Okiennik Wielki, zwycięzca plebiscytu "Śląska Lokacja Filmowa 2022"

Okiennik Wielki Śląską Lokacją Filmową 2022!

30 września zakończyło się głosowanie w Plebiscycie na Śląską Lokację Filmową 2022 roku. Tegorocznym zwycięzcą konkursu został Okiennik Wielki. Przypominająca ruiny zamku skała otrzymała ponad 35 procent wszystkich głosów. Gratulujemy!

W zorganizowanym już po raz trzeci przez Instytucję Filmową Silesia Film oraz Silesia Film Commission plebiscycie wzięło udział 48 obiektów i lokacji z 25 miejscowości województwa śląskiego. Komisja konkursowa w składzie Marcel Sławiński – scenograf („Zimna wojna”, „Ida”, „Młyn i krzyż”, „Sala samobójców”), Michał Korynek – kierownik ds. lokacji („Silent Twins”, „Fuga”, „Ptaki śpiewają w Kigali”, „Most szpiegów”), Anna Szrama – zastępca dyrektora Instytucji Filmowej Silesia Film i Patrycja Młynarczyk – szefowa Silesia Film Commission, biorąc pod uwagę m.in. unikatowość, wyjątkowe walory filmowe oraz chcąc podkreślić niezwykłą różnorodność zgłoszonych w tym roku miejsc, wybrała pięć finałowych lokacji, które walczyły o głosy mieszkańców. Najlepszy wynik uzyskał Okiennik Wielki – znajdujący się w Piasecznie, w gminie Kroczyce na Wyżynie Częstochowskiej (część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej). Zwycięska lokacja to najwyższa, licząca 30 metrów wysokości skała z grupy skał wapiennych znajdujących się na terenie Wyżyny Częstochowskiej. Okiennik Wielki, wraz z innymi skałami, tworzy wielkie gruzowisko przypominające ruiny zamku. Jedna z legend mówi o istnieniu w tym miejscu średniowiecznej twierdzy, której resztki widoczne były podobno jeszcze w wieku XIX. Obecnie jest to atrakcja turystyczna oraz jedno z ulubionych miejsc wielbicieli wspinaczki.

Zwycięzca Plebiscytu otrzyma tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2022, a przygotowany przez Silesia Film spot promujący zwycięską lokację będzie można oglądać przez dwa tygodnie przed seansami filmowymi w katowickich kinach Kosmos i Światowid. Tym samym Okiennik dołączył do laureatów plebiscytu z poprzednich lat: Kampusu w Rybniku (2020) i Wielkiego Pieca Huty „Pokój” w Rudzie Śląskiej (2021).

Szczegółowe wyniki głosowania w plebiscycie „Śląska Lokacja Filmowa 2022”:

Okiennik Wielki, gmina Kroczyce: 35,32% głosów

Teren byłego przejścia granicznego, Chałupki – Bohumin: 24,31% głosów

Kamienica ul. PCK 10, Katowice: 18,20% głosów

Global Office Park, Katowice: 12,08% głosów

Ruiny Teatru Victoria, Gliwice: 10,09% głosów

Wszystkim mieszkańcom dziękujemy za oddane w plebiscycie głosy, a zwycięzcy gratulujemy!

Przypomnijmy, że organizowany od 2020 roku w województwie śląskim plebiscyt to unikatowa w skali kraju i polskiego kina inicjatywa. Do udziału w plebiscycie właściciele, instytucje, zarządcy i miasta mogą zgłaszać obiekty i miejsca na terenie województwa śląskiego: ciekawe architektonicznie, atrakcyjne wizualnie, z potencjałem, by stać się lokacją filmową. Pomysłodawcą wydarzenia jest działająca w ramach Instytucji Filmowej Silesia Film w Katowicach Silesia Film Commission, która od ponad 10 lat zajmuje się m.in. współpracą z producentami filmowymi, wspieraniem produkcji filmowej na terenie województwa śląskiego, a przede wszystkim dysponuje rozległą bazą lokacji filmowych w regionie. W tym roku plebiscyt „Śląska Lokacja Filmowa 2021” jako jedna z pięciu inicjatyw w kraju otrzymał nominację do prestiżowych Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „animacja kultury filmowej”.

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|