Na zdjęciu stojący na tle ścianki z logotypami Łukasz Kowalski reżyser filmu "Lombard", Patrycja Młynarczyk - szefowa Silesia Film Commission, Ewa Sadkowska - dyrektor Instytucji Filmowej Silesia Film i Anna Mazerant - producentka filmu "Lombard"

ORŁY 2023 DLA NASZYCH FILMÓW!

„Lombard” Łukasza Kowalskiego i Damian Kocur – reżyser „Chleba i soli” z ORŁAMI 2023! Najważniejsze polskie nagrody filmowe otrzymały filmy koprodukowane przez Silesię Film i wsparte ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego.

W poniedziałkowy wieczór 6 marca w Warszawie odbyła 25. gala Polskich Nagród Filmowych Orły 2023. Pochodzący ze Śląska Damian Kocur odebrał ORŁA w kategorii „odkrycie roku” za reżyserię filmu „Chleb i sól”. Za najlepszy film dokumentalny został uznany „Lombard” – debiut Łukasza Kowalskiego, poruszająca i zabawna opowieść o kultowym lombardzie z bytomskiego Bobrka.

W tym roku filmy koprodukowane przez Instytucję Filmową Silesia Film i dofinansowane przez Śląski Fundusz Filmowy uzyskały aż siedem nominacji do „polskich Oscarów”najważniejszych, obok gdyńskich Złotych Lwów, nagród filmowych w Polsce. Debiut fabularny Damiana Kocura – „Chleb i sól” został nominowany w sześciu najważniejszych kategoriach: za najlepszy film, najlepszą reżyserię, najlepszy scenariusz i podwójne odkrycie roku za scenariusz i za reżyserię dla Damiana Kocura oraz za najlepsze zdjęcia dla Tomasza Woźniczki. Dokumentalny „Lombard” otrzymał nominację w kategorii „najlepszy film dokumentalny”.

Zarówno „Lombard”, jak i „Chleb i sól” powstały dzięki wsparciu Śląskiego Funduszu Filmowego: „Lombard” uzyskał dofinansowanie w 2020 roku, a „Chleb i sól” – w 2021 roku. Śląski Fundusz Filmowy, który w tym roku obchodzi 15-lecie swojej działalności, to innowacyjne narzędzie finansowania produkcji filmowych realizowanych na terenie województwa śląskiego lub związanych z nim tematycznie. Prowadzony przez Instytucję Filmową Silesia Film, powstał w 2008 roku jako pierwszy fundusz obejmujący obszar całego województwa i jako drugie tego typu narzędzie wspierania produkcji filmowej w Polsce. Od 2008 roku ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego dofinansowano już 83 tytuły, które – zdobywając nagrody na najważniejszych festiwalach filmowych, zyskując uznanie krytyków i sympatię publiczności – na stałe wpisały się w krajobraz polskiej i światowej kinematografii.

Oprócz nagrodzonych ORŁAMI 2023 „Chleba i soli” oraz „Lombardu” dzięki wsparciu Śląskiego Funduszu Filmowego powstały m.in. takie filmy jak: „Jesteś Bogiem” (2012) Leszka Dawida, nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową „Kongres” (2012) Ariego Folmana, „Chce się żyć” (2013) i „Jestem mordercą” (2016) Macieja Pieprzycy, „Gruba” Marii Zmarz-Koczanowicz, „Dolina Bogów” Lecha Majewskiego, nagrodzony na Gdyńskim festiwalu „Obywatel Jones” (2019) Agnieszki Holland, nominowana do trzech Oscarów „Zimna wojna” (2018) Pawła Pawlikowskiego czy „Niebezpieczni dżentelmeni” (2022) Macieja Kawalskiego.

Filmy wsparte przez ŚFF obejrzało w polskich kinach do tej pory prawie 4 miliony widzów.

Zobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz takżeZobacz także
|