kadr z filmu "Kiedy padają drzewa" w reżyserii Marysi Nikitiuk

ONA MOVIE UKRAINA. Spotkanie z ukraińskim kinem kobiet

„Kiedy padają drzewa” Marysi Nikitiuk, „Strimholov” Mariny Stepańskiej i „Przystanek Ziemia” Kateryny Gornostai. Jedne z najciekawszych filmowych kobiecych głosów z Ukrainy ostatnich lat na dużym ekranie Kina Światowid. A w Kinie Kosmos – spotkania z ukraińską animacją i warsztaty filmowe dla najmłodszych. W ramach projektu ONA MOVIE UKRAINA Silesia Film oddaje głos ukraińskim twórczyniom filmowym, zapraszając nie tylko do oglądania ich filmów, ale do rozmów z samymi artystkami.

W Polsce od kilku lat gościmy mieszkańców Ukrainy. Mimo świadomości ich obecności i empatii, wciąż niewiele wiemy na temat ukraińskiej kultury i sztuki, przez które wyrażają się współcześni ukraińscy twórcy i twórczynie, opisując, przetwarzając czy tworząc rzeczywistość za naszą wschodnią granicą. Projekt ONA MOVIE UKRAINA przybliża polskiej publiczności ukraińskie kino kobiet: symbolicznie buduje pomost pomiędzy Polakami i Ukraińcami i daje okazję do wspólnej rozmowy o kinie, roli sztuki i opowiadaniu świata językiem filmowych obrazów.

W ukraińskiej kinematografii w ostatnich latach znacznie wzrosła liczba reżyserek – pojawia się też coraz więcej interesujących debiutów i intrygujących tematów. Dlatego chcemy pokazać, jak wyglądała i wygląda Ukraina oczami twórczyń filmowych. Z jakimi dylematami i wyzwaniami mierzą się jako twórczynie, ale też jak widzą swój, zmieniający się w ostatnich latach kraj, jego mieszkańców. I co chcą powiedzieć: o miejscu, w jakim znalazły się życiowo jako żony, siostry i matki, ale również zawodowo, kiedy to od kobiet w dużej mierze zależy, jak będzie wyglądała spuścizna kulturowa po czasach, w jakich się znaleźliśmy.

ONA MOVIE UKRAINA to pokazy filmów ukraińskich reżyserek, spotkania z ukraińskimi i polskimi twórczyniami filmowymi, pokazy filmów animowanych wyselekcjonowanych z ukraińskiego Festiwalu Współczesnych Animacji Linoleum, wreszcie – warsztaty filmowe i aktorskie dla dzieci.

Wydarzenie odbywa się w dwóch katowickich kinach IF Silesia Film. Do Kina Światowid zapraszamy na pokazy filmowe najciekawszych i wielokrotnie nagradzanych ukraińskich debiutów z ostatnich lat. Zobaczymy „Kiedy padają drzewa” (2018) Marysi Nikitiuk, „Strimholov” (2017) Mariny Stepańskiej i „Przystanek Ziemia” (2021) Kateryny Gornostai. Sobotni pokaz filmu „Strimholov” poprzedzi spotkanie z ukraińskimi twórczyniami filmowymi, m.in. reżyserkami Mariną Stepańską i Adeliną Borets, aktorką Marią Fedorchenko („Przystanek Ziemia”) oraz polskimi twórczyniami: reżyserką nagrodzonego na zakończonym właśnie 47. FPFF w Gdyni filmu „Strzępy” Beatą Dzianowicz i aktorką Agnieszką Radzikowską. Spotkanie poprowadzi Anita Skwara.

Natomiast w Kinie Kosmos w dwie kolejne niedziele: 30 października i 6 listopada w ramach Rodziny w kinie odbędą się pokazy wybranych animacji z Festiwalu Linoleum, a tuż po nich – warsztaty dla najmłodszych – reżyserskie i aktorskie – prowadzone przez ukraińskie twórczynie: Adelinę Borets i Olgę Bannyk.

Zależało nam, by nie tylko pokazywać filmy zza wschodniej granicy i mówić o ukraińskiej kinematografii głosem rodzimych specjalistów, ale przede wszystkim oddać głos kobietom, które ten konkretny i lokalny świat filmowy budują i opisują. Dlatego projekt ONA MOVIE UKRAINA został opracowany, przygotowany i jest realizowany w ścisłej współpracy i udziale twórczyń filmowych i ekspertek z Ukrainy.

Kuratorką filmowej części wydarzenia w Kinie Światowid oraz prowadzącą warsztaty reżyserskie dla dzieci w Kinie Kosmos jest Adelina Borets – urodzona w Mariupolu reżyserka, producentka i tancerka, absolwentka reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej. Jej debiut dokumentalny „Gwiazda Piołun” otrzymał pierwsze miejsce oraz Nagrodę Publiczności na XV Międzynarodowym Festiwalu Filmów Ekologicznych EKOfilm w Nowogardzie (Polska) i pierwsze miejsce na festiwalu Golden Frames – International Short Film Festival (Ukraina). Jej film fabularny średniometrażowy „Rajski dom” (2021) zdobył główną nagrodę na 19. Węgiel Film Festiwal w kategorii „najlepszy film fabularny”. Jest założycielką i dyrektorką organizacji Stroom, produkującej filmy, teledyski, wystawy oraz performance związane z tematami społecznymi i ekologicznymi. Relacjonowała sytuację w Kijowie podczas inwazji Rosji w Ukrainie, po czym wyjechała do Polski. Obecnie jest studentką Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Warsztaty aktorskie dla dzieci poprowadzi Olga Bannyk – aktorka, teatrolożka, animatorka kultury. Absolwentka Lovoza Professional Higher College of Arts oraz Akademii Kultury w Charkowie. W Ukrainie pełniła funkcję Zastępczyni dyrektora w Centrum Świadczenia Usług Kulturalnych, była również Dyrektorką Artystyczną w Powiatowym Domu Kultury w mieście Łozowa.

W sobotniej rozmowie przed filmem „Strimholov” wezmą udział Marina Stepańska, Adelina Borets i Maria Fedorchenko.

Marina Stepańska – ukraińska reżyserka, scenarzystka, producentka filmowa urodzona w Kijowie. Zwycięzczyni Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Odessie. Autorka głośnego, prezentowanego na Festiwalu w Karlowych Warach filmu „Falling” („Strimholov”). Po inwazji Rosji na Ukrainę, przebywając w oblężonym Kijowie, skierowała poruszający list otwarty do „przyjaciół Rosjan”.

Maria Fedorchenko – urodzona w 2003 roku w Kijowie. Od 2019 roku brała udział w kreatywnym laboratorium projektu filmu Kateryny Gornostai „Przystanek Ziemia”, gdzie zagrała główną rolę. W 2021 została laureatką krajowej Nagrody Krytyków filmowych „KINOKOLO” oraz Odessa Film Festival za najlepszą grę aktorską.

Ukraińskim twórczyniom towarzyszyć będą polskie artystki: reżyserka Beata Dzianowicz i aktorka Agnieszka Radzikowska.

Beata Dzianowicz  – polska scenarzystka i reżyserka. W 1996 ukończyła studia reżyserskie na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Reżyserka filmów „Odnajdę cię” (2018) oraz „Strzępy” (2021), który na 47. FPFF otrzymał nagrody w kategoriach: „za debiut reżyserski lub drugi film” dla reżyserki Beaty Dzianowicz, „za drugoplanową rolę męską” dla Grzegorza Przybyła oraz Nagrodę Onetu „Odkrycie Festiwalu”.

Agnieszka Radzikowska – polska aktorka teatralna i filmowa, od 2002 roku związana z Teatrem Śląskim w Katowicach, gdzie debiutowała w spektaklu Bogdana Toszy „Chryje z Polską”. Na katowickiej scenie zagrała również w „Pułapce” w reż. Krzysztofa Babickiego oraz Anitę w „Panu Pawle” (2004). Była związana z Teatrem Współczesnym w Krakowie i Teatrem Nowym w Zabrzu. Od września 2010 r. na stałe w zespole Teatru Śląskiego. Widzowie mogli ją także oglądać filmach „Zbliżenia” Magdaleny Piekorz, „Drzewo i ja” Łukasza Nowaka oraz w filmie „Strzępy” Beaty Dzianowicz.

ONA MOVIE UKRAINA | PROGRAM

KINO ŚWIATOWID

28.10.2022 | PT | 18.00        

„Kiedy padają drzewa” reż. Marysia Nikitiuk | Polska, Ukraina, Macedonia 2018 | 88 min | bilety: 19 zł/16 zł

W ukraińskiej wiosce buntownicza dziewczynka uczy się życia, obserwując romans nastoletniej kuzynki z młodym kryminalistą. Gdy chłopak popełnia morderstwo i ucieka, kuzynka zmuszona jest poślubić innego. Główna bohaterka zaczyna rozumieć, że o marzenia trzeba walczyć.

29.10.2022 | SOB | 17.00     

„Strimholov” reż. Marina Stepańska | Ukraina 2017 | 105 min | bilety: 19 zł/16 zł | przed filmem spotkanie z Mariną Stepańską, Adeliną Borets, Marią Fedorchenko, Beatą Dzianowicz i Agnieszką Radzikowską. Prowadzenie: Anita Skwara

Opowieść o porewolucyjnym pokoleniu młodych Ukraińców poszukujących swojego miejsca we współczesnej Ukrainie. To podróż z dwojgiem zdezorientowanych ludzi, którzy spotykają się w kluczowym momencie swojego istnienia i przeżywają wspólnie kilka dni szczęścia.

30.10.2022 | ND | 18.00       

„Przystanek Ziemia” reż. Kateryna Gornostai | Ukraina 2021 | 122 min | bilety: 19 zł/16 zł

Radykalne, autentyczne i wrażliwe spojrzenie na radzenie sobie z emocjonalnymi zawirowaniami związanymi z oczekiwaniem na wejście w dorosłe życie. Masza, Jana i Senia to trzy przyjaciółki u progu ukończenia szkoły średniej. Razem eksperymentują, borykają się z samotnością, problemami z rodzicami, pierwszymi miłościami. 

KINO KOSMOS

30.10.2022 | ND | 16.00

Rodzina w kinie | I Blok animacji z Festiwalu LINOLEUM + warsztaty dla dzieci | 60 min | 7+ | bilety: 16 zł

Jedyny w Polsce pokaz ukraińskich animacji dla dzieci we współpracy z Linoleum Contemporary Animation and Media Art Festival. Blok I

Warsztaty „na planie filmowym z reżyserką”: Adelina Borets opowie o pracy z kamerą, planach filmowych oraz wyzwaniach, z jakimi mierzy się podczas produkcji filmowych. Będzie to również świetna okazja do spróbowania swoich sił zarówno przed, jak i za kamerą. Zespół małych filmowców będzie wspólnie pracował nad sceną dialogową.
Prowadząca: Adelina Borets
Czas trwania: 60 min

Uwaga! Na warsztaty obowiązują zapisy. Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona. Zapisy przyjmujemy do 29.10.2022, do godz. 21.00 pod adresem: kasa@kosmos.katowice.pl. W treści maila prosimy o podanie imion i nazwisk opiekuna i dziecka oraz nazwy i terminu wydarzenia.

Warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu jest podpisanie zgody na udostępnianie wizerunku.

6.11.2022 | ND | 16.00

Rodzina w kinie | II Blok animacji z Festiwalu LINOLEUM + warsztaty dla dzieci | 60 min | 7+ | bilety: 16 zł

Jedyny w Polsce pokaz ukraińskich animacji dla dzieci we współpracy z Linoleum Contemporary Animation and Media Art Festival. Blok II

Warsztaty aktorskie: aktorka Olga Bennyk opowie o swojej pracy i poprzez zabawę zaprosi uczestników do świata gwiazd filmowych, gdzie wspólnie sprawdzimy możliwości aktorskie swojego ciała.
Osoba prowadząca: Olga Bannyk
Czas trwania:
60 min

Uwaga! Na warsztaty obowiązują zapisy. Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona. Zapisy przyjmujemy do 05.11.2022, do godz. 21.00 pod adresem: kasa@kosmos.katowice.pl. W treści maila prosimy o podanie imion i nazwisk opiekuna i dziecka oraz nazwy i terminu wydarzenia.

Warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu jest podpisanie zgody na udostępnianie wizerunku.

Bilety dostępne w kasie kin oraz na Filmowa.net

Projekt „ONA MOVIE UKRAINA. Spotkanie z ukraińskim kinem kobiet” otrzymał dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

ВОНА КАЖЕ УКРАЇНА. Зустріч з українським жіночим кіно в Кінотеатрі Światowid та Кінотеатрі Kosmos

Проєкт ВОНА КАЖЕ УКРАЇНИ – це серія показів, зустрічей та майстер-класів, які наближають польську аудиторії до українського кіно. Таким чином проєкт символічно будує міст між поляками та українцями, даючи можливість разом поговорити про кіно, роль мистецтва та методи створення кіносвіту.

Подія відбувається у двох катовіцьких кінотеатрах IF Silesia Film. Запрошуємо до кінотеатру Światowid на кінопокази найцікавіших та найтитулованіших українських дебютів останніх років. У п’ятницю, 28 жовтня, ми побачимо «Коли падають дерева» (2018) Марисі Нікітюк, у суботу, 29 жовтня – «Стрімголов» (2017) Марини Степанської, а в неділю, 30 жовтня – «Стоп Земля» ( 2021) Катерини Горностай. Під час суботнього показу фільму «Стрімголов» відбудеться зустріч з українськими кінематографістами: режисерками Мариною Степанською та Аделіною Борець, актрисою Марією Федорченко («Стоп-Земля») та польськими режисерками: режисеркою фільму «Смужки» Беатою Дзяновіч та актриса Агнешка Радзіковська. Зустріч проведе Аніта Сквара.

У Кінотеатрі Kosmos у наступні дві неділі: 30 жовтня та 6 листопада, відбудуться покази обраних анімаційних фільмів з фестивалю «Лінолеум» в рамках програми «Сім’ї в кіно», а одразу після цього відбудяться майстер-класи режисури та акторської майстерності для наймолодших – їх проведуть українські артистки: Аделіна Борець та Ольга Банник.

Проєкт ВОНА КАЖЕ УКРАЇНА розроблено та реалізовано за участю українських кінематографістів та експертів.

Більше інформації на www.filmowa.net та на сайті Кінотеатру Światowid та Кінотеатру Kosmos

Квитки доступні в касах кінотеатрів та на сайті www.filmowa.net

Проєкт «ВОНА КАЖЕ УКРАЇНА – Зустріч з українським жіночим кіно» фінансується Польським кіноінститутом.

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|