reżysera do świata dzieciństwa i młodości. Mroczne realia PRL-owskiej codzienności pod wpływem ożywających w wyobraźni bohatera obrazów, lektur czy filmów przeobrażają się w fascynującą wyprawę w głąb własnego wnętrza. Rozpięty miedzy surrealizmem a realizmem magicznym film to pochwała wyobraźni i jej najdoskonalszego narzędzia – kina.

Jest połowa XX wieku w Polsce Ludowej. Główny bohater, Adam, mieszka z matką, którą niepokoją funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa. Ojciec Adama bronił Albionu jako pilot II Wojny Światowej i słuch o nim zaginął. Nie wiadomo, czy pozostał w Anglii, czy wrócił do kraju i ukrywa się, by uniknąć prześladowań. Przychodzą od niego paczki i kartki pocztowe, ale Adam, który nigdy nie widział swojego ojca, podejrzewa, że paczki przysyła ktoś inny. Marząc o powrocie ojca i próbując poradzić sobie z codziennością, coraz częściej udaje się do świata swojej wyobraźni, w którym wspomnienia, emocje, realne postaci i filmowe fantazje przenikają się i łączą w magiczną całość. Obok siebie koegzystują Brigitte Bardot i Simon Templar, Liz Taylor i kumple z klasy; Cézanne i ubecy; Beatlesi i Wirski, sadystyczny nauczyciel muzyki… Podążając śladami pamięci, wraz z bohaterem trafiamy w niezwykłe miejsca z pogranicza snu, jawy i marzenia.

W filmie zobaczymy m.in. Andrzeja Grabowskiego (Wirski), Joannę Opozdę (Brigitte Bardot), Weronikę Rosati (Liz Taylor), Eryka Lubosa (Cézanne), Magdalenę Różdżkę (matka Adama), znanego z „Baby Bump” Kacpra Olszewskiego (Adam) i Tomasza Sapryka (Jóźwiak, funkcjonariusz UB). Film był realizowany w wielu śląskich lokacjach: m.in. w IV Liceum Ogólnokształcącym i Kinoteatrze Rialto w Katowicach, w budynku sosnowieckiej Szkoły Realnej, I Liceum Ogólnokształcącym w Zabrzu czy Zespole Pałacowo-Parkowym w Krowiarkach i Pałacu Kawalera w Świerklańcu.

Śląska premiera filmu „Brigitte Bardot cudowna” odbędzie się 20 października w dwóch katowickich kinach Instytucji Filmowej Silesia Film. O 18.30 film pokazany zostanie w Kinie Kosmos, a o 19.00 rozpocznie się wydarzenie w Kinoteatrze Rialto. Obu pokazom będzie towarzyszyło spotkanie z reżyserem Lechem Majewskim: w Kinoteatrze Rialto przed seansem, w Kinie Kosmos – po seansie.

Lech Majewski – urodzony w Katowicach, tworzący w Polsce i za granicą wybitny reżyser filmowy i teatralny, twórca videoartów, scenarzysta, poeta, prozaik i malarz. Reżyser takich uznanych i wielokrotnie nagradzanych dzieł jak „Wojaczek”, „Angelus” czy „Młyn i krzyż”, „Dolina bogów”. Jest artystą niezwykle wszechstronnym, o wyjątkowym podejściu do materii kina i samego procesu twórczego: w swoich filmach jest nie tylko reżyserem, ale również tworzy scenografię i muzykę, realizuje zdjęcia czy odpowiada za montaż. Jego kino, erudycyjne i zarazem bardzo efektowne plastycznie, pełne jest nawiązań do literatury, malarstwa, historii, mitologii. Lech Majewski jest również autorem wystaw fotograficznych, malarskich i rzeźbiarskich oraz cykli videoartów prezentowanych w wielu muzeach i galeriach, m.in. Tel Aviv Museum of Art, National Gallery w Londynie, Prado w Madrycie, Muzeum Narodowym w Krakowie oraz w Luwrze, a także na Festiwalu Filmowym w Berlinie (2007) i Biennale w Wenecji (2007). W 2006 roku prestiżowe nowojorskie Museum of Modern Art uhonorowało jego twórczość organizacją indywidualnej retrospektywy.

Kino Kosmos | 20.10.2022 | CZW | 18.30 | bilety: 25 zł

„Brigitte Bardot cudowna”, reż. Lech Majewski | Polska | 2021 | 122 min

Po filmie zapraszamy na spotkanie i rozmowę z Lechem Majewskim. Spotkanie poprowadzi dr Anita Skwara

Kinoteatr Rialto | 20.10.2022 | CZW | 19.00 | bilety: 25 zł

„Brigitte Bardot cudowna”, reż. Lech Majewski | Polska | 2021 | 122 min

Przed filmem zapraszamy na spotkanie i rozmowę z Lechem Majewskim. Spotkanie poprowadzi dr Anita Skwara

Bilety dostępne w kasach kin oraz na filmowa.net

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|